Az édesszájú ember

Természetes táplálkozás (mikor, meddig, mit, hányszor, hogyan, stb.)

Az édesszájú ember

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2011. aug. 29., hétf. 12:49

Dátum: 2005. szeptember 30. péntek, 01:00 Küldte: Parsifal



Mindenki szereti az édes ízt. Az édes táplálékok helyes fogyasztása a testünk normális működését szolgálja. Azonban a édes íz helytelen bevitele függőséghez és betegséghez vezet. Hogyan kell ezt érteni?

Az alfa és az omega e tárgykörben is az ember rendeltetésszerű táplálkozása, ami a növényevés. Ennek érveit számtalanszor említették már (mi is itt a veg.hu-n, folyamatosan). A kívánatos, fogyasztásra alkalmas táplálékaink többé-kevésbbé édes ízűk. A testünk az édes íz iránti vággyal azt akarja elérni, hogy jó ízű természetes táplálékot együnk, amivel a szervezetünk megkapja az egészséges működéséhez szükséges anyagokat, miközben az ízlelés funkciót remekül használjuk.

A szükséges tápanyagokat legjobb formában az édes termések (gyümölcsök) tartalmazzák. Ezeket úgy kell fogyasszuk, ahogyan azok megteremnek, a lehető legkevesebb feldolgozással. A feldolgozás folyamatai, a hámozás, a darabolás, a főzés (főleg a hosszan tartó magas hőmérsékletű), és az egyes részek eldobása miatt olyan jelentős a tápanyagvesztés, amitől az ember megbetegszik, hiányállapotok lépnek fel. (És akkor még nem beszéltünk a vegyszeres termesztés ezekhez adódó további negatívumairól... ezt más cikkekben olvashatjuk itt, a veg.hu-n).

Amikor az édes ízeket természetes megjelenési formájukban élvezzük ki, feldolgozás nélkül, akkor egészségünk nem szenved csorbát. Viszont amikor nem így teszünk, a természetellenes tettek arányában "büntetésre" számíthatunk (Lásd. Nawesh írását a karmáról... )

Manapság az édes íz kapcsán hallunk különféle tudományos megnevezéseket, amivel nevén próbálják nevezni a dolgot: glükóz, fruktóz, szacharóz, "minden ami óz-ra végződik", stb. Viszont keveset beszélnek a lényegről: az édes íz minőségéről. Az ember által készített valamennyi édesítő, cukor, stb. denaturált, vagyis természetellenes. Hosszú feldolgozási folyamatok eredményeként keletkező anyagokról van szó, amelyekben már nincs meg az a táperő, amely valaha jellemezte a növényt, amelyből azt kivonták (cukorrépa, cukornád, gyümölcs).
Az édeskivonatok: a fehér és barna cukorok, cukorpótlók, illetve az ezekből és további káros anyagokból összeállított csokik, inni- és ennivalók az egészségre nézve negatív hatásúak, már a legkisebb mennyiségük is.

Képzeljünk csak el egy gyümölcsöt. Azután képzeljünk el egy kis adag gyümölcscukrot (fruktóz). A gyümölcscukor természetes formájában a gyümölcsben van, így kellene tehát megegyük. Így érezhetjük és kiélvezhetjük az édes ízét, mindamellett a szerezetünk a gyümölcs többi hasznos anyagát is megkapja, oltja a szomjunkat, tisztít, gyógyít és táplál is. Most nézzük a cukrot. Ott áll magában, koncentráltan. Hiányzik a gyümölcs szomjoltó, tisztító leve, a vitaminok, a rostok, minden hasznos anyag, ami hozzá tartozik a gyümölcshöz, és amelyek nélkül annak egyetlen összetevője sem hasznosul szervezetünkben. Amikor ezt a növény többi részétől különválasztott cukrot bevisszük a testünkbe, akkor a test a cukor feldolgozásához a szervezetből, elsősorban a csontokból szerzi meg a szükséges anyagokat. Tehát gyengülnek a csontok, lyukad a fog, vagyis megbomlik a test egyensúlya, és gyakorlatilag bármilyen betegségállapot kialakulhat.

A linkeknél olvasható volt egy cikk, az "Édes bűnbeesés - Cukor és egészség". Már a címe is rossz. A cukor alatt az ipari, feldolgozott cukrot értik, ami tehát az egyik felelőse az emberi gyengeségeknek, betegségi állapotoknak, ami pedig nem egészség. Ipari cukorral megszórt egészség nem létezik. Tudják ezt a szakemberek is, hiszen az sem véletlen, hogy a fogpasztareklámok végén nem krémesbe harapnak a "hősök", hanem almákba...

A fenti cikk elején ezt olvashatjuk: "A közvélekedés és a szakma véleménye is gyakran a cukrokat teszi felelőssé bizonyos betegségek kialakulásáért és kifejlődéséért." Ennek a mondatnak az igazságát azután a cikk megpróbálja kétségessé tenni, az ipari cukor fogyasztására bíztat azzal, hogy pozitívumokat állít mellé, az igazsághoz (és így az egészséghez) tartozó fontos részeket azonban elhallgat. De hogy ne sikerüljön félrevezetni téged, most segíthet ez az írás neked, amivel kiegészítheted azt. ;)

A tárgyalt cikk leírja a cukrok szerepe a szervezetünk működésében, csupa pozitívumot ír a cukor számlájára. Ezek akkor igazak, ha természetes formában jutunk hozzá, a nem nekünk való, feldolgozott cukrokkal ilyen nem jár.

"Hatással vannak-e a cukrok az ásványi anyagok felszívódására? " Érdekes kérdés, és a válaszok is. Azt mondja:

"Kalcium: A laktóz segíti hasznosulását a szervezetben, és fokozza a csontokba való beépülését. "
"A tej ivadékok gondozására szolgál" (Dr. Colgan), így a csecsemők táplálékai. A csecsemő csontozata napról-napra szemmel láthatóan fejlődik, ehhez szükség is van az anyatejben található összetevőkre, így a laktózra (tejcukor) is. Nem úgy a felnőtteknek.

"Magnézium: A fruktóz javítja a magnézium oldhatóságát, s így megkönnyíti a felszívódását.
Vas: A fruktóz fokozza a vas felszívódását. "
Fruktóz, vagyis gyümölcscukor. A gyümölcsök, mint természetes táplálékaink áldásos hatásai megszámlálhatatlanok. Ezekben a pozitív hatásokban nyílván szerepet játszik a gyümölcs édességét adó anyag is, vagyis a fruktóz. Viszont a csomagolt gyümölcscukor kivonatban már nincs éltető elem.

A cikk végén a cukor és a betegségek kapcsolatánál arra jut, hogy nem a cukor miatt alakulnak ki, és rendszeres szájápolásra bíztat. Ez persze fontos, de a cukor (ez a feldolgozott, kivont anyag) igenis részt vesz a betegségek létrejöttében, mint ahogy azt a "közvélekedés és a szakma véleménye" is megerősíti. Már sok minden kiderült ez ügyben, ezt próbálta e cikk elfeledtetni... Egyénként érdekes dolog, hogy a természeti, civilizációtól külön élő népeknél a fogkefe és paszta nélkül is milyen szépek a fogak, akár száz éves korig is. Vajon mit csinálnak? Feldolgozott, ipari cukrot egyikük sem eszik...

Saját magam vegetáriánussá válásom előtt nagy cukorfogyasztó voltam. Nem kólát ittam, mint ma sok gyerek, de a tésztákat vastagon cukroztam, és imádtam a sok cukros sütit, cukros feketeteát. Nagyapám cukorgyárban dolgozott. Cukorteát ivott. A nagyszülői házban tehát mindig volt cukor, és jól fogyott. Így két generációtól is kaptam a cukor nem éppen áldásos hatásaiból. Gyermekkorom folyamán fokozatosan romlott a látásom, a fogaim, gerincferdülésem lett, és elég magasra nőttem. Aztán vegi lettem. Elolvastam a Cukorbluest, és beláttam, hogy az ipari, művi dolgok, mint a cukor csak bajt okoznak. Még hogy csak nekünk, de a Természetnek is... szennyezéssel, pusztítással, pazarlással.
A józan ész és az igazi tudomány is azt mondja, a fenti tüneteim egyik oka az iparicukor fogyasztása, amely nálam két generáción át halmozódott.

Aki egészséges akar lenni és maradni, az kerülje az ipari és a többi túlzottan feldolgozott ételeket - így a cukrokat és mesterséges édesítőszereket -, mert csak kárát látja belőle. Ha nem is saját maga, de a tetteit példának vevő emberek, és saját leszármazottai is.
A legfontosabb tehát, hogy különbséget tegyünk a "cukor" és az emberek egészségét szolgáló édes íz között. Minél inkább feldolgozott valami, annál inkább el kell kerülni. Amit mi magunk nem láthatunk, hogyan csinálnak, és nem is tudnánk készíteni, azt inkább hagyjuk. Vagyis mondjunk nemet az ipari cukrok minden formájára, egészséget nyerünk vele.

Hogyan élvezzük az édes ízt? (Összegzés)

Természetes formában. Gyümölcsből. A csokik, cukor, cukrozott italok és ételek helyett egy csodaszép alma, egy bájos fürt szőlő, egy negyed dinnye, vagy bármely más gyümölcs kielégíti édes íz iránti vágyunkat, és megadja az egészségünkhöz nélkülözhetetlen életerőt is. Ha valamilyen kíméletesen és helyes ételtársítással készített főtt ételt édesíteni kívánunk, akkor az aszalt gyümölcsöket használjuk. Felszeletelve, vagy vízbe áztatás után. Ezek ugyanis természeteses édesek, minimális feldolgozáson estek át. Továbbá etikusak. Ismert édesítőszer a méz, amit a méhek gyűjtenek. Ezek a kis lények szorgosan porozzák a virágjainkat, gyümölcsöseinket, biztosítva ezzel a folyamatos termést. Valójában hálásaknak kellene lennünk tettükért, nem pedig elvenni tőlük a saját maguknak összegyűjtött nektárt. Milyen szép is egy "méhektől dongó virág", tisztes távolból.

Édesítőszerek összegzése:
-Kerüljük az édeskivonatokat: az összes ipari cukrot és édesítőt, legyen az barna, vagy fehér, vagy hupikék, mert hiányos.
-A méz fogyasztása hálátlan a méhekkel szemben. Legyünk hálásak "munkájuk gyümölcséért", a fák és más növények terméseiért.
-A legédesebbek az aszalványok (ez akár zöldség is lehet), főleg a mazsolák, datolyák. Lehetőleg alaposan mossuk le őket. Ezeket ki is lehet (sőt kellene) áztatni. A levét édes tésztához is használhatjuk, vagy növényi tej készítéséhez...
-A gyökérzöldségek is elég édesek, főleg a cékla. Egy két körszelet minden édes jellegű ételhez jár, nagyon egészséges (sok vasat, c-vitamint, gyógyító színanyagot tartalmaz), és még esztétikailag is szép.
-Sült gyökerek (répafélék), sült tök (gyümölcsnek is tekinthető termés) kiváló édességgel bírnak, de mivel a hőkezeléstől értékük csökkent, ezért mindig együnk hozzá éltető nyers ételt is. A darált ánizsmag édessége, vagy a morzsolt mentalevél jól illik hozzá. -Az olajos és csonthéjas gyümölcsök, mint a friss dió, a kókuszreszelék, a mogyoró mind édeskés ízű.
-Az a juharszirup, ami teljesen tiszta, és nem keverik ipari cukrokkal, az jól felhaszálható növényi édesítőszer
. -A karob a csokihoz hasonló ízű, de olcsóbb és egészségesebb, ráadásul etikusabb. A darált szezámmagos (tahinis) tészta nagyon finom vele, és egy kis édes vízzel (mazsola áztatóvíze) leöntve.
-Maláta (valamilyen gabonából hosszú hőhatásra készült édes anyag).

Egészséges édességek ranglistája:
1. Friss gyümölcsök és friss (nyers) édes zöldségek.
2. Aszalványok, tiszta juharszirup.
3. Sült tökök, sült répafélék, karob, maláta.

Jó döntések sorozatát mindenkinek!

"Ha étkezés előtt vagy után még mindig kívánjuk az édeset, akkor nem ettünk elég gyümölcsöt."
Dr. Doug Graham - híres sportolók trénere
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke


Vissza: Táplálkozás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 22 vendég

cron