Kásák

Természetes táplálkozás (mikor, meddig, mit, hányszor, hogyan, stb.)

K

HozzászólásSzerző: cameleon » 2005. ápr. 3., vas. 10:24

Ki tud jó kásarecepteket és mi a titka a jó kásának?
Avatar
cameleon
Inkább olvas
 
Hsz: 15
Csatlakozott: 2005. márc. 31., csüt. 0:00


HozzászólásSzerző: Norci » 2005. ápr. 3., vas. 20:17

még nem csináltam soha különösebb kását, csak darakását (tejbegríz), például rizstejből, nem lett rossz. egy kis vanília bele, és a végén vagy fahéjas cukorral, vagy ami még jobb, lekvárral ízesítve. én még nem láttam magyarokon kívül senkit, aki a tejbegrízt, vagy a palacsintát kakaóporral enné, mindenki lekvárt használ.
egyébként északi országokban nagy hagyománya van a kásáknak, mai napig azt eszik reggelire. litvániában ettem olyan fincsi zabkását, hogy ihaj. szerintem beáztatják a zabpelyhet vízbe egy-két órára, és felfőzik tejben (nekünk szójatej, zabtej, rizstej, stb.). finnországban, észtországban is rengeteg féle dobozos "kásaport" lehet kapni, hozok is belőle dániából májusban. hmmmmmm :D :oops:
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2005. ápr. 4., hétf. 17:27

Majd írd le, norci, hogy mi van benne, és mennyire feldolgozva.

A rizs az alapvető kása. Mindenki csinálja, de hagyományosan fehér, vagyis hántolt rizsből. Ez egy ipari találmány, és hiányállapotot idéz elő a szervezetben. Persze ez nem egyik napról a másikrafog megmutatkozni.
Éppen ezért a barna, hántolatlan rizst használjuk, amely teljes értékűbb. Reformüzletekben, de nagyobb üzletekben is kapható. Érdemes néhány órára beáztatni, és 2-3 szoros vízben megfőzni.

Kása készíthető mindegyik gabonából, de a legjobbak a gluténmentes magok, a rizsen kívül a hajdina és a köles. Őseink még használták ezeket a magokat, de a burgonya és a búza terjedése visszaszorította őket, pedig egészségesebbek.

Mindegyiket be lehet néhány órára áztatni, és utána 2-3 szoros vízben megfőzni.

Darált olajos magokkal és aszalt gyümölcsökel kellemes (mindegyik fajtából csak egy, pl mákos mazsolás; én még céklát, csicsókát, vagy répát is rágok hozzá\vagy a mazsi helyett, mert elég édesek) , vagy pedig zöldséges feltéttel, salátával, ...

Használni kell a fantáziát, de az ételtársításra figyelni kell.

Szerintem. :wink:
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: nawesh » 2005. ápr. 28., csüt. 1:32

Íg yigaz. A héten készült barna riszből is egy jó kása nálunk :wink: és tegnap pedig zöldséges hajdinakása.

Tapasztalatom szerint be lehet áztatni a hajdinát, de felesleges, mert nagyon hamar megfő...
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2005. ápr. 28., csüt. 10:50

Vigyázz! 2féle hajdinát árulnak. A barna, erősebb illatú már nem friss, mivel HŐKEZELT, ez meglátszik onnan, hogy már nem csírázik. Ezt, ha csak áztatod pár órán át, akkor is fogyaszthatod; sőt, jobb így.
JOBB választás a fehéres-zöldes színű hajdina, amely csíraképes. Ez több vitálanyagot tartalmaz.
Szuper mag, imádom. Biokertbe zöldtrágyanövényként, talajtakaróként is vetettem, salátahajtásnak is jó, cserépben.
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: nawesh » 2005. ápr. 29., pén. 0:31

köszi :wink:

Érdekes volt,mert multkor hántolt árpát (árpagyöngyöt vettem), beáztattam este, hogy másnap hamarabb megfőjön és elkezdett csírázni :!: :wink:
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2005. máj. 2., hétf. 12:41

Igen, szerencsére ez így jól van... ;)
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: Vandorr » 2005. szept. 14., szer. 14:17

Kaptam Szentpétervárról egy Russzkij Zavtrak nevű pehelyválogatást, kifejezetten kásának valót. Az igen!
Avatar
Vandorr
Újonc
 
Hsz: 5
Csatlakozott: 2005. ápr. 20., szer. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: fozolalu » 2005. szept. 16., pén. 14:35

A kásák jók.
Már sokat próbáltam. Isteni finom a zabpehelyből készült, szoktam bele tenni zöldborsót, kevés vegetát, villámgyorsan megfől, és sokkal jobb mint a rizi-bizi.
De nagyon jó a kölés is. Legutóbb párolt sárgarépát és gombát tettem közé, de csak éppen hogy ropógósra pároltam a zöldségeket. Hozzá saláta! :vacsi:

A hajdinából pedig nagyon finom rakott zöldségeket lehet kreálni, pl töltött cukkinit.
Avatar
fozolalu
Inkább olvas
 
Hsz: 12
Csatlakozott: 2005. szept. 11., vas. 0:00

HozzászólásSzerző: Norci » 2005. szept. 16., pén. 14:43

kedves főzőlalu!

megtennéd, hogy a receptek között pár szóban rögzíted ezeket a kásákat? akkor nem kellene visszakeresni a fórumban, hanem egy helyen meglennének, és könnyebben kipróbálhatnánk mi is! :D

előre is köszi!
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: Apropo » 2006. okt. 19., csüt. 10:19

Avatar
Apropo
Írogat
 
Hsz: 53
Csatlakozott: 2006. júl. 3., hétf. 0:00


Vissza: Táplálkozás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég