Érvek a vegetárius étkezés mellett XXIII:16: aszalt gyümölcs

Természetes táplálkozás (mikor, meddig, mit, hányszor, hogyan, stb.)

Érvek a vegetárius étkezés mellett XXIII:16: aszalt gyümölcs

HozzászólásSzerző: nawesh » 2011. nov. 18., pén. 10:17

Dátum: 2007. április 03. kedd, 02:10 Küldte: nawesh



Az egészséges életmód/táplálkozás már a vállalati büfébe is betüremkedik…

Ez tulajdonképpen egy nagyon jó hír. Talán a Norbi fornettivel kezdődött… (Hogy ez a fittnessguru milyen sokoldalú…) Azután megjelent a büfében néhány aszalt gyümölcs. Sőt (!) vegetáriánus szendvics. Uborka, paradicsom, reszelt sajt és vaj (vagy margarin?) egy hotdog kifliben… Csábító…

Most az aszalt gyümölcsről. Nagy dilemmát okozott nekem. Mennyire jó, vagy sem…

Egyik elv, együnk hazait. A legideálisabb (lenne), ha saját termesztésű zöldségeket-gyümölcsöket fogyaszthatnánk. Nekem (és még sokaknak) nincs kertem. Így kénytelen vagyok boltban vásárolni. Akkor legalább hazait együnk. A legjobb, ha a lakóhelyem közelében termett az a gyümölcs. Támogatjuk a hazai termelőket, a hazai vállalkozásokat. Tulajdonképpen a saját fizetésünket is védjük.

A termék, mely a kezembe került, Szeged közelében készült. Abszolút jó: kevés szállítási költség, kevesebb légszennyezés. Valószínűleg egy családi vállalkozás készíti. Legalább kéttucatnyi aszalt gyümölcsöt kínálnak, esztétikus csomagolásban. A termék 100 grammos. Ha az ár-érték arányt nézzük (210 ft), még be is vállalható.

A termék, csomag hátoldalán olyan szép dolgokat írnak, hogy muszáj leírnom ide. Minden szavával egyet lehet érteni:

„Az aszalás az egyik legősibb tartósítási eljárás, célja a vízelvonás. Őseink a nap melegével lassan kiszárították azokat a gyümölcsöket és zöldségeket, fűszernövényeket és gombát is, amelyeket nem fogyasztottak el azonnal.

Aszalással a friss gyümölcsök víztartalma kb. 80%-ról 20% alá csökken. Ekkora nedvességtartalom mellett a romlást okozó mikroorganizmusok életképtelenek, de az aszalás során a gyümölcsök megőrzik az értékes tápanyagtartalmuk, rostanyaguk nagy részét. Az aszalt gyümölcsök íze erőteljesebb, mint a friss gyümölcsé, koncentrált cukortartalmuk miatt édesebbek.”

Nos, igen.

Azután a tekintetem a termék összetételére tévedt: papaya (mert azt ettem), cukor, E102 és E132.

Nos, hogy is van ez a koncentrált cukortartalommal????

Kitalálunk valami jó dolgot és el is rontjuk….

Nawesh







-----------------------------------------------------------------------


Re: Érvek a vegetárius étkezés mellett XXIII:16: aszalt gyümölcs
Küldte: giyandeva Dátum: 2007. április 03. kedd, 09:56



E-102
Tartrazin
Szerep: Színezőanyagok, Térfogatnövelők

Hatás: allergiát, asztmát, csalánkiütést okoz

Egyike az allergiát leggyakrabban kiváltó adalékanyagoknak. Használatát Németországban az elmúlt években korlátozták, de az EU engedélyével különböző termékekben ismét megjelent. Ausztriában 1984 óta tiltott, Svájcban szintén.


E-132
Indigotin, FD and C Blue 2
Szerep: Színezőanyagok

Hatás: allergén, karcinogén

Allergiát vált ki, patkányokban rákkeltő.



forrás:

http://www.e-szamok.hu/ [www.e-szamok.hu]



JÓ ÉTVÁGYAT :S
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged


Vissza: Táplálkozás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég

cron