Újra felfedezve: a körömvirág

Természetes táplálkozás (mikor, meddig, mit, hányszor, hogyan, stb.)

Újra felfedezve: a körömvirág

HozzászólásSzerző: akralgob » 2011. dec. 19., hétf. 12:18

Dátum: 2008. március 11. kedd, 06:00 Küldte: akralgob

Kis kertekbe napfényt varázsol ez a narancssárga virágú növény. És emellett egyike a legtöbb alkalmazási területtel rendelkező gyógynövényeinknek.

Mikor kicsi voltam, szinte a körömvirágkrém volt az egyetlen testápoló a piacon, amiben gyógynövény volt. Manapság az aloe vera a sztár, de egyre több helyen látom újra a körömvirágkrémeket és a körömvirágot különbözőféleképpen földolgozva.

De nézzük meg, mi is ez a növény.

A calendula officinalis drogját a teljesen kinyílt virágtól megfosztott szirmok alkotják. Napos, száraz időben fosztják. A virág folyamatosan hozza az új virágokat. Karotinoidákat, színező anyagot, keserűanyagot, glikozidát, kis mennyiségű illóolajat tartalmaz. Jó E-vitamin forrás.

Legáltalánosabb tulajdonsága a bőrgyógyászatban, hogy gyulladáscsökkentő. Emellett gyomor és bélfekély kezelésére alkalmazzák főleg belsőleg, illetve külsőleg nehezen gyógyuló sebekre, fekélyekre, ekcémára használják. Használható továbbá epehólyag-gyulladás ellen, visszér gyógyítására, és torok- és szájöblögetésre. Forrázata jó hányinger ellen, sárgaságnál, továbbá jó féregűző. Aranyér ellen hatásos, illetve régebbi feljegyzések igazolják, hogy rákos mellsebeket és anyaméhrákot sikeresen gyógyítottak vele.

Maria Treben feljegyzései óta az onkológiai szakirodalom is említést tesz róla és alkalmazza a rák (főleg bőrrák) gyógyításában.

Teához a következő adagolás javasolt: 2,5 dl vízben egy kiskanál drogot 1 percig főzünk. Ízesítés nélkül fogyasztandó. Naponta 1-2 csésze elegendő, bár semmilyen ellenjavallat nem ismert.

Hámosító, bőrújraképzést segítő és gyulladáscsökkentő hatásának kiváltásához napraforgóolajjal és zsírral elegyítve kenőcsként alkalmazzák. (Azért nem árt a körömvirágkrémek összetételét is megnézni… többfélét megvizsgálva egyet találtam, ami jó az összetevő alapján). Illetve így lehet házilag elkészíteni: négy marék apróra vágott körömvirágból (virág, levél, szár együttese) készítjük. A növényt virágzás alatt szedjük, lehetőleg déli napon, amikor sok benne az illóolaj. Kora ősszel megjelenik rajta a lisztharmat, ilyenkor már nem ajánlott a gyógyászati felhasználása. Fél liter növényi zsiradékot odateszünk melegedni, és felforrósítjuk annyira, mintha valamit akarnánk benne sütni (de ne hagyjuk füstölni). Beletesszük a felvágott körömvirágot, rövid ideig hagyjuk sercegni (nem több mint egy, másfél perc), majd levesszük és egy napig állni hagyjuk. Másnap picit felmelegítjük a keveréket és leszűrjük, ügyelvén arra, hogy jól kipréseljük a növényt. A sütésből visszamaradt növénydarabokat ne dobjuk el: kitűnő pakolást lehet készíteni belőle a sérült bőrfelületekre.

Tinktúrakészítés körömvirágból: egy marék virágzatot 1 liter pálinkában két hétig napon érlelünk. Ez alkalmazható forralt vízzel hígítva daganatok, izomrándulások, vérömlenyek, zúzódások, fekélyek gyógyítására.

Sziromleveleit sóval elmorzsolva sajt és vaj festésére szokták használni. Illetve gyógyszerek és textilfélék színezésére is alkalmas a sziromleveleiben lévő színanyag.

Kellemes újra felfedezést mindenkinek! Remélem, tudtam újat mondani. :)

Sok-sok info még szétszórva: www.koromvirag.lap.hu
Avatar
akralgob
Írogat
 
Hsz: 116
Csatlakozott: 2006. dec. 1., pén. 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár


Vissza: Táplálkozás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 33 vendég

cron