Étkezés az egyes évszakokban.

Természetes táplálkozás (mikor, meddig, mit, hányszor, hogyan, stb.)

Étkezés az egyes évszakokban.

HozzászólásSzerző: Boldogsag » 2012. feb. 12., vas. 17:44

Dátum: 2008. december 04. csütörtök, 12:23 Küldte: boldogsag

Egy remek összeállítás Szilágyi Márta jóvoltából!


Az indiai Ájurvéda, az életerő és egészség megőrzésének tudománya nemcsak azt írja elő, hogy mit ehetünk, de azt is, hogy mikor.

A helyes étrend függ az alaptípustól, a pillanatnyi egyensúlyi állapottól, az évszakoktól, a földrajzi helytől, és még egy sor egyéb tényezőtől, úgyhogy a napi menü összeállítása nem lesz kis feladat. Hogy a változatosságra és mértékletességre is ügyelni kell, az csak természetes. Személyes preferenciának nincs helye, még az étteremben is az ájurvédikus orvos rendel, nem az éhes vendég.

Ha éppen nincs valamilyen előírásos böjtnap, mert Indiában szilárdan hiszik, hogy az étkezés nem egyszerűen üzemanyag-felvétel, hanem elfelejthető luxus.

A sok szabály minden európait elriaszt, de tegyük fel, az egyszerűség kedvéért, hogy csak az évszaknak megfelelő ételt akarunk fogyasztani.

Ez sem lesz könnyű, mert ugye Indiában nem négy évszak van, hanem hat, és az indiai ősz egészen más hangulatú, mint mondjuk a párizsi, a jól ismert zokogó hegedűkkel.

Nézzük meg az Ájurvéda javaslatait, és ha csak a felét be tudjuk tartani, már az is fél siker (vagy a fele nem sikerül, amennyiben a pesszimisták népes táborát erősítjük).



Tavasz: a nap melege fellazítja a télen felhalmozódott kaphát, befolyásolja a testhőmérsékletet, és számos betegséget okoz. Ezért a tavasz a böjtök és a tisztító kúrák ideje. Kerüljük a nehéz, savanyú, zsíros és édes ételeket, mozogjunk sokat a friss levegőn, és ne aludjunk nappal. Jót tesz a száraz masszázs, gargarizálás; használjunk tonizáló kenőcsöket, gyújtsunk meg sok füstölőt. Fürdés langyos vízben. Egyes Ájurvéda könyvek kifejezetten előírják tavasz idején az alkoholtartalmú italokat és a szexet.



Nyár: Indiában az egész nyár olyan, mint nálunk a legmelegebb napon. A nap heve elvon mindenféle vizet vagy nedvességet, vért és zsiradékot. Ezért nyáron különösen sok folyadékot, édes, hideg, lédús vagy zsíros ételt, pl. hideg vajat és tejet kell fogyasztani. Tiltó listára kerülnek a sós, savanyú, csípős és pikáns ételek, valamint az alkohol és a szex. Ágyunkat nem osztjuk meg senkivel, gyöngyökkel és drágakövekkel díszítjük magunkat, éjjel lehetőleg a szabadban, holdfényben alszunk, és mindig ott van a kezünkben a legyező.



Esős évszak: a monszun elkerüli Magyarországot, de nagy esőzése idején sehol sem lobog az emésztés tüze. Az esők és a föld nedves kipárolgásai zavarják a vata működését, fokozzák a savképződést, a szervezet nehezen viseli még a megszokott ételeket is. Fogyasszunk sok gabonafélét, mézet és más édességet; felforralt és lehűtött esővizet; sós vagy savanyú ételeket, amelyek kiegyensúlyozzák a vatát. Kerüljük a hideget, megázást, folyóvizet és mindenféle testi megerőltetést, ideértve a szexet.



Ősz: a száraz, forró nyár és a monszun után Indiában az ősz hozza el a megújulást. A rétek kizöldülnek, a virágok kinyílnak, a pitta viszont összegyűlik, és számos zavart okoz. Ezért nagyon mértékletesen, és csak akkor együnk, ha nagyon éhesek vagyunk. Édes, könnyű, hűsítő, kissé keserű ételeket válasszunk, amelyek csökkentik a pittát: gabonaféléket, ghít, kesernyés zöldségeket. Kerüljük az olajat, túrót és a keleti szelet.



Tél: a hideg levegő fokozza az emésztés tüzét, elbírjuk a nehéz ételeket is, akár nagyobb mennyiségben. Elegendő étel hiányában kapha-zavarokat okoz az emésztés tüze. Savanyú, zsíros és sós leveseket együnk. Fogyasszunk sok tejet, mézet, cukornád levet, olajat, rizst; igyunk meleg vizet. Viseljünk vastag és meleg ruhákat; partnerünk legyen telt, izmos és szenvedélyes.



Hűvös évszak: alapvetően ugyanazok a javaslatok, mint télre. Hasznos az olajmasszás, meleg fürdő, sőt szauna, és a fejünket is gyakran kenjük be olajjal.



(Forrás: Dr. Csandrasekhar G. Thakkur: Introduction to Ayurveda, 1974 New York)



Mivel ezek nagyon általános tanácsok, nézzük meg, konkrétan mit javasol egy másik vaidja:



Tavasz, tél: alma, barack, cseresznye, eper, körte, szilva

borsó, brokkoli, fejes saláta, karfiol, káposzta, kelbimbó, kelkáposzta, krumpli, retek, répa, spárga, spenót, zeller

árpa, hajdina, köles, kukorica

Ghí, kecsketej

Kevés mandula-, kukorica- és napraforgó-olaj



Nyár, ősz: alma, ananász, körte, narancs, sárgadinnye, szilva

borsó, brokkoli, cukkini, karfiol, káposzta, kelbimbó, kelkáposzta, krumpli

Árpa, búza, rizs

Ánizs, bors, fahéj, koriander, kurkuma

Ghí, tehéntej, túró, vaj

Kókusz-, napraforgó-, oliva-, szójaolaj



Esős, hűvös évszak: ananász, banán, barack, citrom, cseresznye, eper, narancs, sárgadinnye, szilva, szőlő

Cukkini, káposzta, retek, répa, spárga, uborka, zöldbab

Búza, rizs, zav

Diófélék

Mindenféle tejtermék és olaj



(Forrás: Dr. Vasant Lad: The Science of Self-Healing, 1984 Santa Fe)



Ne hagyjuk magunkat elijeszteni! Minél több könyvet olvasunk el, annál ellentmondásosabb lesz a listánk. Szerencsére a szervezet elég megbízhatóan jelzi, hogy mikor mire van szüksége.



------------------------------------------------------




Re: Étkezés az egyes évszakokban.
Küldte: giyandeva Dátum: 2008. december 04. csütörtök, 13:40


Érdekes a cikk de... úgy érzem Magyarországon még elég messze vagyunk az Indiai mikro klímától (ami ott sem egységes)



ezen viszont megrökönyödtem!

"Egyes Ájurvéda könyvek kifejezetten előírják tavasz idején az alkoholtartalmú italokat és a szexet."



Másrészt számomra elég érthetetlen az ayurveda azon rendszere, hogy 3 csoportba sorolja az embereket. Szerintem a test tipusok a táplálkozási és életviteli szokások miatt alakulnak ki és nem fordítva. Vagy valaki hallott olyanról, hogy van kapha, pitta, meg vata típúsú medve, majom, vagy kutya? Én nem tudok róla.



Másrészt a mostani tapasztalataim fényében, amit a nyers étkezéssel tapasztaltam, már 2 hét után beláttam, hogy mennyire tudománytalan hogy másképp étkezzünk télen és nyáron. (igaz ezt régen se tettem) - pl. ilyesztegettek, hogy fázni fogok a nyers ételek miatt -



A szervezetnek ugyanazokra a tápláló és tiszta táplálékokra van szüksége úgy télen mint tavasszal, nyáron vagy ősszel. A tejtermékek ugyanúgy el fognak salakosítani, nyákot fognak képezni, a gyümölcs, a zöldség épp olyan kíváló hatással lesz a szervezetre. A cukor tök mindegy mikor eszed, méreg. A gyógynövények és fűszerek hasonlóan minden évszakban ugyanúgy hatnak. A túlzásba vitt főt étel épp olyan káros nyáron mint télen. Nyáron meleged lesz, és nem bírod a hőt, télen elsalakosodsz és elhízol.



------------------------------------------------------------------


Re: Étkezés az egyes évszakokban.
Küldte: zsuzsuka62 Dátum: 2009. január 02. péntek, 19:42

Egyet értek!


-------------------------------------------------------------------------


Re: Étkezés az egyes évszakokban.
Küldte: Pepe7 Dátum: 2009. június 30. kedd, 19:38


Sziasztok!



Az egyes ételek ránk gyakorolt hatására az évszaknak valóban nincs sok köze, viszont kérdés, hogy szükségünk van arra, vagy sem :) Pl. nyáron nem érdemes enni melegítő, az energiát felfelé vivő ételeket. A sok csípőset is célszerűbb hidegebb vagy nedves időben enni.Télen viszont nekem is jobban esnek a laktatóbb, gyökérzöldségekből és gabonából készült ételek

Az pedig már teljesen egyértelmű, hogy mindig azt esszük, aminek szezonja van: a finom, friss cserkó mellett nekem már kevésbé ízlik a hűtőházi alma..
Avatar
Boldogsag
Grafomán
 
Hsz: 1064
Csatlakozott: 2005. ápr. 21., csüt. 0:00


Vissza: Táplálkozás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég

cron