csoki

Természetes táplálkozás (mikor, meddig, mit, hányszor, hogyan, stb.)

HozzászólásSzerző: flower » 2006. jún. 28., szer. 11:58

Hát én azért nem váltom ki a kakaót karobbal, mert a karob nem ízlik. A karob egyáltalán nem olyan mint a csoki. A Carobellát én is kipróbáltam, na az viszont nagyon finom volt!!! Csak én olyat nem tudok csinálni.. :cry:
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00


HozzászólásSzerző: Apropo » 2006. júl. 4., kedd 9:03

Sziasztok!

Ajánlom a témában Tóth Gábor (élelmiszeripari mérnök) cikkét:

http://www.biblialap.hu/rovat.php?i_rov ... cikk_id=57
"És monda Isten: Ímé néktek adok minden maghozó fűvet az egész föld színén, és minden fát, a melyen maghozó gyümölcs van; az legyen néktek eledelül."
Avatar
Apropo
Írogat
 
Hsz: 53
Csatlakozott: 2006. júl. 3., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: nawesh » 2007. máj. 17., csüt. 12:01

Mailen kaptam az alábbi cíkket. megjegyzem pl a Mars csokiban eddig is volt tojás

Vegetáriánusoknak tiltott csokoládék (Portfólio.hu cikke)
http://www.portfoliolight.hu/cikk.tdp?c ... k=2&i=2931

2007. május 16. szerda, 10:56
Angliában tiltakoznak a vegetáriánusok az ellen, hogy a megváltoztatott recept miatt mostantól nem fogyaszthatnak egyes csokoládékat. Az egyik új hozzávaló ugyanis állati eredetű - így a vegetáriánusok elbúcsúzhatnak például a Mars szelettől.
Angol vegetáriánusok körében nagy felháborodást váltott ki, hogy az egyik édességgyártó egyes termékeiben állati eredetű összetevők is megtalálhatóak május 1-től. A Mars szelet, a kókuszos-csokoládés Bounty, a Snickers, a Twix és a Milky Way csokoládék mostantól egy rennet nevű oltóenzimet tartalmaznak. Ezt az enzimet borjak gyomrából nyerik, így állati eredetű és a szigorúan vegetáriánus étrend szerint tiltott hozzávaló. A brit Vegetarian Society felhívást intézett tagjaihoz, hogy azok igyekezzenek nyomást gyakorolni a gyártó Masterfoodsra, hogy megváltoztassák a döntést. a szervezet szóvivője szerint a változtatás érthetetlen, mivel eddig vegetáriánus összetevőkkel készült termékeket alakítanak át. A Masterfoods egy vezető munkatársa válaszul a vádakra azt nyilatkozta, a vállalat elismerést érdemel őszinteségéért, az október 1-éig lejáró szavatosságú termékeket még fogyaszthatják a szigorú vegetáriánus étrendet tartók is, a kevésbé szigorú szabályok szerint élők pedig továbbra is ehetik a csokoládékat.
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: NittNo » 2007. máj. 17., csüt. 18:48

Ráadásul a tojás mellett, alapvetően tejcsoki!! Szóval tejpor amióta világ, a világ van benne....:) nem értem ezt a tiltakozás dolgot!! :D
Avatar
NittNo
Néha írogat
 
Hsz: 41
Csatlakozott: 2007. feb. 4., vas. 1:00

HozzászólásSzerző: spenot » 2007. okt. 27., szomb. 1:23

A csokolade a fold egyik biokemiailag legosszetettebb es legcsodalatosabb eledele.
Csokolade alatt persze NYERS kakaobabot ertek.
Ezt aztan izles szerint el lehet kesziteni, a lenyeg az, hogy nem legyen felmelegitve es ha lehet femet se nagyon erjen.

Ha valakit erdekel, isteni nyers csokolade receptekkel tudok szolgalni. Mind-mind vegan es cukor mentes.
A nyers kakaobab egyebkent telljesen egeszseges, es rengeteg jotekony hatasa van a szervezetre.
Az egyetlen "veszelye" a tulzott fogyasztasnak, hogy megnyitja a szivedet es boldogga tesz.
Avatar
spenot
 
Hsz: 2
Csatlakozott: 2007. okt. 27., szomb. 0:00
Tartózkodási hely: fold bojgo

HozzászólásSzerző: Zurelily » 2009. feb. 18., szer. 14:46

Én nagyon egyedien viszonyulok a témához, hogy őszinte legyek... A csokoládé irányában tanúsított viselkedésemnek semmi köze a vegaságomhoz. Hogy miért?

Immár több, mint 2,5 éve, hogy nem fogyasztok csokoládét, ill. kakaó tartalmú dolgokat. Azért döntöttem így anno, mert úgy éreztem (úgy láttam), hogy csokoládé-függő vagyok, és sehogy sem tudom ezt a dolgot kezelni. (Értsd: nem tudtam volna véghezvinni, hogy bizonyos szabályokat betartsak ezzel az étellel kapcsolatban) Így inkább teljesen elhagytam, ekkor viszont még nem voltam vega.

Aztán több, mint egy éve (1 éve két hónapja) úgy döntöttem, hogy vegetáriánus leszek (már egy ideje érlelődött bennem a gondolat) - és milyen jól döntöttem!!

Azóta csak még jobban örülök neki, hogy nem eszem csokoládét. :))
Avatar
Zurelily
 
Hsz: 3
Csatlakozott: 2008. jan. 29., kedd 1:00

HozzászólásSzerző: Gitta » 2009. feb. 18., szer. 16:00

Spenot, engem érdekelnek a nyers csoki receptek!
Felteszed ide?
vagy elküldöd nekem? gitta@wisoft.hu

nagyon köszönöm!
Avatar
Gitta
Írogat
 
Hsz: 75
Csatlakozott: 2008. feb. 11., hétf. 1:00

HozzászólásSzerző: Borka » 2009. feb. 19., csüt. 19:58

Zurelily! érdekelne, h hogyan gyógyultál ki a csokoládé-függőségedből! :P én a húsról egyik napról a másikra lemondtam,de félek a csokival ez nem menne ilyen egyszerűen.....
Avatar
Borka
 
Hsz: 4
Csatlakozott: 2009. jan. 18., vas. 1:00

HozzászólásSzerző: Zurelily » 2009. feb. 19., csüt. 21:40

Szia, Borka!

Óó, hát ez a történet a szívem csücske. :) Tudni kell rólam, hogy tényleg hatalmas csoki faló voltam, egyszerűen nem tudtam megállni egy bizonyos mennyiségnél, amíg volt belőle, én ettem. És hát valljuk be, hogy ez nem a legegészségesebb dolog...

Aztán elhatároztam, hogy egy ideig nem eszem csokit (épp nem volt otthon semennyi), és határozottan kértem családtagjaimat, hogy ne vegyenek csokoládét egy darabig. Az első két hétben kb. éreztem még a hiányát, aztán semmi. :)

Az már rég baj, ha az ember nem tud lemondani valamiről, mert azt jelenti, hogy függ tőle. A legtöbb csokoládé egy hatalmas glükózszirup fröccs a szervezetednek, amitől csak még többet, és többet akarsz... Ezt persze sok minden másról is el lehet mondani (Hozzátenném még, hogy az emberek döntő többsége azért kötődik az édes ízhez, mert az anyatej ízét eleveníti fel bennük, így tudat alatt valahol arra vágyunk, hogy visszatérjünk abba a régi, régi állapotba - figyeld csak meg, sok ember akkor eszik csokit / édes dolgokat, ha feszült, ha szomorú, stb)

Annyit mondhatok, hogy valamiről csak úgy lehet lemondani, ha a kezdeti szakaszban nincs körülötted, így nem eshetsz kísértésbe. Másképp nem megy. Az első néhány hét után meg már nem emlékezik rá annyira a szervezeted, megacélosodott az akaraterőd, és már nem olyan magas a vércukorszinted sem. :)

Ez a legjobb tipp, amit csak adhatok. ^^
Avatar
Zurelily
 
Hsz: 3
Csatlakozott: 2008. jan. 29., kedd 1:00

HozzászólásSzerző: Gitta » 2009. feb. 20., pén. 15:56

Nem a csokival van a baj, hanem a cukorral. A cukor függőségünk beteges, és arról nehéz leszokni. (a Cukor blues című könyv erről szól)
A csoki akár egészséges is lehet. Ha otthon, saját magad készíted el, nyers kakaóvajból, nyers kakaóból, és valamilyen édesítőszerrel, esetleg kevés növényi sziruppal.
A nyers kakaó szuperétel, tele van antioxidánssal, nem szabadna lemondani róla csak azért, mert az üzletekben mindenféle egyebet is hozzátesznek, ami viszont tényleg nem egészséges.
Avatar
Gitta
Írogat
 
Hsz: 75
Csatlakozott: 2008. feb. 11., hétf. 1:00

HozzászólásSzerző: Zurelily » 2009. feb. 20., pén. 16:20

Igen, alapvetően én is azt emeltem ki, hogy a cukorral van baj. A kakaónak természetesen vannak pozitívumai, nem tagadom, de tudnunk kell azt is, hogy (idézem): A kakaó fő hatóanyaga a teobromin, amiből 100 g csokoládé mintegy 100 mg-ot tartalmaz. Diuretikus hatású, akárcsak rokon vegyületei, a koffein és a teofillin. A hatás intenzitása koffein-teobromin-teofillin sorrendben nő. Az ún. xanthin-származékok a központi idegrendszerre is hatnak: serkentő, izgató hatásúak, emelik a vérnyomást. Itt a hatás intenzitási sorrendje éppen fordított: teofillin-teobromin-koffein.

Még egyszer hangsúlyoznám, hogy NEM egészségügyi okokból mondtam le a csokoládéról / kakaóról, és nem is célom senkit sem erre buzdítani. Mindazonáltal nagyon fontosnak tartom kihangsúlyozni, hogy mértékkel kell ezzel a dologgal szemben is viseltetni. Mértékkel.
Avatar
Zurelily
 
Hsz: 3
Csatlakozott: 2008. jan. 29., kedd 1:00

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2009. feb. 23., hétf. 7:26

Jómagam is kóstoltam a nyers csokit és megerősíthetem Gittát, hogy ízre mennyei!

Azt nem tudom megerősíteni, hogy a kakaó teobromin tartalma mennyire "káros", én eddig nem tapasztaltam semmi féle negatív hatását. Az is igaz, elvétve eszem édességet és csokoládét és akkor is pár kocka fogy csupán.

Vannak viszont akik komolyan veszik a csokoládé tilalmat.... Persze a nagy tilalomban nehogy úgy járjunk mint a Csokoládé c. filmben! :D
(Láttátok?) :) :) :)
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: Borka » 2009. feb. 23., hétf. 11:25

sajnos nem. érdemes megnézni? :)
Avatar
Borka
 
Hsz: 4
Csatlakozott: 2009. jan. 18., vas. 1:00

re: csoki

HozzászólásSzerző: Scythian » 2010. aug. 15., vas. 15:36

Biztosan különcnek tartotok érte, de én azok közé az emberi halandók közé tartozom, akik világéletükben utálták a csokit. Már gyerekkoromban sem ízlett. Nekem egyszerűen túl édes, annyira, hogy az már tolakodó - lehet, hogy azért, mert én a gyümölcsök édességi szintjéhez vagyok hozzászokva.
Oké, tudom, sokan mondják, hogy a magas kakaótartalommal rendelkező, színvonalas "valódi" csokoládék nem annyira édesek, mint azok a szörnyűséges (E-kből összeállított, műízű) tejcsokik. Mostanában úton-útfélen azt lehet olvasni, milyen egészséges egy (kisebb mennyiségű) étcsoki, jó a szívre stb. Csak egyvalamiről nem ír soha senki (talán azért, mert a téma kissé "indiszkrét"). Az étcsokitól khmm, :oops: szóval az ember pár napig nem látogatja a vécét, azazhogy - legalábbis nekem - borzalmas székrekedést okoz. Évekkel ezelőtt egyszer megkockáztattam 1 kockát... nem akarom részletezni a következményt :evil: :evil: :evil: A kakaó nálam kb. ugyanezt okozza, akkor is, ha pl. szójatej van ízesítve vele, úgyhogy ezekből is kerülöm a "csokis" ízesítésűt...

Szóval, ezért maradok ki inkább ebből a nagy kakaó-és étcsoki-kultuszból. És ezért nem szeretem a csokit 8O
Avatar
Scythian
Inkább olvas
 
Hsz: 15
Csatlakozott: 2010. júl. 31., szomb. 0:00

Előző

Vissza: Táplálkozás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég