Vitaminok és táplálék-kiegészítők

Természetes táplálkozás (mikor, meddig, mit, hányszor, hogyan, stb.)

Eszel e táplálékkiegészítőt?

A szavazás 2006. márc. 16., csüt. 16:04-kor befejeződött.

Nem, változatosan étkezem.
3
50%
Igen, szintetikus tablettákat szedek, ha szükségét érzem.
0
0 szavazat
Igen, természetes étrendkiegészítőket szedem.
3
50%
Nem érdekel az egészségem.
0
0 szavazat
 
Szavazatok száma : 6

Vitaminok

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2006. feb. 13., hétf. 16:04

Szervusztok!


Mit gondoltok, szerintetek indokolt e vitaminok ill. étrendkiegészítők szedése. Ha igen, mik? Természetes vagy szintetikus?

Azért gondoltam feldobni a témát, mert a közéletben burjánzik a vitaminmizéria, hogy milyen "kevés" vitamint fogyasztunk.

Őszintén szólva én megnéztem néhány vitamintáblázatot az egyes alapanyagok, zöldség, gyümi, gabona, magvak, tejtermék stb. tápértékeiről. Elkezdtem összeszámolni, hogy ha mindenből a minimumot akarjuk bevinni, akkor ez napi szinten 5-8 kg! ételt jelentene. Ami képtelenség!

Mit gondoltok erről?

Üdvözelettel, Gábor
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár


HozzászólásSzerző: mandula » 2006. feb. 13., hétf. 19:29

Ezt én is megpróbáltam már kiszámolni, és hasonló lehetetlen mennyiség jött ki... :D
Nem gondolod, hogy ezt a hatalmas tápanyag- meg vitaminszükségletet is azért próbálják velünk elhitetni, hogy megvegyük az étrendkiegészítőket? Egy egészséges szervezet szerintem kevesebből is elő tudja állítani a szükségeseket... az viszont tény, hogy egyre kevesebb vitamin van a kapható gyümölcsökben, zöldségekben :(
Avatar
mandula
Törzsvendég
 
Hsz: 395
Csatlakozott: 2005. ápr. 1., pén. 0:00

HozzászólásSzerző: flower » 2006. feb. 13., hétf. 21:26

Egyetértek.

Nem a mennyiség, hanem a minőség számít.
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: Norci » 2006. feb. 13., hétf. 22:02

szerintem ha valaki helyesen, kiegyensúlyozottan táplálkozik, semmi szükség sem vitaminokra, sem táplálékkiegészitőkre.
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2006. feb. 15., szer. 11:37

"Miért akarnánk külön tápanyagokat adni táplálkozásunkhoz, ha teljes értékűen is ehetjük ételeinket?" - Douglas Graham, élő étel vegetáriánus orvos, világklasszis sportedző

A teljes étékű táplálkozás jellemzője, hogy lehetőleg természetes formában fogyasztjuk ételeinket, bármiféle feldolgozás nélkül, megfelelő helyen (nyugodt környezetben), időben (lehetőleg éhség jelentkezésekor), módon és mennyiségben. Ha mégis feldolgozzuk, akkor azt a lehető legkisebb mértékben tegyük, és így is csak ritkán válasszuk, de akkor helyes társításban, revitalizálással.
Kulcsszavak: Szeretettel termesztett, vegyszermentes, friss, nyers, kívánatos növény.

"Testünk számára az összes vitamin és ásványi anyag fellelhető a gyümölcsökben és a zöldségekben." - Harvey Diamond, orvos, a Testkontroll szerzője

Ha valaki a törekszik természetesen élni, étkezni (szeretettel, vegán, tiszta környezetben, stb., lásd a remek ezirányú irodalmat: Edmond B. Székely, Ferencsik István, Oláh Andor nevével fémjelezve) akkor minden az életéhez szükséges dolgot meg kell hogy kapjon.
Ha meg valakinek tényleg valamilyen hiánybetegsége alakulna ki, akkor azt koncentrált növényi, esetleg ásványi orvosságokkal, az ezirányú gyógynövényes-természetgyógyászati irodalom segítségét igénybevéve helyrehozhatjuk.

Felmerül bennem, hogy honnan gondolják, hogy valaminek a nem kellő bevitele okoz valamilyen panaszt? Szerintem valószínűbb, hogy nem is a kevés anyagmennyiség, hanem a helytelen társítás, a túlfőzés, stb. az ok. Az ilyen hiány meg arra figyelmeztetne, hogy "NE FŐZD (TÚL)!", "TÁRSÍTSD HELYESEN ÉS REVITALIZÁLD!", vagy "EDD MAGÁBA!"

Mai túlfőzött, össze-vissza evő étkezési kultúránkban ezt kellene először megreformálni, sem mint tablettákhoz nyúlni. Csak hát könnyebbnek tűnik bevenni egy pirulát, mint "látszólag lemondani" a kedvencről. (igazából helyesebb választással kicserélni; pl. iparilag gyártott édesség helyett a kertem fáinak édes gyümölcse).

Korábban volt egy idő, amikor vitaminoztam (a nagy hullám idején), de ez még mindenevőként volt. Hogy jó hatással volt-e? Nem tudom. Annyira nem lettem tőle még jobban. Viszont édesanyám pénztárcája vékonyabb lett súlyos összegekkel. Mióta következetesebb vagyok (szeretetteljes választásokkal élek, vegán vagyok), azóta kezdem emberhez méltóbban érezni magam.
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2006. feb. 15., szer. 15:55

A téma úgy vetődött fel bennem, hogy olvastam néhány táplálkozással kapcsolatos könyvet és elkezdtem számolgatni...
A témával kapcsolatban egy másik löketet indított el bennem Dr. Lenkai Gábor: Cenzúrázott Egészség (Free Choice Kiadó, Budapest, 2004.) könyve. Biztosan többetek olvastátok. Háááát khhhhm. A könyv zanzája annyi, hogy a gyógyszer és élelmiszeripar tudatosan gyárt rossz minőségű élelmiszereket, hogy betegek legyünk, tehát a gyógyszeripar járjon jól. + a mai élelmiszerek és alapanyagok 50-70%al kevesebb vitamint, nyomelemet tartalmaznak ezért indokolt étrendkiegészítők szedése. És állítólag ezért áll ennyire törékeny lábon az egészségünk. A másik hihetetlen dolog, hogy az RDA olyan mennyiségeket állított meg a vitaminok mennyiségét tekintően, ami Lenkai szerint épp a hiányállapot elkerülését, nem a test normális funkcióinak ellátását hivatott szolgálni.

Nos, nem tudom ez mennyire igaz... én nem próbáltam Lenkai Úr vitaminjait(többek közt mert zselatin kapszulákban van) így nem tudom igazolni, hogy szedésükkel valóban akkora mértékben lehet tenni az egészségért. (Állítólag ilyen vitamin szedése mell elég napi 5 óra alvás, az ember szellemileg, fizikailag jóval kevésbé és később fárad el)
Másrészt egy olyan kétség is felmerül bennem mégis - a legnagyobb tiszteletem és elismerésem Lenkai Úrnak, aki kutatási eredményeit publikálja és próbál valamiképp segíteni az ország eü.i állapotán a termékeivel - hogy valahol a vitaminok előállítása is egy hatalms biznisz.

Egyébként nem ez az egyeten ilyen megközelítés, hisz pl. centrifugázott ás préselt zöldség és gyümölcslevek hasznosságáról szóló könyvekben (pl. LÉKÖNYV 1-2.)ugyanezt írják: a ami kor zöldségei, gyümölcsei, stb. nem azonos tápanyagértékkel bírnak mint akár 50 éve... ezért szükséges kinyerni a zöldségek, gyümölcsök levét kinyerve az értékes vitaminokat, ezáltal nagyobb mennyiséget fogyasztva, mintha a rostanyagokkal együtt fogyasztanánk(kevesebbet tudnánk megenni).

Igazából nem tudom mi az igazság. A jelen korban magas rizikófaktor mellett kell élnünk, óvnunk kell egészségünket. Tudatosan kell étekznünk. A kóla, chips, sütemények, csokoládé, cukrok, tartósítószerekkel teli félkész élelmiszerek stb... nagy nyaklevest képesek mérni egészségünkre.
Egy biztos: mind gabonákban, zöldségekben, gyümölcsökben, magvakban, hüvelyesekben törekedni kell a változatosságra.
Észnél kell tehát lenni; és egy csipet táplálkozástudomány se árt.

A magánvéleményem a fentiekkel kapcsolatban, hogy törekedjünk az egészsségünkre káros élelmiszerek kiiktatására/helyetesítésére és ha megfelelően állítjuk össze étrendünket, nagy baj nem lehet. Viszont, ha rohanó életvitelünk miatt nem tudunk figyelni erre, indokolt lehet természetes étrendkiegészítők szedése.



Üdvözlettel, Gábor
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: flower » 2006. ápr. 1., szomb. 12:31

Szeritem mégsem olyan rosszak ezek a vitaminok. Nem lehet mindig úgy megoldani, hogy mindenből jusson. Véleményem szerint semmi gond nem lesz abból, ha valaki szed vitaminokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket...
Nem olyan rossz találmány ez. Sőt! Most már megjelent vegetáriánusoknak való vitamin is (hallom már a fújolást.. :) ) szerintem inkább örülnünk kéne, mert még arra is figyeltek, hogy ne legyen benne állati eredető dolog. Semmi zselatin és társai...
A PCRM (www.pcrm.org) dokiai (ők vegánok, és ezt is tekintik a legjobbnak) is javasolják hogy ha valaki nem biztos benne hogy a napi kajájával elegendő mennyiségű vitaminhoz jut, akkor nyugodtan szedhet valamilyen multivitamint. És ők külön felhívják a figyelmet a B12re!
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: napraforgo » 2006. ápr. 1., szomb. 17:38

sziasztok,
én is olvastam a Cenzurazott egeszseget, es bevallom, nagyon nehez eldontenem, mi is a konyv igazi celja... valahol egyet lehet vele erteni abban, hogy a mai etelekkel toredeket tudjuk bevinni annak, amire igazan szuksegunk van, ellenben beviszunk egy csomo szemetet is meg a legjobb akarat mellett is. ugyanakkor kicsit ledobbentett, amikor meglattam gigaszi uzletet a Nagy Koruton, meg amikor meghallottam, hogy szcientologus... a dolog igy azert veszit a hitelebol, legalabbis szamomra.

most olvastam a Savtalanitas c. konyvet, erdekelne, ki mit gondol rola. itt is az volt az erzesem, hogy ez mar megint egy olyan modszer, ami mindenre ad megoldast es ezert megint nehezen hiheto el minden. ugyanakkor ebben is lehet valami. mindenesetre nem ir elo olyan brutalmennyisegeket.

az, hogy mit szedunk es mit nem, nagyon fugg attol, hol elunk es hogyan. jelenleg fovarosunkban elek es amikor csak tehetem, probalom kompenzalni ennek az eletformanak a hatranyait. az is nagyon meghatarozo, hol dolgozol, milyen munkat es mennyit csinalsz. meg hat hogy honnan szerzed be a napi ennivalodat...
nekem a C-vitamin nagyon bejott, a legnagyobb kiszerelest vasarlom, igyekszem gyumolccsel egyutt naponta tobb adagban bevinni min 3g-ot, de ha nathas idoszak van vagy sok a munka, akar sokkal tobbet is. a multivitaminokat nem kedvelem, asvanyi anyagokkal, nyomelemekkel probalkozom.
n.
Avatar
napraforgo
 
Hsz: 2
Csatlakozott: 2006. feb. 25., szomb. 1:00

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2006. ápr. 2., vas. 10:50

Sajnos nem olvastam a Savtalanítás c. könyvet. Azonban az interneten és más könyvben pl. a NEWSTART olvastam néhány dolgot amit megosztanék:

A savasság annak a következménye, hogy táplálék bevitelünk döntő része savas:
A könnyebb áttekinthetőség kedvéért felsorolnám hogy mi az és mi nem:

SAVAS:
alkohol, gabonafélék kivéve! köles, cukor, dió, ecet, földimogyoró, cseresznye, tengeri herkentyűk, kávé, kenyér, kukorica, lencse, makaróni, rizs, sajt, kekszek, szilva, tojás, zselati, zab, lekvárok, ízesítők halak.

LUGOS:
általában minden más, gyömölcs és zöldség, amit nem soroltam fel a savas kategóriában.(azaz a cseresznye kivételével minden!:) és pl a csicseriborsó is lugos, egyéb olajos magvak, méz is, torma, zöldbab stb.
Hiába ez egy nagyobb kategória. Szóval ami nem savas az lúgos. :) A köles az egyik legjobb lugosító!


Módszerek a savatalanításra:

1. Étrend - Fogyasszunk legalább naponta kétszer nyers zöldségeket! - Igyunk meg naponta három-négy deciliter frissen készített zöldséglevet!
Mindenképp érdemes növelni a bevitt lehetőleg nyers zöldség mennyiségét.

2. Az intereneten olvastam a szódabikarbóna kúráról is: Szódabikarbóna-kúra (21 napos) Étgyomorra egy kávéskanálnyi szódabikarbónát kell bevenni 1 dl meleg vízben feloldva. Ebéd és vacsora előtt 15 perccel egy csipetnyit kell bevenni, 1 dl vízben elkeverve. (Dr. Hanish)

3. a Savtalanításban segíthet a böjt is: pl lúgos zöldséglevekkel és/vagy tisztított vízzel.

A szervezet általános teljes méregtelenítésében segíthet a shanka praksalam kriya (az emésztőrendszer teljes megtiszítása) a www.joga.hu -n lehet érdeklődni. nagyon jó, több éves lerakódásoktól szabadulhat meg az ember.

S nem utolsósorban, a kezelés helyett mindíg a legjobb megoldás a megelőzés. Törekedjünk étrendünk llúgos dominánsának fenntartásában.
A NEWSTART azt írja a savas/lúgos aránya élelmiszereinknek 25/75 % arányban kellene állni.

Sok sikert mindenkinek a méregtelenítéshez.
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: Gega23 » 2006. aug. 28., hétf. 10:11

Találtam pl. a kalciumról egy jó táblázatot.
http://www.phytotec.hu/kalcium.php

Érdekes.
Gega23
Grafomán
 
Hsz: 706
Csatlakozott: 2005. okt. 30., vas. 0:00

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2006. aug. 28., hétf. 12:40

Az; valóban érdekes! a táblázat régi mint az ősi kódexek! :lol:
Na jó, azért felsorol néhány igazán jó növényi Ca forrást is... de valjuk be a Ca téma egy kicsit bonyolultsabb mint egy ilyen táblázat...
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: mandula » 2006. aug. 28., hétf. 12:42

Nem is beszélve arról a megjegyzésről, hogy milyen magas kalciumtartalmú ásványvizet kellene fogyasztanunk...
Avatar
mandula
Törzsvendég
 
Hsz: 395
Csatlakozott: 2005. ápr. 1., pén. 0:00

HozzászólásSzerző: Gega23 » 2006. aug. 29., kedd 10:52

:)
Van esetleg egy jó forrásod, ami hiteles?
Nekem most fontosl enne tudnom a kalciumforásokat, és mindent a kalcumiról.
Köszi.

giyandeva írta:Az; valóban érdekes! a táblázat régi mint az ősi kódexek! :lol:
Na jó, azért felsorol néhány igazán jó növényi Ca forrást is... de valjuk be a Ca téma egy kicsit bonyolultsabb mint egy ilyen táblázat...
Gega23
Grafomán
 
Hsz: 706
Csatlakozott: 2005. okt. 30., vas. 0:00

HozzászólásSzerző: bassjazz » 2006. aug. 29., kedd 22:34

[quote="Gega23"]:)
Van esetleg egy jó forrásod, ami hiteles?
Nekem most fontosl enne tudnom a kalciumforásokat, és mindent a kalcumiról.
Köszi.

Szia Gega! A legjobb kalciumforrás, ha megeszel mézzel kikeverve 10 deka őrölt pirítás nélküli szezámmagot naponta, kicsi juharsziruppal, vagy mézzel kikeverve.. Őrölt mák is ugyanígy! Természetgyógyászom mesélte, hogy komoly esetekben is segített! Tejtermékek elvonják a kálciumot a legújabb kutatások szerint, ami van bennük, nem épül be!

Üdv!

:)
Avatar
bassjazz
Inkább olvas
 
Hsz: 16
Csatlakozott: 2006. aug. 11., pén. 0:00
Tartózkodási hely: Csákberény8073

HozzászólásSzerző: Norci » 2006. aug. 30., szer. 7:57

ugyanezt akartam javasolni... kúraszerűen, naponta kellene szezámmagot vagy mákot enni. ez most nálam is aktuális :? a mák ráadásul a vas miatt is jó. tegyél rá egy kis citromot is, az segiti a felszivódását.

amúgy a kálciumhiány felszivódási zavarokra utal, egyes csakra erősitésével tudod orvosolni, ha ez mond valamit :D

egyetértek, a tejtermékek a magas fehérjetartalmuk miatt kivonják a csontokból a kálciumot (a fehérje emésztéséhez szükséges az extra kálcium). viszont növényevőknél is előfordulhat a sok hüvelyes, olajos magvak miatt. :? csak hetente egyszer lehetne hüvelyest enni (bab, borsó, lencse és tsaik), de mindig sikerül megszegnem... :(
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

Következő

Vissza: Táplálkozás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég