Méhészeti termékek - tippek és tapasztalatok

Természetes táplálkozás (mikor, meddig, mit, hányszor, hogyan, stb.)

M

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2006. márc. 18., szomb. 19:40

Legyen akkor egy méhészeti termék fórum is.


Ki milyen termékeket fogyaszt? Méz, virágpor? egyéb? Kíváncsian várom a tapasztalataitokat!

Nemrég találtam egy klassz honlapot a méhészeti termékekről:
http://www.mezmester.hu/

ITT a "mézút" ill. a "titok" menüpontok alatt lehet érdekeset olvasni.
Méz, hajrá!
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár


Re: M

HozzászólásSzerző: pari » 2006. márc. 30., csüt. 12:32

giyandeva írta:Legyen akkor egy méhészeti termék fórum is.


Ki milyen termékeket fogyaszt? Méz, virágpor? egyéb? Kíváncsian várom a tapasztalataitokat!

Nemrég találtam egy klassz honlapot a méhészeti termékekrõl:
http://www.mezmester.hu/

ITT a "mézút" ill. a "titok" menüpontok alatt lehet érdekeset olvasni.
Méz, hajrá!


Méz out

1. nem vegán
2. egyetlen állat se azért termel valamit, hogy az embereknek legyen mit enniük. a méznek is megvan a maga funkciója, és ez nem számodra termelik.
3. méhészeti könyveket olvasva következö meséket lehet leleplezni:
-a méz egészséges -> a korai elhalálozása csecsemöknek egyik oka a méz
- a méz csak a túltermelt mennyiségét használja el az ember-> bármilyen szorgalmasak a méhek, nem olyan pazarlóak, hogy szuper nagymennyiségben termeljék a mézet, pedig nem is kell nekik.
- dehát nem hal meg egy méh se a méz miatt -> a méz miatt nem, csak a termelése folyamán. meg a szaporitásukor, öreg törzsek eliminálásakor etc...
link: http://vegetarier-sind-moerder.tk/
utánna: Bienenerbrochenes, Fakten über Honig, Wachs und andere Bienenprodukte ............

ja, na meg ha nem zavar, hogy a kihányt masszát eszed a méheknek...
hajrá hányásevés ;)
Avatar
pari
Újonc
 
Hsz: 6
Csatlakozott: 2005. aug. 31., szer. 0:00

HozzászólásSzerző: flower » 2006. márc. 30., csüt. 15:07

Én akkor is eszem mézet. Hajrá méz! Na persze nem falom, csak néha eszem pirítósra. Pl. rákenem a kenyérre a biomargarint, rárakom a fahéjat (őrölt) és rá a mézet, jól összekeverem, finom kis esti édesség.. vagy reggeli :D A bioboltban szoktam biomézet venni meg a piacon attól, akiről tudom hogy bio-t csinál.
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2006. márc. 30., csüt. 20:44

Parika,

Gratulálok, hogy ennyire 100%-osan moralista elvek szerint élsz.:)

Nemtudom, nekem van méhész ismerősöm és a saját szememmel láttam, hogy egy jó méhész igenis bánhat nagyon jól az állatokkal.

Másrészt evvel bizonyára egyet kell értened vki, ménél inkább törekszik a tisztább az ahimsahoz közelítő táplálkozáshoz, annál több tudatosság és odafigyelés kell az étrend kialakításához. Nos ez a rohanó világunkban nehéz.

A méhészeti termékekkel meg aminósav, viatmin és nyomelemekhez lehet könnyen hozzájutni... ami szükséges lehet a szervezet egészséges működéséhez.

Egyébként kíváncsian érdeklődöm Te hogyan szervezed meg az étrendet? hogy nagyjából mnden tápanyag előforduljon egy hét során...

Másrészt, ha nagyon szigorúan vesszük az ahimsat, akkkor egy csomó növényről is le kellee mondani mivel fogyasztásával megesszük, pl gyökeresek: répa, cékla, aztán karalábé, retek...
No hogy is van ez???
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2006. márc. 31., pén. 10:33

Üdv!

Én sem eszem méhészeti termékeket. Egyszerűen nem tudom összeegyeztetni a nem ártással, amire törekszem. És meg is tehetem, hogy mást választok helyette. Méz helyett aszalt gyümölcsöt (főleg bio mazsola, ritkábban datolya, füge) használok, és "mézet" is tudok csinálni belőle, lásd a recepteknél. Elvétve juharszirup is jöhet. Nem nehéz ez a választás (akinek nehéz, miért?), nem is drágább, de jobb lelkiismeretet okoz, és ami a legfontosabb, nem okozok semmilyen fájdalmat ezeknek a kis "önmaguknak" szorgos lényeknek.

Ajánlom figyelmetekbe a Méhek mézéről korábban már írott gondolataimat: http://www.veg.hu/modules.php?name=News ... le&sid=618

Igen, talán erőszakot lehet felfedezni a répaevésben is. De ha te, Gábor, már itt tarthatsz, akkor nem értem a mézes ügyedet? Na akkor hogy is van ez?

Amíg fel nem fedezed, hogy méz nélkül is klasszul, sőt így még klasszabban lehet élni, addig is a minimum a bio méz, vagy amit te szedsz puszta kezeddel, mint a maci...

Hányásevés? Tényleg! Gyakorlatilag.

Előbb-utóbb rájövünk, hogy mindenféle állati eredetű cucc nélkül még jobb az élet. És hogy nem kell méricskélni tápanyagokat, bonyolultan szervezni az életet, az étrendet.

***

Találkoztatok már a különböző bio szirupokkal vásárlásaitok során? Úgy néz ki, mint a méz, megjegyzem nem kóstoltam. És ti?
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: parika » 2006. ápr. 1., szomb. 5:23

Még egy két link a mézhez :

http://www.vrg.org/journal/vj96nov/bee.htm
http://www.vegsource.com/joanne/qa/qahoney.htm
http://www.vegetus.org/honey/honey.htm

giyandeva írta:Parika,

Gratulálok, hogy ennyire 100%-osan moralista elvek szerint élsz.:)


nincs mihez gratulálj. ez a letermészetesebb számomra, aki felismerte hogy a lábak száma, vagy a bör szörzete vagy más különbség nem ok és mentség arra, hogy védtelen élöényeket hátrányosan kezeljem és tekintsek rájuk.

giyandeva írta:Nemtudom, nekem van méhész ismerősöm és a saját szememmel láttam, hogy egy jó méhész igenis bánhat nagyon jól az állatokkal.


hogyha téged szolgaként saját céljaimra kihasznállak, ugy hogy jól tartalak akkor ezt nekem szabad?
nem az a kérdés, hogy egy állat hogyan van tartva, hanem az hogy miért.

giyandeva írta:Másrészt evvel bizonyára egyet kell értened vki, ménél inkább törekszik a tisztább az ahimsahoz közelítő táplálkozáshoz, annál több tudatosság és odafigyelés kell az étrend kialakításához. Nos ez a rohanó világunkban nehéz.


mit akarsz ezzel mondani?
hogy túl fáradtságos a vegán élet?
meg kell hogy mondjam, hogy szivesen vagyok vegán és minden nap van böségesen mit egyek. (látszik is rajtam :D ) és nem is kerül semmive se többe, mint eddig is a bevásárás. Se idöben se pénzben.
mi az az ahimsa? ehhez nem törekszem...
én arra törekszem: minnél kevesebb igazságtalanságot támogassak, minnél több segitségre szorulónak segithessek, minnél több kihasználást bojkottáljak és terjesszem hogy mások is belássák hogy kizsákmányolokat támogatnak, ha igy és ugy cselekednek stb....
az állatok jogaiért harcolok, amibe az emberek joggait is beleszámolom, mielött még kérdések fellmerülnének e téren.


giyandeva írta:A méhészeti termékekkel meg aminósav, viatmin és nyomelemekhez lehet könnyen hozzájutni... ami szükséges lehet a szervezet egészséges működéséhez.


ajánlom neked az angolul is mejelent könyvet: http://www.amazon.de/exec/obidos/ASIN/3 ... 39-1336837

Gill Lanley: Vegane Ernährung

Meg ezt: „Ernährung für ein neues Jahrtausend” von John Robbins

Mindkettö könyvben csodálatosan utánna olvashatsz, hogy milyen vitamin etc...miben taálható, és mi az ami nem ugy van, mint ahogy a méhész/hús/tej/tojás Lobby mondja.

Sajnálom, de nem tudom a két könyvet leforditani, mert azért annyi idöm nincsen.
Sok akció van mostanában és csak ilyen idökben jutok ismét gép elé...mindjárt lecsukódnak a szemeim....



giyandeva írta:Egyébként kíváncsian érdeklődöm Te hogyan szervezed meg az étrendet? hogy nagyjából mnden tápanyag előforduljon egy hét során...

Másrészt, ha nagyon szigorúan vesszük az ahimsat, akkkor egy csomó növényről is le kellee mondani mivel fogyasztásával megesszük, pl gyökeresek: répa, cékla, aztán karalábé, retek...
No hogy is van ez???


Ha a növények miatt aggódsz akkor légyszi legyél már vegán :D
Mert tudod, egy tehén sokkal többet eszik mint te, csak azért hogy tejét ihasd.
(ha jól emlékszem tejtermékeket is fogyasztasz-ha nem, akkor másoknak szól)
minnél kevesebb állatot etetünk növényekkel, annál több fájdalmat kerülünk el :D

De már megint: mikor irtam hogy én bármiféle ahimsa vagy mi iraánt törekszem???

Teljesen normálisan eszem. Mindent amihez kedvem van. Változatosan és jóizüen :)
Természetesen vegán ételeket és ruhákat és mindent amit fogyasztok csakis növényi eredetüek. (Méz nem tartozik ezek közé, mert nem növényi, mert kis állatok azzal foglakoznak hogy MAGUKNAK virágport szedjenek és nem nekem. Mindaz amit méhészeti lapokon hazudnak sokszor hallottam, és tudományos cikkekböl tudom hogy nem igazak.
Olvass el egy méhészeti könyvet, és megtudod, hogy hogyan használják ki a méheket. És hogyan és miért ölik le öket. (az ismerös pedig természeresen mindig jobb ugye ;)

Aminosavak azok a fehérje épitöelemei.
Fehérje van ezekben a növényi ételekben: például: Krumpli, hüvelyesek, gabonafélék, mogyorófélék, magok (pl.szezám nagyon supi :) )

"Woher kriege ich Eiweiß? Muß ich bestimmte Lebensmittel kombinieren?

Der empfohlene Eiweißbedarf für Erwachsene liegt bei 0,8 g Eiweiß pro Kilogramm Körpergewicht (entspricht ca. 58 g für Männer und 50 g für Frauen). Der Proteinverzehr der omnivoren Bevölkerungsgruppen liegt meist darüber. Viele Studien haben ergeben, daß zu ein zu hoher Proteinverzehr hohe gesundheitliche Risiken birgt, was aber meist auf die verbindung von tierlichem Protein mit gesättigten Fettsären auftritt.
Bei abwechslungsreicher veganer Vollwertkost ist der empfohlene Eiweißbedarf gewärleistet. Die wichtigsten eiweißreichen Nahrungsmittel sind Hüsenfrüchte (allen voran Soja und Sojaprodukte), Getreide, Nüsse und Samen, sie enthalten auch alle essentiellen Aminosäuren. Außerdem ist Sojaeiweiß dem Eiweiß tierischem Ursprungs ernährungsphysiologisch gleichwertig.
Desweiteren ist es nicht notwendig, bestimmte Nahrungsmittel zu kombinieren, da ein abwechslungsreicher veganer Speiseplan, der täglich aus zwei oder mehr Pflanzengruppen (Getreide, Hüsenfrüchte, Nüsse, etc.) zusammengestellt wird, ausreichend Eiweiß liefert."


Vitaminok: hadd ne irjam le mindegyiket....
Hidd el, a méz az az utolsó, amire egy embernek szüksége lenne :D
Egy csecsemö meg bele is halhat.

http://www.vegan.org/FAQs/index.html
Avatar
parika
Törzsvendég
 
Hsz: 387
Csatlakozott: 2005. márc. 17., csüt. 1:00

HozzászólásSzerző: litta » 2006. ápr. 1., szomb. 19:48

Parsifal írta:Találkoztatok már a különböző bio szirupokkal vásárlásaitok során? Úgy néz ki, mint a méz, megjegyzem nem kóstoltam. És ti?


A juharszirup az valami mennyei. Csak drága. Ettől függetlenül, imádom a mézet. Talán ezért hasonlítok annyira fizikailag is micimackóra :)
litta
Írogat
 
Hsz: 141
Csatlakozott: 2004. okt. 31., vas. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2006. ápr. 2., vas. 0:05

Hát akkor be kell látnom "gyarló" ember vagyok. :)

A mézre azóta "szoktam" rá mióta száműztem a csokoládét és az édességeket az étrendemből. Nekem ez volt a kisebbik rossz. A méz evését követően endorfin szabadul fel; ti nem vagytokúgy hogy valami édeset kívántok? velem megesik :)

Kétségkívül lehet valami a mézzel, már ha a lopást vesszük. Hogy káros, abban azért továbbra is kétkedek; hosszútávon biztos megoldom, pl aszalt gyümölcsökkel, de azt hiszem erre kell még egy kis idő. A cukortól ingázik a vércukrom, a mézzel ilyen nem fordul elő.
Na csak ennyit.

Ja, az "ahimsa" annyit jelent "nem ártás".


ps. tejterméket már rég nem eszem. :)
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: flower » 2006. ápr. 2., vas. 9:57

Igen a méz szuper szénhidrátforrás, nem hülyül meg tőle a vércukorszint.
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: Norci » 2006. ápr. 2., vas. 19:57

ha teljesen logikusan belegondolunk, akkor a természetben, vagy kozmoszban "objektiv jó" dolgok vannak: ami e szerint jó, az mindenhogy jó, ami nem az embernek való, megbetegit minket akár táplálkozásban, akár bármilyen másban.

viszont a méhészeti terméket a természetgyógyászat is (el)ismeri, gyógyitanak vele, az embernek egyszerűen jó, nagyon jó hatása van ránk. nem tudok olyan dolgot mondani, ami nem jó az embernek, pl állati eredetű dolgok, de közben gyógyitó hatású...

másik pedig az, hogy a méheknek két "gyomra" van, az egyikben a saját táplálékukat emésztik, a másikban a mézet késziti. tehát nem keveredik össze a kettő, és szerintem valahol ezért nem állati a méz.
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2006. ápr. 3., hétf. 13:08

Igen. Persze. Hosszú távon kell gondolkozni. Ha látsz egy jónak tűnő fantáziát, kóstolgatod, próbálgatod, és előbb utóbb részeddé válik. Én is, amikor lemondtam a fehér halálról (cukor), akkor egy ideig mézet ettem. Aztán jöttek a szívhez szóló érvek, és ... de a többit már tudjátok. Hajrá!

Édesszájú vagyok, természetesen. És kielégítenek az aszalványok, mert szuper édesek. A biopont 250g-os bio mazsoláját 290 ért veszem mostanában. Nem is drága, és szinte egy hétig kitart. Méhek munkája ez is, mert ki más porozza be a szőlőt, ha nem e kis kedves lények. Éppen ezért éljenek a méhek!
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: nevnelkul » 2007. máj. 23., szer. 19:24

Avatar
nevnelkul
Inkább olvas
 
Hsz: 18
Csatlakozott: 2007. ápr. 22., vas. 0:00

Re: KIS MÉZKÓDEX

HozzászólásSzerző: tami » 2011. márc. 12., szomb. 18:01

Kép
Csak egy-két féle mézet használunk rendszeresen, pedig a paletta ennél sokkal bővebb. Milyen jellemzőkkel is bírnek ezek?

AKÁCMÉZ Harmonikus ízű, édes, lágy és kevésbé savas. Akácvirág illatú. Színe a csaknem színtelentől az enyhén sárgásig terjed; jelentős gyümölcscukor-tartalma miatt évekig folyékony marad. Jó fertőtlenítő hatású, köhögés ellen különösen ajánlott.

NAPRAFORGÓMÉZ Aranysárga, később sötétedő színű mézfajta. Hamar kristályos és folyékony fázisokra válik szét magas szőlőcukor-tartalma miatt. Krémmézzé alakítva kitűnő csemege. Sütésre különösen alkalmas.

REPCEMÉZ Rövid ideig tartó folyékony állapotában sárga színű, ám hamarosan fehér kristállyá alakul. Kis savtartalma miatt gyógyítja a gyomorsavtúltengést.

HÁRSMÉZ Színe a gyűjtés idejétől függ. Illata, íze kellemesen pikáns, meghatározó. Hörghurutra kiváló, láz enyhítésére és görcsoldásra is jó. Keverve más mézek zamatát gazdagítja.

GESZTENYEMÉZ A sárgásbarna, gesztenyevirág illatú, enyhén kesernyés ízű mézfajta magas ásványianyag-tartalmával tűnik ki. Rendszeres fogyasztása akadályozza a trombózisok kialakulását. Visszértágulatok mérséklésére is alkalmas. SELYEMKÓRÓMÉZ A méhészek hungari*****nak is nevezik, jellegzetesen magyar méz. Igen erős, fűszeres ízű, illatos. Nyers ételek különleges ízesítője.

FACÉLIA Halványbarna, kissé opálos. Zamata enyhe, kellemes. Termélése gazdaságos, gyorsan fokozható.

ARANYVESSZŐMÉZ Ízletes, lágy, aranyszínű, késő nyári mézfajta. Kristályosodásra erősen hajlamos.

EZÜSTFAMÉZ Szürkészöld, opálos. Illatos, jellegzetes aromájú mézfajta. Vegyes mézbe keverve ízjavító, kristályosodásra közepesen hajlamos.

LÓHEREMÉZ Halványsárga, kristályos formában fehér, zsír jellegű. Kellemes íze, könnyű emészthetősége miatt érzékeny gyomrúak is fogyaszthatják.

BALTACINMÉZ Halványsárga, sajátságosan finom. Lassan kristályosodik, és közben színe nem módosul. Ikrásan szemcséi finomak, a méz krémszerű.

PUSZTAI KUTYATEJMÉZ Világosbarna, karamellízű, különleges illatú fajta. A magyar Alföld elég gyorsan kristályosodó különlegessége.
Avatar
tami
Grafomán
 
Hsz: 666
Csatlakozott: 2004. aug. 23., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged


Vissza: Táplálkozás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég

cron