Fehérje

Természetes táplálkozás (mikor, meddig, mit, hányszor, hogyan, stb.)

Feh

HozzászólásSzerző: katibar » 2006. márc. 21., kedd 15:57

Egy vegán táplálkozású ember étrendjében mi minősül fehérjének? Itt nem a mindenféle húspótlókra gondolok (szója és társai).
Avatar
katibar
Inkább olvas
 
Hsz: 15
Csatlakozott: 2005. jún. 13., hétf. 0:00


HozzászólásSzerző: flower » 2006. márc. 21., kedd 16:55

mindenben van fehérje, kivéve cukor és zsíradékok.
szóval nem gond. kenyér, zöldség, gyümölcs, gabonák, olajos magvak.. bármi.. mindenben van fehérje. nem kell fehérjehiánytól tartani!! Sőt!
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: Norci » 2006. márc. 21., kedd 16:58

jól mondja flo, inkább a többlettől kellene tartani.
legfőbb fehérjeforrások a hüvelyesek: borsó, bab, lencse.
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: katibar » 2006. márc. 21., kedd 16:59

Én úgy gondoltam, hogy kifejezetten nagy mennyiségben.
Avatar
katibar
Inkább olvas
 
Hsz: 15
Csatlakozott: 2005. jún. 13., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: flower » 2006. márc. 21., kedd 23:34

Á nem, ez csak a hozzánemértők ijesztegetése. Nyugodj meg, nem leszel fehérjehiányos. Én sem számolgatom a napi fehérjeadagomat, sem a szénhidrátot, sem a zsírt. Nem vagyok egy gép. Csak hát az embert úgy látszik annak tekintik. Ennyi meg ennyi gramm fehérje meg vitamin kell az egészséges működéshez. Bla bla...
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2006. márc. 23., csüt. 9:27

úgy tudom heti 1x hüvelyes fogyasztása mér fedezi a szükségletet. Főleg kombinálod: csicseriborsó, sárga/zöld borsó, lencse, bab stb...

A magvak mind dió, napraforgó, mogyoró, mandula stb szintén értékes forrás. Különösen jó kenyérkrémeket készíthetsz belőlük...

Szóval emiatt pláne nem kell aggódni.
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2006. márc. 23., csüt. 11:51

A vágyaktól és érdekeltségektől független, vagy inkább azokon túllépett kutatók és tudósok is egybehangzóan azt állítják - akikre pl. Váradi Tibor is hivatkozik az Egészséges életmód alapjai címet viselő füzetében -, és amire a múlt és a jelen példái alapján mi is rájöhetünk, felismerhetjük: a teljes értékű (pl. nem hántolt), vegyszermentes, szeretettel előállított, idényjellegű, helyben termett, kevés hőkezelt nyersanyagot (vagy úgy is mondhatnám, hogy túlnyomórészt élő/nyers) tartalmazó, megfelelő helyen, körülmények között és időben elfogyasztott növényi ételek emberhez méltó és teljes egészségét biztosító táplálkozást tesznek lehetővé mindenkinek a kisgyermektől a terhes anyán át az aggastyánig, a sportolótól a kertészen át a könyvtárosig, és persze az egyéni ízlés szerint is.

Ha folytathatom, összefoglalom ismereteimet, melyek is az embernek való élelmek (magyar nyelven is hozzáférhető irodalom van a témában):

Lédús gyümölcsök, olajos magvak, aszalt termések, levélzöldségek, gyökérzöldségek, (eddig olyan, mint pl. az orángutánok étlapja - :) ), ezen felül olyan, helyesen alkalmazott (társított, elkészített, revitalizált) emberi kultúr táplálékok, mint amilyenek a gabonafélék és kásamagvak, a fűszerek, a hüvelyesek, és más ehető, de az előző kategóriákba nem nagyon illő dolog (arra gondolok, hogy pl. a juharszirup ugyan mi? vagy az ehető gomba? - gyümölcsök? :D ).
A babfélék az utolsó helyen állnak, minden szempontból.

A még jelenleg is hirdetett és tanított táplálkozási ajánlás tévutakon jár, és ami elméletük van, azt többnyire helytelenül értelmezik, használják (hús, tojás, tej-fehérje mindennapra, finomított cukor-energia). Kevesen vannak, akik függetleníteni tudják magukat gyermekkoruktól beléjük nevelt szokásaiktól, és azoktól a dogmáktól, amelyeket tanulmányaik alatt vertek a fejekbe. (Javítsatok ki, egészítsetek ki légyszi, ha többet, jobbat tudtok...) Akik felülemelkedtek múltjukon, azok a helyes életvitel szószólói, és köszönik, jól élnek.

A szója pontosan az, amit mondasz, húspótló. Az ínyencségnek, a megszokott ízvilág idézéséről szól. De már van ennél eggyel jobb választás is, pl. szójaszelet helyet búzafehérje, azaz sikér, amit szejtánként régebb óta ismernek.

Elegendő fehérjét biztosít a fenti egészségesnek felvázolt étrend, mennyiségileg a magvak tartalmaznak elég sokat, de fehérjéből sem a mennyiség a döntő. A lányok jól mondják, nem kell fehérjehiánytól tartani.
Persze jól tanulmányozza át mindenki az irodalmat, és ne nekünk higgyen, hanem magának, illetve a példáknak, az ész érveknek, stb. De ne csak egyoldalúan tájékozódjon, és senki se féljen semmitől.

Egyébként miért kell neked katibar az a kifejezetten nagy mennyiségű fehérje? El sem tudom képzelni? Növényi fehérjéből akarsz állatot kreálni, kicsit a régi alkímisták útjait követve, persze ők arannyal próbálkoztak, igaz nem is fehérjékből... :D

Az is biztos, hogy nem a húst kell pótolni az embernek, hanem a testi szükségleteit a rendeltetésének minél inkább megfelelően kielégíteni. És ehhez az általunk is körülhatárolni igyekezett vegán táplálkozás áll a legközelebb. Nincs szükség számolgatásra. "Nem vagyok egy gép", hogy flower frappáns megfogalmazását hadd idézzem.

Ismerd meg a természet törvényeit, használd jól az ember által felismert és felfedezett összefüggéseket és kölcsönhatásokat, így fogyaszd el táplálékodat, amely így tényleg táplálni, éltetni fog. Élj vegán, szeretettel.
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: Padrosa » 2006. máj. 5., pén. 16:45

Lédús csirkemell, aszalt pulykával...

k*rva jóóó...
Avatar
Padrosa
Írogat
 
Hsz: 161
Csatlakozott: 2005. jún. 30., csüt. 0:00

HozzászólásSzerző: Moonlight » 2006. máj. 5., pén. 16:49

Padrosa írta:Lédús csirkemell, aszalt pulykával...

k*rva jóóó...


Aszalt pulyka???
Nyereg alatt,vagy mi?:)
Moonlight
Inkább olvas
 
Hsz: 14
Csatlakozott: 2005. szept. 14., szer. 0:00

HozzászólásSzerző: flower » 2006. máj. 5., pén. 22:36

rántott elefántfül stockholmi módra
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: anikoo » 2007. máj. 1., kedd 22:11

Aki meghallja, hogy vega vagy, a jobb mutatóujjával a jobb halántékánál fúró mozdulatokat tesz. Szegény.
Közülük, akik kvalifikáltak, azok soxor 2ségbeesetten kérdezik, hogy mi van az esszenciális (komplett) fehérjebevitellel? Mert ugyebár, tudjuk, hogy az esszenciális fehérjéket a szervezet nem állítja elő, be kell vinni. Azt is tudjuk, hogy az állati fehérjék zöme esszenciális, de a növényié nem.
Az orvosok tudnak (tanultak) a legtöbbet, és ők tudnak (tapasztaltak) a legkevesebbet.
Akinek aggályai volnának a fehérjebevitellel kapcsolatban, azzal szívesen elbeszélgetek. A legjobb, amit tehetünk saját érdekünkben, hogy nem eszünk állati fehérjéket. A növényekben lévő bőségesen elegendő, és komplettálódik! Pl. liszt+burgonya együtt fogyasztásakor komplettálódik a fehérje! És a krumplifőzelék, vagy a krokett csak egy példa a sok közül. Aggodalomra semmi ok nincs.
Avatar
anikoo
 
Hsz: 4
Csatlakozott: 2007. ápr. 30., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szolnok

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2007. máj. 2., szer. 8:49

Csak egy apró megjegyzés a "kompletálás" szemlélethez:
-Bőven elég 24 órán belül elfogyasztani a társ ételeket. pl. szénhidrát-fehérje.
-SŐT! Számos növényben teljes értékű fehérje van: ilyen pl. a szója, a brokkoli, mandula. De biztos van több is.
-A harmadik dolog egy felnőtt embernek elég 0,5 gramm fehérje /kg! Más kutatások 0,75 gramm fehérje / kg adatokról beszélnek. De ezt sem nehéz teljesíteni. :) Aggódni tehát tényleg nem kell.
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: Norci » 2007. máj. 3., csüt. 12:05

sőt, amennyire én tudom, még arra sem kell ügyelni, hogy 24 órán belül meglegyen minden tápanyag, mert a szervezet van annyira bölcs, hogy elraktározza az egyiket, míg a másik beérkezik.

viszont nálam az ideális ételpárosításban nem szerepel együtt gabona burgonyával, mert "nem szeretik egymást, összevesznek a gyomorban". akármilyen finom is az a krumplis tészta... (régen imádtam) :oops:

a fehérje-aggályosoknak nagyon javaslom Váradi Tibor Nagy fehérjemítosz c. előadását, kazin, cd-n, dvd-n, az életmódfüzetekben ugyanilyen címmel ellátott cikkekben, stb.
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2007. máj. 3., csüt. 13:17

Maximálisan egyetértek a szétválasztó étrenddel. A magyarázat egyébként az, ha jól tudom. hogy a különböző fajta ételeknek más típusú enzimek, gyomorsav kell ami lebontja. És ha összekeverünk dolgokat akkor bajban lesz a gyomor és emésztetlenül továbbmegy, aztán jön a puffadás meg bélpangás stb.
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: wmiki » 2009. szept. 5., szomb. 18:33

Szóljunk néhány szót a "fehérjemítoszról" is. Ez a felettébb különös történet a múlt században kezdődőtt, amikor elterjedt az a tévképzet, hogy az izommunka során fehérjét használunk el, hogy a fehérje az ember fő energiaforrása. Ez a nézet egy olyan patkánykísérlet nyomán vált ismertté, amit több mint egy évszázada végeztek, és azóta sokszorosan bebizonyosodott, hogy a szervezetünknek kevés fehérjére van szüksége normális működéséhez. Akkoriban a napi 120 gramm fehérjét tartották optimálisnak, amit a hasát szerető népesség és a húsipar örömmel el is fogadott. Csupán egy ajánlás szerepeljen itt figyelmeztetőül a valóságra. A WHO (Egészségügyi Világszervezet) napi 40 gramm fehérje-fogyasztást javasol! Ez közel harmada az átlag amerikai által fogyasztott fehérjemennyiségnek! Ráadásul a WHO is bevallja, hogy "biztonsági ráhagyás" van ezen a számon, hiszen a legtöbb kutatás igazolta, hogy kevesebb mint napi 30 gramm fehérje is bőven elegendő (Dr. V. P. Dole, Dr. A. C. Guyton, Dr. D. M. Hegsted, Dr. A. Leaf, stb.) Dr. F. Straub kutatásai szerint már napi 18 gramm fehérje huzamosabb ideig tartó fogyasztása is elég ahhoz, hogy mellette a szervezet nitrogénegyensúlya normális legyen. Számos önmagán kísérletező kutató - Silvén, Chitidén, Röse - megállapította, hogy tökéletes egészség tartható fenn napi 25-30 gramm fehérje fogyasztásakor. Dr. G. Satalova idegsebész egészséges, aktív életet él napi 20 gramm fehérjebevitel mellett. Ezen kísérlet eredményei már lassan egy évszázada ismertek, érdekes módon ezt mégsem tanítják az iskolákban, nem reklámozzák a médiában. Pedig az adatok bárki számára hozzáférhetőek! A század elején optimálisnak tartott nagy mennyiségű fehérje ténylegesen csak a vegyes étrend mellett kerül be szervezetünkbe. Számunkra azért fontosak a fent említett tények, mert a 30-40 grammnyi fehérje bevitele növényi étrend esetén is megtörténik. (Sőt a sok hüvelyes és szójaétel fogyasztásakor a vegetáriánusoknál is felléphet a fehérjemérgezés!)
....
http://www.vegetarianus.hu/irasok/hus/hushuss3.html
Avatar
wmiki
Inkább olvas
 
Hsz: 18
Csatlakozott: 2009. szept. 5., szomb. 0:00


Vissza: Táplálkozás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég

cron