böjt

Természetes táplálkozás (mikor, meddig, mit, hányszor, hogyan, stb.)

HozzászólásSzerző: bassjazz » 2007. jún. 5., kedd 21:23

Norci írta:A sav-bázis kérdés táplálkozási oldala:

http://www.informed.hu/eletmod/ideal/?a ... k=38984739


Norci ez most komoly?? Ezt be kellett mindenképp linkelned??


"Aki hajlamos rá, elkeseredetten küzd ellene, végeláthatatlan hadjáratot folytat, hiszen a cellulitiszes combok, popsik és karok látványa - legyünk őszinték! - nem éppen magával ragadó."

Az már másodlagos ugye, hogy egészségtelen, és egyfajta jelzés a savasságra? Ez nekem úgy hangzik, mintha azt írná: "A torokráknál környezetünket idegesítheti a sok köhögés, a kellemetlen lehellet, ki van együtt szívesen egy házibuliban egy ilyen kellemetlen személlyel?) Tipikus bulvár cikk, avagy az újságírás magasiskolája...

"Lúgosító étkek

természetes növényi olajok
burgonya (főtt? olajban sült? nyers??)
édes és vörös káposzta, kelkáposzta, karfiol (hogyan elkészítve??)
paprika, hagyma, petrezselyem
zöldborsó, fehérbab, tök
vaj, nyers tejszín, író, joghurt (Ohh, YEAH!!)
gomba
uborka, fejes saláta, hónapos retek, savanyú káposzta
alma, körte, eper, áfonya, ribizli mazsola, datolya, füge (Vacsora után??? Helyett??? Mindezek együtt???)
kalcium-karbonátos ásványvíz" (Ezt kell innom hogy lúgosodjak? Ez 100%??)

HUHH! Úgy szeretem ezeket... Olyasmi információk ezek, mintha a nők lapjában olvasnám... Felületes... Gomba lúgosít, meg a tejszín, meg az író... Szuper... Akkor aki ezeket eszi szinte folyamatosan "méregtelenít" és lúgos... Hú de pipa vagyok ezekre a cikkekre... Tipikusan elolvassák a háziasszonyok, aztán csinálnak egy jó kis tejszínes vajas gombapörköltet, hogy ne legyenek savasak, aztán esznek utána azonnal egy kis fügét, esetleg legvégén lezárják ribizlivel, hogy teljes legyen a lúgozás... Na szuper! Gratulálok a cikkírónak, és Norci neked is, hogy megosztottad ezt velünk, hiánypótló cikk volt! ;) :P
Avatar
bassjazz
Inkább olvas
 
Hsz: 16
Csatlakozott: 2006. aug. 11., pén. 0:00
Tartózkodási hely: Csákberény8073


HozzászólásSzerző: parika » 2007. jún. 6., szer. 3:16

ismerek valakit, aki rizssel és vizzel párolt zöldséggel böjtöl.
ez egyáltalán böjt?
azt hittem a böjt alatt nem lehet enni? Norci? te irtad, hogy ez nem igy van. nem értem...
Avatar
parika
Törzsvendég
 
Hsz: 387
Csatlakozott: 2005. márc. 17., csüt. 1:00

HozzászólásSzerző: ata » 2007. jún. 6., szer. 6:30

http://www.fogyokurak.hu/hay-fele-dieta--cikk

Ezen a cikken kívül is lesz min "rágódni".
Avatar
ata
Írogat
 
Hsz: 170
Csatlakozott: 2006. feb. 8., szer. 1:00
Tartózkodási hely: Toronto, Kanada

HozzászólásSzerző: Norci » 2007. jún. 6., szer. 10:14

bocsi bazzjazz, ha kiakasztottalak, elfelejtettem odaírni, hogy ki kell válogatni belőle az értékes infókat, ami attól még, mert bulvár, van benne. :-)

ne várj egy ilyen cikktől teljeskörűséget, de valamire mégiscsak jó a maga szintjén: felhívja a figyelmet a savasodás veszélyeire, és ez önmagában már nem rossz. akit meg megérint a téma, úgyis tovább keres, és belemegy a részletekbe, amiket pirossal te is jelöltél, hogy nagyon nem mindegy, hogy a gyümölcsöt, ami önmagában lugosító lenne, összeeszi-e valami mással, mert úgy savasít, stb.

magam azt vettem észre, hogy ha első körben lerohanok mindenkit azzal, hogy mit mivel egyen vagy ne, akkor a sok infótól a falnak megy. elég, ha kis lépésekben hallja a dolgokat: először az alapelvet, hogy nem jó az elsavasodott szervezet, aztán a részleteket. úgyhogy lehet nem egyet érteni, de szerintem kis lépés is lépés. és akár tetszik, akár nem, sokan ilyen cikkekből hallanak először ezekről a dolgokról, aztán szabad akaratukból utánajárnak - vagy nem... tehát én nem tartom elítélendőnek.
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: Norci » 2007. jún. 6., szer. 10:29

parika, nekem a böjt a zöldséglé, tea kombináció, egy vegyes étrendűnél jóindulattal is csak diétának, tisztítókúrának nevezném a rizs + zöldség kombinációt.

de szerintem a maga szintjén is ez egy nagy lépés: képzelj el egy embert, aki naponta kétszer eszik húst - mi is ilyenek voltunk anno. neki igenis nagy lépés, és nem lebecsülendő, ha mondjuk egy 6 hetes rizskúrát becsületesen végigcsinál. ez számára lemondás, áldozat, hiszen nem eszik húst közben. megfigyeli, hogy reagál a teste, hiányzik-e neki a hús, milyenek az ízek anélkül, stb, legközelebb pedig lehet, hogy más kúrát, tisztítást is megcsinál, vagy úgy összességében csökkenti a húsfogyasztását, és ez már nagy szó!

ha mindenki "csak" eddig jutna el, már örülnék nagyon! az évek alatt rájöttem, hogy nem várhatunk el mindenkitől pálfordulást, hogy egyik napról a másikra legyen vegán, mert nem biztos, hogy meg akarja/meg tudja tenni. ehelyett inkább értékeljük a maga lépéseit, mert lehet, hogy nekünk kis lépéseknek tűnnek, de neki nagyok....

ott van például a saját anyukám, aki súlyos betegséggel küzd. decemberben kijelentette, hogy inkább meghal, mint hogy vegán legyen... nekem ez volt a tanpálya, hogy ilyen helyzetből mit tudok kihozni. akármit is mondtam neki, hogy mit egyen, nem akart hallani sem róla. aztán szép lassan pár dolgot bevezetett az életébe, issza a gyógyteákat, több zöldséget eszik, természetes táplálékkiegészítőket szed. mellette eszi a húst - szerencsére kevesebbet -, de el kellett fogadnom, hogy neki jelenleg ez a maximum, amit változtatni tud/akar. lehet, hogy nem lesz elég, de az is lehet, hogy már így is túlteljesítette, túllépte a saját határait, ezt nem tudom megítélni. viszont örülök annak, amit megtett, és nem azt nézem már, hogy de jó lenne, ha még ezt is és azt is megváltoztatná. mert ez az én vízióm, álmom volt, hogy vegán lesz, nem az övé...

mindezek tükrében mindenkinek csak azt tudom mondani, hogy ne az elvárásokat tegyük másokra, hogy még mennyit kéne változtatnia, hanem elismeréssel, dícsérettel díjazzuk az egészséges életmód felé
már megtett lépéseit, ezzel ösztönözve a további fejlődésre!!!
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2007. jún. 7., csüt. 8:49

Csatlakoznék ahhoz, hogy igenis a "pozitív propaganda" egy nagyon hatékony módszer arra, hogy a családtagokat/környezetünket ösztönözzük az apró lépésekre. Igen, néha nem jó látni hogy családtagjaink betegek és mi tudnánk rá hathatós megoldást, de ők képtelenek rá hogy megtegyék! Ezek a mi vízíóink ahogy Norci mondta, vagy méginkább: az ELVÁRÁS!
Azzal hogy pozitív megerősítéseket adunk, lassan lehet haladni:

Példa: "a gyümölcsöktől savam lesz!!!!!"
1. első lépés lehet ha nem savanykás gyümölcsöket javaslunk és mondhatjuk azt pl ne a kaja után egyék hanem amikor kiürült a gyomor és csak pár szemet!
2. ha már jó megy a gyümi evés, akkor lehet mondani: mi lenne ha éhgyomorra reggel enne pár szemet?
3 és ha már hozzászokott a szervezet, akkor lehet monadni, akkor fokozatosan és apránként lehet kipróbálni más gyümiket is és növelni a mennyiséget egy normál mennyiséghez ami kb. egy-két marék - egyéntől függően.

Én pl. régen nem tudtam megenni a meggyet aztán mióta reformosan eszem és követem a szétválsztó diétát, könnyen emészthető dolgokat eszem, egyre kevésbé fűszeresen, olyan erős lett a gyomrom, hogy éhgyomorra megeszem a legsavanyúbb meggyet is! vagy simán jöhetne pár citrom is! - amitől más biztos kaparná a falat :)
Tehát mindíg van valahonnan valahova fejlődni. :)
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2007. jún. 7., csüt. 9:27

Egyébként a lugosítás témához hozzászólva nem annyira könnyű azért - főleg egy nem reform konyhán élőnek. Tudniillik az összes savasaító kaja az "átlag" számára általában amit "szívesen eszem" és a lugosító ételek "hát inkább nem" kategória.

Elképesztő látni, hogy sokan mennyire egyoldalúan táplálkoznak a fehérje és szénhidrát kapcsán, vajmi kevés/semmi zöldség és gyümölcs; az átlag táplálkozás nem ismeri a hidegen sajtolt olajakat, az olajos magvakat, a diófélék is csak a karácsonyi bejgliben szerepelnek...

Szóval a lugosítás nem egyszerű... Erre van egy un. KAYAKALP DIÉTA, a lényege:

IDŐTARTAM
-1-3 hónap

AMIT LEHET ENNI:
-gabonák közül CSAK kölest lehet fogyasztani
-lehet enni zöldséget, gyümölcsöt nyersen/párolva/levesnek
-lehet enni hidegen sajtolt olajakat
-lehet enni olajos magvakat/dióféléket - kis mennyiségben
-lehet enni fűszereket

TILOS:
-búza, rizs, árpa, rozs, kukorica, stb.ezeket tartalmazó ételek
-burgonya
-tésztafélék
-minden tejtermék
-hús
-tojás
-hüvelyesek (borsó/babfélék/szója stb.)
-gomba


Én végigcsináltam egy ilyen kúrát és mondhatom nagyon hatásos; A vizelet a kúra végére teljesen átlátszó lesz a nap végén is. Természetesen a kúrát lehet kombinálni léböjttel/vizes böjttel - ekkor még hatékonyabb lehet. A kúrával legyőztem pl. a szénhidrát függőségemet
Mellékhatása a diétának, hogy heti 1 kg -tól is megszabadít.
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

Professzor Lützner és a böjt

HozzászólásSzerző: tami » 2011. máj. 20., pén. 9:38

A világhírű Hellmut Lützner professzor az überlingeni Kurpark Klinik igazgatója gyógyító munkájában bizonyította a böjt csodás hatását és számos könyvében leírta már az egyhetes böjt tudnivalóit a gyakorlatban.

Csak az kezdjen el böjtölni, aki tudatosan vállalja a böjtöt, aki le tud mondani az evésről és egyéb szenvedélyeiről (dohányzás, alkohol, kristálycukor, édesség). A gyógyszerszedésről le kell mondani - amennyiben létfontosságú gyógyszerről van szó, akkor a böjtvezető orvos rendelkezik a böjt ideje alatt a mennyiség csökkentéséről. A böjtölőnek bőségesen (2-3 liter) kell ásványvizet, gyógyteákat, zöldség- és gyümölcsleveket innia, betartva Ghandi híres tanácsát, mely szerint rágjuk meg italunkat, tehát kortyonként fogyasszuk el a leveket. A szervezet összes lehető kiválasztási módját segíteni kell, hogy a méregtelenítés a leghatékonyabb legyen. Különös hangsúlyt kap a Glauber-sós (keserűsós) tea első böjtnapon történő megivása vagy érzékeny emésztésűek esetében a beöntés alkalmazása, továbbá a légzés és az izzadás útján távozó nem kívánatos anyagok kiürítése, amelyet a friss levegőn történő torna, séta és a test melegben tartása komoly mértékben elősegít. A böjtölőnek magának kell megtalálnia az egyensúlyt mozgás és pihenés, relaxáció között és biztosítania kell az elszakadást a hétköznapjaitól. Jóllehet a böjtölés - ellenőrzött körülmények között még 40 napos is lehet, én azonban maradok az egészségesek számára ajánlható böjt "étrendjének" és menetrendjének ismertetésénél. Ennek fázisai a következőek: 1. bevezető nap (áta böjtölésbe) + 1., 2., 3., 4., 5. böjti napok + 1., 2. felépítő nap (átmenet, kifelé a böjtből).

"Diétánk" a böjt alatt lehetőleg jó minőségű (bio+natúr) italokból, levesekből, levekből, az átmenetben ételeink nyersanyagai vegyszer- és műtrágyamentesek és teljes értékűek legyenek. Vigyázzunk a szintetikus aromával és festékkel készült teafélékkel és tartósított, adalékolt nyersanyagokkal!

Az 1. bevezető nap étrendje: reggelire gyümölcs és dió vagy (cukormentes) müzli, ebédre zöldsaláta, párolt burgonya és zöldség, túró, délutánra 1 alma és 10 szem mogyoró, estére zöldség- vagy gyümölcssaláta (lenmaggal vagy búzacsírával, 1 joghurt, 1 Abonett kenyér vagy svédkenyér vagy teljes őrlésű biokenyér és bőséges folyadék, vagy ehelyett lehet burgonyaleves.

Az 1. böjti nap étrendje: reggelire tea keserűsóval (0,75 l vízben 40 g keserűsót kell feloldani, kistermetűek esetében 0,5 l vízben 30 g keserűsót), amelyet 15 perc alatt kortyolgatva kell elfogyasztani pár csepp citromlé hozzáadásával. Utána ihatunk mentateát, hogy mérsékeljük a só ízét. (Főleg délelőtt, de egész nap is tartózkodjunk WC közelében!). Délelőtt ásványvíz- vagy teaivás, délre zöldségleves + frissen aprított petrezselyemzölddel vagy zöldségkoktél, délutánra pihenés (májpakolás: meleg vízzel teli gumitömlőt nedves törülközővel bevonva a májra helyezni és melegben, betakarózva pihenni. Délután gyümölcs- vagy gyógytea (esetleg 1/4 teáskanál mézzel, estére gyümölcslé, zöldség- vagy gyümölcsleves.

A 2. böjti nap étrendje: reggelire tea (esetleg 1/2 teáskanál méz), délelőtt vízivás, délben zöldségleves + apróra vágott petrezselyemzöld vagy zöldségkoktél, délután gyümölcs- vagy gyógytea (esetleg 1/2 teáskanál méz, este gyümölcslé, zöldséglé vagy zöldségleves.

A 3. böjti nap: reggelire beöntés vagy keserűsós tea + tea (esetleg 1/2 teáskanál méz), délelőtt vízivás, délben paradicsomleves + apróra vágott zellerzöld, délután gyümölcs- vagy gyógytea, este gyümölcslé vagy zöldséglé vagy zöldségleves.

A 4. böjti nap: reggelire tea, délelőtt vízivás, ebéd sárgarépaleves + apróra vágott petrezselyemzöld, délután gyümölcs- vagy gyógytea, este gyümölcslé vagy zöldséglé vagy zöldségleves.

Az 5. böjti nap: reggelire tea + beöntés (szükség esetén keserűsó), esetleg tejsavó vagy sótlan savanyúkáposztalé, délelőtt vízivás, délben zellerleves + apróra vágott zellerzöld, délután gyümölcs- vagy gyógytea, este gyümölcslé vagy zöldséglé vagy zöldségleves.

Az 1. felépítő nap: reggelire tea, délelőtt a böjt megtörése 1 jól érett almával, délben burgonya-zöldségleves + apróra vágott metélőhagyma, délután bőséges ivás, este paradicsom- vagy spárgaleves, joghurt lenmaggal, Abonett kenyér, beáztatott aszalt gyümölcs.

A 2. felépítő nap: reggeli ital, beáztatott aszalt szilva, búzadaraleves, délelőtt vízivás, délben saláta, párolt burgonya és zöldség, joghurt lenmaggal, délután gyógytea (rozmaring, édeskömény), este répa-gabona zöldségleves, író lenmaggal, 1 szelet Abonett kenyér vagy teljes értékű biokenyér vagy svédkenyér.


Az egy hét alatt alkalmazott receptek részletezése.

Burgonyaleves

Hozzávalók 4 főre: 1 liter víz, 25 dkg burgonya, 2 sárgarépa, 1/2 póréhagyma, kevés petrezselyemgyökér, 1/4 zellergumó, 1/2 teáskanál kömény és majoránna, 1 csipetnyi só és őrölt szerecsendió, 2 teáskanál élesztőpehely, 4 teáskanál frissen vágott petrezselyemzöld. Elkészítése: a burgonyát és a zöldséget jól megmossuk, hámozatlanul apóra vágjuk. A vizet felforraljuk, a burgonyát és a zöldséget hozzáadjuk és 10-20 percig pároljuk. (Kuktában a főzési idő 5-7 perc). A levest levesszük a tűzről, majd szűrön átpaszírozzuk, enyhén krémes levest kapunk, a fűszerekkel (kaporral vagy bazsalikommal vagy lestyánnal) ízesítjük, élesztőpehellyel és petrezselyemmel megszórjuk.

Sárgarépaleves

Hozzávalók 4 főre: 1 liter víz, 25 dkg sárgarépa, 1/2 póréhagyma, kevés petrezselyemgyökér és zeller, 1 csipetnyi tengeri só, 1 csipet frissen őrölt szerecsendió, 2 teáskanál élesztőpehely, 4 teáskanál frissen vágott petrezselyem. Elkészítése: Jól megmossuk a zöldségeket, héjastól apróra vágjuk. A vizet felforraljuk, a zöldséget hozzáadjuk, 10-20 percig főzzük (kuktában 5-7 percig). Miután levettük a tűzről, átpaszírozzuk, fűszerezzük (bazsalikommal vagy lestyánnal, élesztőpehellyel és tetejét apróra vágott petrezselyemzölddel szórjuk meg.

Zellerleves

Hozzávalók 4 főre: 1 liter víz, 25 dkg zellergyökér, némi metélőhagyma és sárgarépa, 1-1 teáskanál köménymag és majoránna, 1 csipet tengeri só, kevés Hippokrátészleves-sűrítmény (helyette szárított zöldségkeverék őrleményt), 1 csipet frissen őrölt szerecsendió, 2 teáskanál élesztőpehely, 4 teáskanál frissen vágott petrezselyem. Elkészítése: jól megmossuk a zöldségeket, hámozatlanul aprítjuk. A vizet felfőzzük, beletesszük a zöldséget és 10-20 percig főzzük. (Kuktában 5-7 percig.) Levesszük a levest a tűzről, átszűrjük, ízesítjük bazsalikommal vagy lestyánnal, rászórjuk az élesztőpelyhet és apróra vágott petrezselyemzöldet.

Paradicsomleves

Hozzávalók 4 főre: 1 liter víz, 50 dkg paradicsom, 1 gerezd fokhagyma, kevés hagyma, zeller, sárgarépa, 1 csipet tengeri só és frissen őrölt szerecsendió, 2 teáskanál élesztőpehely, 2 teáskanál szurokfű vagy majoránna. Elkészítése: mossuk meg alaposan a paradicsomot, vágjuk kockára! A fokhagymát apróra vágjuk. A többi zöldséget is lemossuk és felaprítjuk. Ha felforrt a víz, hozzáadjuk és 10-20 percig főzzük (kuktában 5-7 percig). Miután levettük a levest a tűzről, átszűrjük, megfűszerezzük és élesztőpehellyel megszórjuk. Ízlés szerint esetleg paradicsompürét is adhatunk hozzá.

Burgonya-zöldségleves





Hozzávalók 1 adaghoz: 1 kis burgonya, 1-2 sárgarépa, póréhagyma és zellergumó, 1/4 liter víz, 1 csipet őrölt szerecsendió és majoránna, 1/2 teáskanál zabpehely, 1 zöldségleveskocka (Na-glutamátmentes, helyette szárított zöldségkeverék-őrlemény), 1 teáskanál friss, apróra vágott petrezselyemzöld. Elkészítése: hámozzuk meg a burgonyát és a zöldséget, alaposan mossuk meg és vágjuk vékony szeletekre! A vizet forraljuk fel, a zöldségeket hozzáadva kb. 15 percig pároljuk fedő alatt. Vegyük le a levest a tűzhelyről, fűszerekkel, élesztőpehellyel és leveskockával ízesítsük, esetleg turmiössze! Ha szükséges, adhatunk még hozzá forró vizet. Tetejét apróra vágott metélőhagymával szórjuk meg. Érzékeny gyomrúak az átállás időszakában készíthetnek különböző nyákokat, zab, lenmag vagy rizs alapból.

Az egyhetes böjtből - mondhatni mindenki megfiatalodva és néhány kilóval könnyebben kerül ki. Ha nem változtatunk étrendünkön ezt követően, a leadott kilókat hamar újra visszaszedhetjük, ezért érdemes a böjtölés tapasztalatain felbuzdulva átvizsgálni és megváltoztatni étrendünket. A böjtölés jótékony következményei mellett utólag eltörpülnek azok az esetleges kellemetlenségek, amelyek közé a fáradtság, levertség, alacsony energiaszint, enyhébb rosszullét, szívdobogás, a szervezetben jelentkező fájások, rosszabb laborleletek (a méregtelenítés miatt a kiürülő "feleslegek" és hatásaik, stb.) sorolhatóak.

Lützner professzor úr több ezer, böjtkúrán részt vett páciensének eseteit vizsgálva még ma is csodálattal állapítja meg, hogy a szervezet elég okos, hogy eldöntse, hogy mit kell lebontania és a méregtelenítés során eltávolítania a szervezetből. Érdekes módon mindezt fontossági sorrendben végzi el. A professzor úr legfőbb meggyőzödése, hogy a böjtkúrát általánosan elfogadott prevenciós eszközzé és gyógymóddá kellene hogy a szakma és a közvélemény egyaránt kikiáltsa.

Dr. Med. Hellmuth LützA gyógyító böjt című könyve és

www.elelmezesvezetok.hu cikke alapján

Dátum: 2005. március 05. szombat, 10:31 Küldte: tami
Avatar
tami
Grafomán
 
Hsz: 666
Csatlakozott: 2004. aug. 23., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

Előző

Vissza: Táplálkozás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég

cron