böjt

Természetes táplálkozás (mikor, meddig, mit, hányszor, hogyan, stb.)

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2007. máj. 28., hétf. 21:38

Hát a búzafűnek rostja az biztos nem volt, egy gramm se; a GS1000 olyan szárazra és rostmentesre préseli a búzafűt... öröm nézni :D Még a papírszűrő se fogna fel rostot, komolyan nem viccelek :)
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár


HozzászólásSzerző: bassjazz » 2007. máj. 29., kedd 12:57

Én már sok fajta böjtöt végigcsináltam, van valami tapasztalatom. Szerintem nem mindegy, hogy mi az indíttatás a böjtnél, és nem beszéltetek arról a fontos tényezőről sem, hogy ki az a személy aki böjtöl. Az is lényeges, milyen lelki-érzelmi állapotban van a böjtölő, és mi a célja a böjttel.
Pár csepp citromlé a vízbe, vagy búzafűlé alkalmanként, nem rendszeresen, nem rossz dolog szerintem. Én is iszom pár hónapja a búzafű levét rendszeresen. Nem fizikai irányból közelítem meg pl. a búzafűlé ivást, valahogy intuitívan úgy érzem, hogy ez jó nekem, esetenként egy pár csepp búzafűlét a böjt alatt sem szoktam elhagyni.. De ez sem több ám mint 1 evőkanál.
A sovány emberek böjtjéről azt szeretném mondani, hogy az nem túl jó megközelítés, hogy nekik ez nem való, mert nincs "feleslegük" ami lemenjen, ez egy leegyszerűsített, fizikai irányú megközelítése a böjtnek. A böjt inkább egy spirituális, lelki dolog, a fizikai része megkockáztatom, hogy másodlagos. (Ez saját szubjektív vélemény)
Az egyén fizikai, testi állapota persze meghatározó, egy dohányos, snapszozós sztékevő 3 napos böjtje az más, mint egy évtizedek óta nyersevő, vagy vegán ember böjtje, akinél 3 nap "nemevés", szint szóra sem érdemes természetes dolog.. Szóval ne felejtsétek el, minden ember más, más állapotban van, ami jó az egyiknek, nem biztos, hogy OK a másiknak.

uff :roll:
Avatar
bassjazz
Inkább olvas
 
Hsz: 16
Csatlakozott: 2006. aug. 11., pén. 0:00
Tartózkodási hely: Csákberény8073

HozzászólásSzerző: Norci » 2007. jún. 1., pén. 11:18

Egyetértek bazzjazz-zel, kicsit egyoldalú, mondhatni materiális volt eddig a fórumon a böjt megközelítése.

A böjt évezredek óta nem csak fizikai egészséget szolgáló tisztító módszer, hanem szellemi praxis, gyakorlat is! Az egy dolog, hogy manapság a női magazinoktól a bulvárlapokig mindenhol szinte csak az egészségügyi hatásáról lehet olvasni (mint ahogy a jógát is kezdik elmaterializálni, kihúzni alóla a szellemi alapot), de ez csak az egyik oldal - a mai világunknak megfelelő, materialista szemléletmód.

Azért én is a fizikai oldalával kezdeném: személy szerint úgy tudom, hogy a csak vizes (üres) böjt nem igazán jó a szervezetnek: a gyógyteák és zöldséglé fogyasztása mindenképpen javasolt. Ennek teljesen egyszerű oka van: böjt alatt szilárd táplálékot nem viszünk be, tehát lelassul, ill. pár nap után leáll az emésztés, ami amúgy, a hétköznapokban rengeteg energiát elvon a szervezettől. Amikor a táplálékbevitel, ezzel együtt a méreganyag-bevitel megszűnik, a szervezet nyugodtan tud koncentrálni az amúgy is felhalmozódott és lerakódott mérgekkel. Ezt elkezdi feloldani, lebontani, tehát a méreganyagok kezdenek kiürülni. Ehhez pedig nagyon fontos a bő folyadékbevitel, a méregtelenítő szerveket (máj, vese) segítő gyógyteák, a lugosító zöldséglevek és egyéb kiegészítő módszerek, mint a sport, szauna, légzőgyakorlatok (pl. méregtelenítő légzés!), váltófürdők, stb., amelyekkel segíthetjük a folyamatot.

Amúgy a fejfájás, izzadás, fura bőr- és végtagérzet, stb. mind tisztulási tünetek! Sokan itt hagyják abba a böjtöt, pedig ekkor indul meg igazán a kiválasztás, a mérgektől való megszabadulás. Általában a holtpont a 3-4. nap, ekkor leáll az emésztés (Gábor: függetlenül a zöldséglevektől, mivel azok szűrtek általában!), és indulhat a tisztulás.

Mint bármely más fizikai dolog, a lerakódott mérgek energetikai szintre is hatnak, megakad az energiaáramlás, ezért is jó megszabadulni tőlük. Az elakadt energia pedig megbetegíti a szervezetet, valahol túlenergia, valahol energiahiány, pangás lép fel, a szervek legyengülnek. A bő folyadékbevitel azért is fontos, mert a testünkben lévő víz viszi az életerőt a sejtekhez...

lelki, szellemi szinten a böjt lemondás, áldozathozatal, lelki tisztulás. A befelé fordulás időszaka, önvizsgálat, szembe nézés, stb. Ezért ajánlott a lecsendesülés, félre vonulás, természet közelsége, stb. - kinek mire van lehetősége. Ilyenkor az ember rezgésszintje emelkedik, éberebb, kitisztul az érzékelés - mind a fizikai, mind a szellemi. Sokaknak ilyenkor intenzívebb az áloméletük, vagy a felismeréseik sokasodnak meg, intuitívabbak, stb.

szóval szerintem érdemes mindhárom szintre odafigyelni, nem csak a fizikaira - így lesz teljes a böjtről alkotott képünk.

N
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: Gega23 » 2007. jún. 1., pén. 12:43

Szerintem meg elég a tiszta víz, nem kell bonyolítani.
Gega23
Grafomán
 
Hsz: 706
Csatlakozott: 2005. okt. 30., vas. 0:00

HozzászólásSzerző: Norci » 2007. jún. 1., pén. 13:23

ahogy akarod, úgy csinálod. de azért hozzáteszem, hogy nem véletlen beszélnek természetgyógyászok a böjtölés szabályairól - és nem is szájtépésből.
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: Gega23 » 2007. jún. 1., pén. 13:55

Más természetgyógyászok meg mást mondanak...

Norci írta:ahogy akarod, úgy csinálod. de azért hozzáteszem, hogy nem véletlen beszélnek természetgyógyászok a böjtölés szabályairól - és nem is szájtépésből.
Gega23
Grafomán
 
Hsz: 706
Csatlakozott: 2005. okt. 30., vas. 0:00

HozzászólásSzerző: Norci » 2007. jún. 1., pén. 14:15

nem kötekedni akarok, de mondj légyszi egy nevet is, aki azt mondja, hogy böjt alatt csak vizet igyál - tényleg érdekel. külföldi elismert szakembereknek nem egy könyvét láttam már dahlke-től tepperwein-ig és még más szerzőktől böjtös könyveitől roskadoznak a a boltok polcai, és minimum a zöldségleveket és gyógyteákat ajánlják.
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: Gega23 » 2007. jún. 1., pén. 15:01

Pl. Paul C. Bragg: A böjt csodája c. könyvben!
Gega23
Grafomán
 
Hsz: 706
Csatlakozott: 2005. okt. 30., vas. 0:00

HozzászólásSzerző: mandula » 2007. jún. 1., pén. 15:02

Paul Bragg pl. javasolja a böjtöt csak tiszta vízzel.
Tegnap így böjtöltem, de nekem nagyon hiányzott a gyógytea :(
Avatar
mandula
Törzsvendég
 
Hsz: 395
Csatlakozott: 2005. ápr. 1., pén. 0:00

HozzászólásSzerző: Norci » 2007. jún. 1., pén. 15:19

Köszönöm, utána nézek! és mivel indokolja, hogy nem kell semmi más mellé, pl. tisztítóteák?
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: Gega23 » 2007. jún. 1., pén. 16:21

"Az igazi diéta ugyanis nem a gyümölcsnap beiktatása vagy az ivólevek napja, hanem a böjt - desztillált víz vagy meghatározott gyógyteák mellett."

A teákat ajánlja, bár ő maga nem issza.
Gega23
Grafomán
 
Hsz: 706
Csatlakozott: 2005. okt. 30., vas. 0:00

HozzászólásSzerző: ata » 2007. jún. 2., szomb. 5:38

Én azért ittam teákat, mert a 2. héten már rettentően meguntam a víz ízét. Már ha ránéztem, is rosszom volt. Szomjas voltam, tudtam, hogy muszáj innom, hogy ne önmagamat mérgezzem, hanem távozzanak a salakanyagok
Avatar
ata
Írogat
 
Hsz: 170
Csatlakozott: 2006. feb. 8., szer. 1:00
Tartózkodási hely: Toronto, Kanada

HozzászólásSzerző: Norci » 2007. jún. 4., hétf. 8:50

bár sokan engem neveznek szélsőségesnek, mégis azt mondom, az "igazi diéta" szerintem mindenkinek máshol kezdődik. egy átlag húsevő a legritkább esetben áll neki egy vizesböjtnek, és valószínűleg rosszul is tenné, ha megtenné...

a böjt fogalmában nekem hangsúlyos az áldozat, lemondás, és ha valakinek az annyi, hogy nem eszik x napig húst, akkor neki már az is diéta. és rengeteget tett az egészségéért az ő szintjén. fél év múlva majd megint szigoríthatja a saját böjtjét, mikor már megszokta ezt a szervezete, stb. másoknak meg a gyümölcsnap a böjt, megint másoknak, pl. nekem is. a zöldség-, ill. gyümölcslé. szerintem fontos figyelembe venni, hogy máshol tartunk.

emellett a vizes böjtöt még mindig nem tartom helyesnek, mert nem olyan hatékony, mint a zöldségleves, teás, mivel a méregkivezetés nincs extrán segítve.

még egy dolog eszembe jutott: sokan azt nevezik böjtnek, amikor egyszerűen nem esznek, pedig ez a kettő egészen más, szerintem. sokaktól hallottam már, hogy "óóó, akkor én sokat böjtölök, mert nem jut időm enni, csak este, stb." a böjt ennél jóval több, van célja, menete, ráhangolódása, tehát nem csak egy fizikai folyamat, hogy nem főzök, rágok, nem emésztek aznap... emeljük tehát ki, hogy a böjt nem egyenlő a koplalással, nem evéssel.
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: ata » 2007. jún. 5., kedd 1:04

Egyetértek.
Többet figyelhet az ember befelé, és minden felerősödik.
Rádöbbenünk teltségérzetünk álltal elnyomott dolgokra.
Sőtt, néha talán megdöbbenünk, hogy évek óta nem éreztük mi az az igazi éhség, üres gyomor, és mennyire hálásak lehetünk ezért.
És rádöbbenünk, hogy tényleg nem csak étellel él az ember...
Avatar
ata
Írogat
 
Hsz: 170
Csatlakozott: 2006. feb. 8., szer. 1:00
Tartózkodási hely: Toronto, Kanada

HozzászólásSzerző: Norci » 2007. jún. 5., kedd 9:10

A sav-bázis kérdés táplálkozási oldala:

http://www.informed.hu/eletmod/ideal/?a ... k=38984739
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

ElőzőKövetkező

Vissza: Táplálkozás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég