Mi van az ételek mögött?

Természetes táplálkozás (mikor, meddig, mit, hányszor, hogyan, stb.)

Mi van az

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2004. nov. 20., szomb. 10:17

Mit lehet tudni egy ételről, tudományosan, ésszerűen, stb.

Pl.

Csoki. Kell?

"Az, akinek van erkölcsi érzéke, gondolja meg, hogy a teát, a kávét és a kakaót általában szerződéses munkások termelik, és ez elég szép szó a rabszolgaságra. Ha a saját szemünkkel látnánk, hogy hogyan nyomják el a kakaóültetvények munkásait, soha többé nem kívánunk kakaót inni."

+ Cukor, erről ír mondjuk a Cukor blues című könyv is
+ tejszármazék ? származék? por? milyen gépállattól?
+...

Sajt (rothasztott tej) - a Vegetáriánus újságban megjelentek (Váradi Tibor előadásai) alapján

-ugyanazok a problémák, mint a tejnél, csak koncentáltsága folytán erősebben jelentkezhetnek.

-érés előtt a savót lecsapolják, így a következő veszteségek történnek, kb. : egyharmad rész Ca veszteség, a C-vitamin mintegy 100%-a, B1 vitamin 85% veszteség, B2 - 75%, B3 - 90%.

- a sajttal sok só kerül a szervezetbe, tehát már csak a sótartalma miatt is veszélyes!

Számomra bármelyik önmagában jó ellenérv, és még most jön a java: A sajt megolvasztásához használt rennetet a borjú, kecske vagy seerés gyomrából nyerik.

Ezt gilice kér(dez)te.

Persze lehet olyan sajtot csinálni, amely ezeket a dolgokat kiküszöböli, de ehhez "tejéért jól tartott, kimerülése után nem levágott" borjúmama kellene. Vagy nem? Hol van ilyen?

És azért ez még mindig természetbe avatkozás!
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke


HozzászólásSzerző: nawesh » 2004. nov. 21., vas. 8:30

valahol olvastam, hogy létezik egy mozgalom (sajnos nem tudom a nevét), amely a harmadik világ termékeit (élelmiszert és kézműves termékeket) árúsít nyugaton, úgy hogy kihagyja a kalsszikus kiskereskedő - nagykereskedő-kis és még kisebb kereskedő vonalat, és a bevétel legalább harmadát visszajuttatja a termék előállítóinak.

Ilyen kakaót, banánt, stb... vásárolni már inkább támogató, mint "kizsákmányoló" magatartás.

Nem tudom, Magyarországon létezik-e ez a mozgalom...

Mindenesetre nagyon elgondolkodtató, hogy pl. egy cipő, mely (ma már szinte természetesen kínai) és 1000 Ft-ért megvásárolod, és a kereskedő is keres rajta, meg ide lett szállítva, szóval vajon mennyit keresett rajta az a kínai munkás, aki elkészítette?

:cry:

nem tudom, kedves fórumosok, kinek mi a véleménye, de a Parsifal által nyitott ezen topic mintha kiáltana az E-számok témakörérét is.

Szóal ki vele, ki mit tud az e-számokról, melyiket kerüljük és melyik jó nekünk?
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: flower » 2004. nov. 21., vas. 18:42

http://www.hazipatika.hu/tools/enum?HPI ... A-BC6E7207
ez egy E szám kalkulátor, talán hasznos lehet
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: gilice » 2004. nov. 21., vas. 22:05

Sziasztok!
Elvben egyetértünk Parsi! Ahova járok ebédelni, ott vegánul főznek, bár mézet néha használnak. Itthon van a gond, hogy használok sajtot, joghurtot, vajat. Egyelőre még nehéznek érzem a vegán életmódot, majd meglátom később.
gilice
Írogat
 
Hsz: 67
Csatlakozott: 2004. okt. 26., kedd 0:00

HozzászólásSzerző: gilice » 2004. nov. 21., vas. 22:16

Itt beszélhetnénk konkrét termékekről is, hogy ki mit talált gyanusat. Mert én is elővettem egy szárított Dr.Oetker-es instant élesztőt és guvvadt a szemem. Sajna nincs mindig friss a boltban, mostanában meg elkezdtem itthon kenyeret sütni. Ugye a szárított élesztőben ki gondolná, hogy bármi is van, de van:
emulgálószer: zsírsavak mono- és digliceridjeinek citromsav észterei
Mivel nincs feltüntetve a zsirsav eredete, ezért ugye lehet állati is. Mindezt azért, hogy jól oldódjon folyadékba. :(

A kakó tényleg gázos, a multkor láttam erről egy filmet. A pontos afrikai országra nem emléxem, bár Elefántcsontpart rémlik. Európa legnagyobb kakao bezsállítója és a kakao ültetvényeken rabszolgákat alkalmaznak. Távoli helyekről, szigetekről begyüjtik a munkaerőt, fűt fát igérnek, majd a dzsungel közepén dolgozhatnak pénz nélkül és ütik verik őket....
gilice
Írogat
 
Hsz: 67
Csatlakozott: 2004. okt. 26., kedd 0:00

HozzászólásSzerző: flower » 2004. nov. 22., hétf. 16:00

Régebben sok porlevest ettem. Mert finom volt. Akkoriban nem foglalkoztatott az, hogy egészséges-e. Meg ilyen knorr tésztás trutyis szarokat. Múltkor itthon vettek knorr brokkoli krémlevest (nem én) és megnéztem mik vannak benne.. Növényi és állati eredetű zsiradék-magyarul disznózsír. Hmmm meg az összes többi ilyen por szarba belerakják a tyúkzsírt, meg állati zsírt. Megnéztem.
Nagyon undormány. Ma szinte alig lehet valamit kapni, ami ehető is. Mármint a bio-natúr-reform boltok kivételével. De oda sem mehetek állandóan.
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2004. nov. 22., hétf. 18:18

Remélem gilice nem érzed úgy, hogy valaki elvár valamit tőled.
Következetességre törekvés van, és ez fontos.
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: nawesh » 2004. nov. 22., hétf. 20:04

Elefántcsontpart a világ legnagyobb kakaóbab termelője.

mert a kakaó az bab :wink: Én ezt sokáig nem tudtam.

Elefántcsontparton egyedül többet termelnek, kakót, mint a világ összes többi országában.
Ám (természetesen :cry: ) nem kis háztáji gazdaságokban, hanem (külföldi) konszernek tulajdonában vannak az ültetvények. Ám Elefántcsontparton ma polgárháború folyik. Ezért több ültetvényen féléretten leszüretelték a kakaóbabot. (Vajon milyen minőségű kakó lesz abból :?: :idea: )

Ráadásul több konszern fontolgatja, hogy átteszi a székhelyét, feldolgozó gyárait, stb...a szoszédos országokba, pl. Ghánába.

Hogy i lesz az elefántcsontpartiakal, az meg kit érdekel :cry:

Mindezek mellett a minap egy bioboltban vettünk biokakot.

vajon az valóban vegyszermentes helyről származik?

Néztem egyébbként az E-szám kalkulátort.

nagyon sok helyen olvasom, hogy melyik E-szám rákkeltő, melyiket tiltották be itt-ott amott (s ezeket jó is kerülni!!)

Agydaganat E137
Ájulás E121, E284, E508
Állatokban rákkeltő E121, E407
Allergia E102, E132, E210, E223, E224, E320
Alzheimer kór E173
Angioedema E123
Aszpirin érzékenység esetén kerülendő E210
Asztma E102
Bélpanaszok E121, E385, E472, E508
Bőrgyulladás E104, E131
Bőrirritáció E224, E280, E315, E331, E332, E333, E510, E926
Bőrkiszáradás E422
Csalánkiütés E110, E123
Daganat E102, E110, E127, E129, E137
Depresszió E621
Emésztési zavar E338
Emésztési zavarok E339, E340, E341, E450
Eszméletvesztés E942
Fehérje a vizeletben E236
Fejfájás E621, E951
Gyomorirritáció E500
Gyors szívverés E621
Hasmenés E284
Hörgőgörcs E110, E124, E137
Idegrendszert károsító E143
Irritáció E220, E224, E280, E297, E315, E510, E926, E1201
Kromoszómakárosodás E127, E133
Légúti irritáció E297, E315, E926, E1201
Lymphoma E129
Májkárosodás E320
Mellkasi fájdalom E621
Mellkasi nyomás E124
Mutagén E240
Pajzsmirigydaganat E102, E127
Patkányban rákkeltő E132, E133, E236, E240, E466
Szem irritáció E297, E315
Tájékozódási zavar E951
Terhesség esetén kerülendő E951
Vérvizelés E385
Vesedaganat E110
Veseirritáció E1201
Vesekárosodás E320, E385
Vizeletsavanyító E510


Szép kis lisat.

De melyek azok, amelyek állati eredetűek?

mert lehet, hogy pl. a tojás (mi az E-száma?) nem "káros2, de tojás, melyet nem akarsz megenni!!!
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: gilice » 2004. nov. 23., kedd 11:32

Hi Parsi!
Nem gondoltam úgy! INkább magamnak magyaráztam, miért is? :lol:
gilice
Írogat
 
Hsz: 67
Csatlakozott: 2004. okt. 26., kedd 0:00

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2004. nov. 24., szer. 18:14

nawesh, Mindenki!

Köszi a kakaótörténetet, nem embernek való, így meg pláne.
A termesztő barát mozgalom a Fair-Trade.
Torgyán Attila A tisztulás ösvénye című művéből E-lista. (csak a számokat írom, mind E)

Veszélyes adalékok

102, 110, 120, 154, 161g, 180, 201, 211-224, 226-228, 231-233, 235, 239, 249-252, 284, 285, 310-312, 320, 321, 510, 620-625, 907, 951, 925, 926

Nem ajánlott adalékok

104, 122, 123, 127, 129, 155, 171, 180, 242, 280, 281, 282, 283, 301, 412, 413, 466, 952, 954, 959

Állati eredetűek lehetnek még

140, 141, 153, 160-161g, 322, 352, 385, 404, 422-436, 450, 470-478, 481-483, 491-495, 509, 516, 526, 540, 542, 545, 552, 570, 572, 623, 627, 631, 635, 904

Tanulságos:
Kaszturbál súlyosan megbetegedett, gyógyulása természetes gyógymódok, vízkúra, speciális (sómentes) vegetáriánus étrendjének köszönhető volt. Gyakori vérzései voltak, műtét után nagyfokú legyöngülés vett rajta erőt. Vérzései kiújultak. Az orvos a legyengült asszonynak erőlevest, vagyis húslevest rendelt el. Gandhi feleségére bízta a döntést, erre ő mondván: "Nem fogadom el a húslevest. Ritka ajándék emberi lénynek születni erre a világra, és inkább meghalok karjaid között, de nem piszkítom be testemet ilyen förtelemmel."

"Nem fogadom el a <amit nem szeretnél>. Ritka ajándék emberi lénynek születni erre a világra, és inkább meghalok (karjaid között), de nem piszkítom be testemet ilyen förtelemmel."

Mondhatjuk így, halálról meg egyébként sem lenne szó, pont hogy ÉLETről! Jó egészségmegőrzést Mindenkinek!
--------------------------------------------------------------------------------
flower!

Hogy érted, hogy nem mehetsz mindig bio-reformtáplálék üzletbe?

A legnehezebb talán a biozöldség és gyümölcs beszerzése, jó áron. Ilyen a piacon van, a kisöregeknél, legtöbbször. (Ez is a saját termesztést bíztatja/bizonyítja.) Nagyobb üzletekben már van egészségesebb liszt, gabona, száraz hüvelyesekben nincs E, aszalt gyümik "kezeltek", pár kivétel van, szűrt víz, olajbogyó, stb.
Nincs szükség dobozos szemétségekre, löttyökre, porokra, mert az a halálba vezet.
(fél-)készétel - kész élet - kész=vége van, befejeztem - befejeztem az életemet - halál ? olyasmi. :)
--------------------------------------------------------------------------------
gilice!

én is most próbálok kenyeret sütni, teljesőrlésű lisztből, természetesen, és minél kevesebb adalékkal. téged csak az élesztős megoldás érdekel?
-sütikbe szódabikarbóna lehet, bár az sem túl naturális;
-az ata pékség a tönkölyt paárral keleszti, ősi tönkölyspecifikusnak mondott kelesztőanyag: komlótea, liszt, víz, só, de nem tom milyen arányban, ez tutti jó lenne;
-a piszkei kenyerek növényierjesztős kovászára is kíváncsi lennék;
-tudok egy természetes erjesztésű kenyérről, amelyben a lisztet kell erjeszteni, attól kel majd meg;
-a nyugati szárított élesztőanyagok eléggé költségesek (reformboltokban kapni)
--------------------------------------------------------------------------------
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: nawesh » 2004. nov. 25., csüt. 0:19

Kedves Parsifal!

Köszönöm, a kimerítő -listát.

valóban a Fair-Trade-re gondoltam, csak nem tudtam a nevét.

Rá is kerestem a neten és találtam róluk néhány adatot:

http://www.tudatosvasarlo.hu/index.shtm ... &funkcio=h

http://www.fuggetlen.hu/article.php?sid=591

Sajnos amit a neten találtam, az azt írja, hogy Magyarországon még nagyon nem jellemző ez a kereskedelmi mód. (Ha valaki tudna konkrétabbat, jeleze :wink: )
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: Jablko » 2005. márc. 11., pén. 18:12

Sziasztok!

Sose bánjátok, hogy kiesik a kakaó. Egyrészt drog, másrészt a lent tárgyalt dolgok miatt sem illik fogyasztani. Ajánlom a karobot (szentjánoskenyérfa termésének az őrleménye), ami hasonlít a kakóhoz, de egészséges étek. (A, B vitamin, vas)

Felhasználási javaslat:
- esti magkoktélhoz (1,5 dl) 1-2 kiskanál karob + 1-2 evőkanál olívaolaj vagy szezámolaj. Az egészet el kell keverni és olyan lesz, mint a csoki.
Figyelem! Az elején kicsit szokatlan, de én már "függővé" váltam. :)
- goffrihoz karoböntet
Avatar
Jablko
Törzsvendég
 
Hsz: 222
Csatlakozott: 2005. márc. 9., szer. 1:00

HozzászólásSzerző: flower » 2005. márc. 11., pén. 23:26

Kicsit részletesebben elmondanád,hogy a magkoktél miből áll? Mert nagyon jól hangzik, megcsinálom én is.
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2005. márc. 24., csüt. 18:24

Részlet egy a Biopont Kft.-vel történt levélváltásomból:
------------------------------------------------------------------
"Elgondolkodtató, kérdezésre ösztönző hírt hallottam: a biopontot
"gyanúsították" meg azzal, hogy a szójás termékeit húsüzembe készíti. Már a feltételezés is megrázott. Jómagam nem vagyok a szójának nagy
fogyasztója, de a többi vegi nevében felmerült bennem is a kijelentés igazságának vagy hamisságának kiderítése.
Kérem szépen a hiteles információkat valamilyen módon megválaszolni.
Nem gondolnám, lévén, hogy ön is vegetáriánus, hogy a tisztább növényi
ételeket ilyen tisztátalan módon készítenék. Mert ha valaki csak a
pénzért csinálja..., de ezesetben Ön is vegetáriánus.
Biztosan szívesen eloszlatja kételyeimet (és ismerettségi körömét is),
amelyek "ellenlábas üzleti érdekek" hatására alakulhattak ki bennem..."

Focht Árpád
------------------------------------------------------------------
Válasz:

"A hír, amely miatt megkeresett nem teljesen alaptalan, viszont azt gondolom, hogy fel van fújva:
Magam 13 éve nem fogyasztok húst és foglalkozom a vegetáriánizmus
szellemi hátterével is, így találkoztam olyan nézettel miszerint, a húsüzemek felett különböző negatív energiákat vélnek felfedezni, továbbá ismerem azokat az elképzeléseket is miszerint még az evőeszköz, amivel eszünk se érintkezzen hússal. Saját tapasztalataim alapján ezek az elméletek nem különösebben foglalkoztatnak. Mindamellett természetesen egy kizárólag ezekre a termékekre fenntartott üzem egy nagyon ideális állapot lenne.
Ha a tudatunk jó állapotban van, semmilyen problémát nem tud okozni egy ilyen meggyőződés. Sokkal inkább hiszek abban, hogy az életben nyitott rendszerek működnek. Például a legizoláltabb körülmények között
előállított termék is, ha egy rossz hozzáállású emberen keresztül kerül a vásárló kosarába, az is jelenthet negatív hatást.
Amikor fejlesztettem ezeket a termékeket, meg kell, hogy mondjam nagyon tanulságos volt egy - egy ilyen húsüzem. Bizony amellett, hogy számomra sokkoló volt, nagyon tisztességes emberekkel ismerkedtem meg és minden előítéletem szertefoszlott.

Végül szeretném tájékoztatni a jelenlegi valós helyzetről: A húspótlókat,
amelyeket forgalmazunk eleinte teljesen zárt rendszerben mi állítottuk
elő, kezdetleges gépparkkal, néha több volt a selejt, mint a hibátlan árú a
füstölést pedig nem tudtuk megoldani.
Ma az összes előkészítést, keverést stb. saját üzemben végezzük. Ezután a termékeket, hőkezelésre és füstölésre beszállítjuk egy EU engedélyes
húsfeldolgozó üzembe, ahol egyébként élőállat nincs, csak bizonyos
termékek feldolgozása és csomagolása, de azon a napon semmilyen más termék gyártásával nem foglalkoznak. Számunkra tökéletes garanciát jelent, hogy a berendezést gőzborotvával tisztítják.

Végül még ha teljesen egy húsüzemben készülnének a termékek, mint ahogy például az ERMA Kft. szójás termékei, melyben tudomásom szerint még húst is találtak, akkor sem csapunk be senkit, mert mi azt állítjuk a
termékekről, hogy növényi alapanyagokból készülő húspótló készítmény. Az már csak egy igen költséges extra lehet, hogy az Ön által nehezményezett részletekre is figyel egy gyártó.
Remélem sikerült a kételyeket eloszlatnom, még ha bizonyos alapja volt
is, és belátja, hogy ezt a kompromisszumot nem a nagyobb anyagi haszon reményében, hanem a professzionális termék előállítása érdekében hoztuk meg.

Üdvözlettel:
Németh Viktor, ügyvezető, Biopont Kft."
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: manu » 2005. márc. 24., csüt. 20:15

Kedves Parsifal!

Ez döbbenetes!Teljesen sokkolt az írásod!
Eddig abban a hitben fogyasztottam a Biopont termékeit,hogy teljesen állatmentes környezetben állítják elő!
Teljesen nem tudják megtisztítani a húsüzem azon részlegét melyen a Bioponnt termékeit füstölik és hőkezelik,így marad asztralitás.
Szellemi szempontból nagyon fontos dolog az asztralitásmentesség,hiszen sokan azért küzdünk,hogy megszüntessük.

Ezekután nemhiszem,hogy fogom a termékeit fogyasztani!

Roppant csalódott vagyok :(
Avatar
manu
Írogat
 
Hsz: 54
Csatlakozott: 2004. dec. 27., hétf. 1:00
Tartózkodási hely: Pesterszébet

Következő

Vissza: Táplálkozás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 25 vendég

cron