Hányszor és mennyit?

Természetes táplálkozás (mikor, meddig, mit, hányszor, hogyan, stb.)

HozzászólásSzerző: mandula » 2006. feb. 18., szomb. 6:13

Azért lehet annál sokkal rosszabbat is enni, mint kevert gyümölcssalit :)
Szerintem nem kell cukrozni, mert ha elég érett a gyümölcs, akkor kellően édes is... kivéve persze, ha nem az, de ilyenkor használ neki a fahéj (nagyon savanyúnál mondjuk már nem), ami a gyömbérhez hasonlóan ráadásul erjedésgátló is.
A déligyümikhez már nekem sincs bizalmam, mert zölden szedik le, és ki tudja, hogy érlelik :? De nem is igazán jóízűek, finom narancsot is utoljára kisgyerekként ettem.
Avatar
mandula
Törzsvendég
 
Hsz: 395
Csatlakozott: 2005. ápr. 1., pén. 0:00


HozzászólásSzerző: Norci » 2006. feb. 18., szomb. 10:27

hát én kerülném a cukrozott gyümölcssalit... múltkor szüleimtől kaptam ajándékba gyümölcssalátát, amit ilyen kis műanyag dobozban árulnak az intersparban... nem mondtam meg nekik, hogy igy egy az egyben nem fogom megenni, pedig már mondták, hogy egyem, mert megromlik... otthon szépen különválogattam, kidobtam belőle a narancs vastag fehér részét, amit természetesen belevágnak, hogy az se a kukába kerüljön, és megeszegettem óránként, fajtánként :D

a gyömbér és a fahéj szuper választás, mert mindkettő lugosit, és arra van szüksége a szervezetnek!!! ezen kivül lugositásra használható még (természetesen nem mindegyik a gyümölcsökre): a köménymag, a pirospaprika és a szegfűszeg. fejből ennyi jutott eszembe, de van még egy jó pár.

a déligyümi érdekes kérdés, én most nagyon rákaptam a frissen facsart narancslére... bár lehet, hogy a narancsnál is felmerül az a kérdés, amit mandula irt a múltkor a citromról, hogy a felületét E-vel kezelik, hogy fényes legyen... mondjuk a citromnál rosszabb, mert annak a héjját belereszelem a sütibe... :?
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: mandula » 2006. feb. 18., szomb. 10:39

Sajnos nem csak a citrom felületét kezelik, az a felirat, amit láttam, általában a citrusfélékre vonatkozott.
Ősszel lehetett kapni egy fajta nagyon zöld almát nálunk. A zöldséges bevallása szerint azt is valamilyen gázzal kezelték, hogy elálljon! Ennek ellenére barnás foltok voltak a héján, de nem ütődéstől. Csak azért, hátha ti is láttok ilyet.
Avatar
mandula
Törzsvendég
 
Hsz: 395
Csatlakozott: 2005. ápr. 1., pén. 0:00

HozzászólásSzerző: flower » 2006. feb. 18., szomb. 10:40

nekem is megvan a NEWSTART könyv, illetve receptes könyv. jó kis növényi receptek vannak benne.
Gyümölcs csakis éhgyomorra.
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2006. feb. 18., szomb. 10:52

Jellemezhető az (csír)áztatott csicseriborsó a "kívánatos" és "finom" jelzőkkel? Természetesen magában. :)
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2006. feb. 18., szomb. 19:39

Igen, szerintem ehető a csicseriborsó nyersen. Bár meg kell mondjam én fűszeres olajban(amit szeretsz) megfuttatom 1-2 percre. De ettől még nem fő meg. :)

A csicseri borsó nagyon jól csírázik is. kb 4 nap alatt már ehető.


Üdv., Gábor
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2006. feb. 18., szomb. 19:42

Ezekkel a "zöld almákkal" én is találkoztam. Igazából az a fura benne, hogy miért csak darabra adják, míg más alma kilóra megy. Egyszer régebben ettem, hát semmi extra. Sima savanykás alma.

Apropó zöld alma. Ettől a gázérlelelt izétől eltekintve létezik egy olyan "zöld alma" is, ami zöldes színű ha igazán érett halvány sárgás árnylatot kap. Egyébként meg mézédes! Ha láttok ilyet, kóstoljátok meg.

Amúgy meg nálam a "golden" (sárga alma) a favorit.

Ti mit majszoltok reggelente?


Üdv., Gábor
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2006. feb. 18., szomb. 19:52

Norci, Te eszel pirospaprikát meg köményt a gyümölcsökhöz?


Egyébként kíváncsi lennék, hogy mit mihez párosítasz! Én csak olyat olvastam, hogy gyümi-gyömbér, fahér, szegfűszeg; zöldség-pirospaprika-köményfélék, persze a szegfűszeg jó a zöldségbe is.:)

Apropó főztetek már rizst szeggűszeggel, ala nataura? Nagyon érdekes íze van! :)


Üdv., Gábor
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: verus » 2006. feb. 19., vas. 23:24

Sziasztok!

Én december közepe óta nem eszem húst, halat, tejtermékeket és tojást viszont igen.Az egész család sokkolódik, hogy az ember mindenevő és tönkreteszem magam, nekem viszont egyáltalán nem hiányzik a húsevés. Eleinte fáradékonyabb voltam, de kezdi a szervezetem is egyre inkább megszokni, és sokkal jobban érzem magam. Viszont egyelőre még fogalmam sincs, hogy hogyan tudnék kiegyensúlyozottan táplákozni, hogy semmilyen hiánybetegség ne alakuljon ki, mint amivel egy-két riogató cikkben találkoztam más honlapokon. Baj ha fejből főzök, de egészséges alapanyagokból és ügyelek az arányokra, de különösebben nem követek egy receptet sem? Nem szoktam kiszámolni minden nap, hogy miből mennyit kell ennem (fehérje,rost,szénhidrát, stb.), hanem találomra eszem dolgokat, amik szerintem egészségesek. De pl. tofut, sajtot, stb. nem eszem max heti 1-2-szer, pedig állítólag gondoskodni kell a fehérjékről is naponta. Olvastam itt a fóumban, hogy a multivitamin levek sem a legjobbak, de én pl. ha tehetem nyakalom a 100%-os üdítőket, bár főleg teákat és ásványvizet iszom. Tudnátok adni egy-két tanácsot? Miket kell enni ahhoz pl. hogy ne alakuljon ki vashiány? 8O
Avatar
verus
 
Hsz: 4
Csatlakozott: 2006. feb. 19., vas. 1:00

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2006. feb. 20., hétf. 2:56

Kedves Versus!


Kérdésedre szertnék egy nagyon jó linket javasolni. Itt mindent megtudhatsz a vegetárianizmussal kapcsolatban, hogy táplálkozz. Ezen kívül számos egyszerü receptet is találsz a vegásságod kezdéséhez.
A vas kérdésére is választ kapsz.

http://www.vegetarianus.hu/iras.html

Természetesen bátran böngéssz a veg.hu-n megjelent írások közül is.


A legjobbakat kívánom a tiszta táplálkozás felé vezető úton, sok sikert minden vegetáriánus nevében!
Ne félj, hiánybetegséged nem lesz. Csak egészséget nyerhetsz.
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: Norci » 2006. feb. 20., hétf. 10:03

idézem saját magamtól: "ezen kivül lugositásra használható még (természetesen nem mindegyik a gyümölcsökre): a köménymag, a pirospaprika és a szegfűszeg."

felhivom a figyelmet a zárójeles kitételre! :D értem én a viccet, csak nem szeretem :D :D :D :D :D

párositás-téren még nem vagyok sajnos profi, pl tudom, hogy nem jó együtt enni a burgonyát a gabonafélékkel, úgyhogy kerülendő pl a krumplis tészta és mindenféle burgonyás tésztafélék, pl lángos, de még nem tudtam integrálni az életembe ezeket a szabályokat. van néhány dolog, amire odafigyelek azért, pl a gyümölcsök szétválasztása, és a paradicsom nem zöldségként kezelése. korábban sokmindenhez ettem parit, de mióta tudom, hogy nem jó, ezt el tudom kerülni.

tudom ajánlani a napfényes élet alapitvány kiadványait, én is ezeket próbálom követni. mind az egészséges életmód alapjai c. kiadványban, mind a napfényes receptek 1-3-ig-ban benne van egy táblázat, ami nagyon szépen összeszedi, hogy mi mivel illik össze, illetve ütközik! pár száz forintért be lehet szerezni, és nagyon jó vegán receptek vannak a füzetecskékben! versus, ezeket neked is nagyon ajánlom!!!

amúgy versus felvetésére reagálva szerintem nagyon jó, ha valaki kreativ, nem feltétlenül kell követni a recepteket, bár ezt kezdőknek annyira nem ajánlom. viszont aki már egy kicsit is tisztában van az alapanyagokkal, nyugodtan keverheti. én is sokszor "hasra" főzök.
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: mandula » 2006. feb. 20., hétf. 15:29

Verus, szerintem ne számolgasd olyan sokat, miből mennyit kell enned, hogy ne legyen hiánybetegséged, mert az nagyon össze tud zavarni.
Inkább egy egész hétre számold, ha nagyon akarod, és ha egyik nap kimarad valami, ami szerinted hiányzik, azt egy másik nap bepótolhatod.

De inkább edd azt, amit megkívánsz, mert a szervezeted maga is "megmondja", hogy mire van szüksége, csak figyelned kell a jelzéseire.

A pirospaprika szerintem nagyon jó a görögdinnyéhez! :wink:
Igaz, az nem is gyümölcs, hanem zöldség... a paradicsom meg gyümölcs :)
Avatar
mandula
Törzsvendég
 
Hsz: 395
Csatlakozott: 2005. ápr. 1., pén. 0:00

HozzászólásSzerző: verus » 2006. feb. 21., kedd 16:25

Hahó!


Köszönöm a biztatást mindenkinek :)

A vegetarianus.hu-n télleg nagyon jó infók vannak, köszi a tippet:)

Megyek kotyvasztok valamit, mert éhes vagyok nagyon. Ma paradicsomos tésztát akartam csinálni, de ha nem lehet a paradicsomot olajokkal kombinálni inkább kihagyom:/ De ezek szerint a zöldséges tészta helyett is inkább grillezett zöldségeket érdemes enni magában, tészta nélkül? A sushi ugye egészséges? Mert arról nem tudok lemondani :oops:
Avatar
verus
 
Hsz: 4
Csatlakozott: 2006. feb. 19., vas. 1:00

HozzászólásSzerző: Norci » 2006. feb. 21., kedd 16:42

csak a nyers paradicsomot nem jó összeenni mással, ha belefőzöd valamibe, akkor már más :-)

az alga sok fontos vitamint és nyomelemet tartalmaz, azt nyugodtan eheted :-)
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2006. feb. 22., szer. 16:03

Szervusztok!

Talltam egy érdekes táblázatot: Napfényes receptek 2. a Napféynes alapítványtól.
Ebben ez van, szó szerint az ÉTELALAPANYAGOK PÁROSÍTÁSAról:

GYÜMÖLCS:
-illik: erjeésgátló fűszerek
NE! : gabonafélék, zöldség, olajos magvak, hüvelyes, burgonya

GABONA:
-illik: zöldségek, olajos magvak, hüvelyesek, fűszerek, hidegen sajtolt olajok, aszalt gyümölcs
NE!: gyümölcs, burgonya

ZÖLDSÉG:
-illik: gabonafélék, hüvelyesek, olajos magvak, burgonya, fűszerek, hidegen sajtolt olaj
NE!: gyümölcs

OLAJOS MAGVAK:
-illik: gabonafélék, zöldségek, hüvelyesek, burgonya, aszalt gyümölcs
NE!: gyümölcs

BURGONYA:
-illik: zöldségek, olajos magvak, fűszer(kömény), hidegen sajtolt olaj
NE!: gyümölcs, gabona, hüvelyesek

HÜVELYESEK:
-illik: gabonafélék, zöldségek, olajos magvak, fűszerek
NE!: gyümölcs, burgonya
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

ElőzőKövetkező

Vissza: Táplálkozás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég