Hányszor és mennyit?

Természetes táplálkozás (mikor, meddig, mit, hányszor, hogyan, stb.)

Hányszor és mennyit?

HozzászólásSzerző: tami » 2004. nov. 30., kedd 14:54

Hányszor és mennyit együnk naponta.

Azt vettem észre, hogy ez a kérdés nem kevésbé fontos, mint a mit együnk.
Volt egy időszak, amikor csak bio cuccokat ettem, radikálisan lecsökkentettem az ételféleségek számát, viszont nem volt mennyiségi limit (voltak is nagy orgiák) -> eredményként nem éreztem túl jól magam.
Később megnéztem a hosszú életűek szokásait, ahol a legszembetűnőbb egyezősség az volt, hogy nagyon keveset ettek (legtöbbjük naponta csak egyszer, nem telihasnyit).

Kinek mi a tapasztalata?
Avatar
tami
Grafomán
 
Hsz: 666
Csatlakozott: 2004. aug. 23., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged


HozzászólásSzerző: nawesh » 2004. nov. 30., kedd 18:10

Azt tapasztalom, hogy nehéz keveset enni::))

Mesterem, Swamiji többször is hangsúlyozta, hogy elegendő lenne csak a harmmadát megenni annak, amit naponta magunkba tömünk.

Még ha vegetárius ételről is van szó. :o

Édesapám mesélte, hogy a hetvenes években behívták tartalékos katonának és elterjedt közöttük a hír, hogy viszik őket ietnapba, megsegíteni a testvéri vietkongokat a barbár kapitalista amerka ellen (közbevetett megjegyzésem, hogy szerintem ez is egy olyan háború volt, ahol nem lehetett igazi győzts, mint most Irakban. Tényleg, nem nyitunk egy politika topicot? Politika és vegetárius étkezés :wink:

Szóval állítólag 8ez persze lehet, csak katona anekdóta, visszaüzentek a Vietkongok, hogy nehogy a testvéri magyar néphadsereg :twisted: katonáit küldjék, hanem fegyvert. Mert egy vietnami katona elvan egy marék rizzsel egy -két napig, de egy nagyétkű magyar katona hamar kifeküdne ettől.

A jóga ajánlja az önmegtartóztatást (egyfajta Arany középutat :wink: )

ajánlja azt, hogy hetente egyszer (hétfőn, vagy csütörtökön) böjtöljünk.

Emellett ajánlja havonta egyszer Teliholdkor a bőjtöt.

De (személyes ) tapasztalataom, hogy nem mindig könnyű böjtölni
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2004. nov. 30., kedd 18:48

Jó ötlet volt a topik.

Én a következőt teszem. 2 "sűrűbb" étkezéssel megvagyok, vagy mint ma is, csak a vacsorával. A többi szakban a gyümölcsfogyasztás megy. Pohárból inni nagyon ritkán szoktam, akkor is mondjuk csipkebogyóteát, bodzateát, meg ilyesmit, szűrt vízből. Folyadékigényemet a minél lédúsabb gyümölcsök fedezik, mint gyümölcsevő őseinkét hajdanán. Hiszen a gyümölcs kb. 90 százaléka víz! :) A többi életerő, bélműködést serkentő és finom íz. :) Ha megszomjazom, jöhet a lédús körte, mondjuk, vagy az alma.

Ti mikor és mennyi gyümölcsöt esztek, "isztok"?

A sűrűbb étkezésen a gabonaételeket, olajos magvakat, salátákat, gyökereket, és valamennyi hőkezelt zöldséget értek, sülttök, ilyesmi.
Ja, és a mai gyümölcsök nagy része nem felel meg a természet rendeltetése szerint kiszabott ételeinknek: a nemesítések követkztében túl savasak, túl édesek, túl vizesek. Na én ezekből szoktam almáspitét, meg hasonlókat kreálni.

Tkp. a kozmoterápiában is alkalmazott társítási (párosítási) rendszert használom, amely természetesen a mennyiségre is ad útmutatást, valamint szintén időszakos tisztító táplálkozásokat ajánl, mint gyümölcsnap, böjtnap. És a legfontosabb a mértékletesség. Ezt testem útmutatásával összehangolva jól működtetem.

Megfigyeltem magamon, hogy ha van egy adott, elérésre váró cél, akkor hajlandó vagyok kevesbbet enni, "inni". Hosszabb utazáskor ez könnyen megy, és célszerű is. A nagy nap előtt böjt, és többnyire aznap is elég egy étkezés.

Jöhet a politika-történelem-vegetáriánizmus topik, szerintem.

Egyik haver-fater jóga a mindennapi életben jógázik, húsmentes, és hetente egyszer, hétfőn gyümölcsözik, banán, paradicsom, stb.
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: gilice » 2004. dec. 1., szer. 21:11

A Discovery Channel-en tavaly az életről, élettartamról és annak meghosszabításáról volt pár film. Egy prof. valami spec diétát csinált, amivel kb.. 30%-os élethosszabítás érhető el, a diéta nevére nem emlékszem pontosan. (Tudományosan igazolt dolog volt) Mindenesetre alapelve volt, hogy kb. csak 70%-ig jóllakni, mint ahogy érzi az embert és főleg nyerskoszton élt a lányával. Naponta sok időt töltött azzal, hogy kiszámolják az aktuális nap tápanyagigényét. Akkori szememmel borzalmas kajákat ettek:) Mindenféle zöld bigyók, algák, stb.. Arra már nem emléxem, hogy hús volt e benne.
gilice
Írogat
 
Hsz: 67
Csatlakozott: 2004. okt. 26., kedd 0:00

HozzászólásSzerző: tami » 2004. dec. 1., szer. 22:41

A fickó neve Roy Walford.

A honlapja:Roy Walford

Érdekes ember, a nyelvvizsgán az angol csajnak kb. 10 percet pofáztam róla, alig bírt kizavarni. (a vizsga jól sikerült).
Az a baj, hogy ő is kísérletezős fajta, és sok dolgot nem jól csinált (bioszféra program, motor baleset), ami miatt nem lesz hosszú életű.
Avatar
tami
Grafomán
 
Hsz: 666
Csatlakozott: 2004. aug. 23., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: flower » 2004. dec. 2., csüt. 14:51

Szerintem mindenféle kalóriaszámolgatás felesleges. Persze nem árt kábé tisztában lenni az ételek tápanyagtartalával, de számolni azért nem kell.
Ha éhes vagyok, eszem(próbálok nem jóllakásig) ha szomjas vagyok, iszom. .. Soha nem számolgatom a pohár vizeket... hülyeség erőltetni az ivást. Mert állandóan azt hangoztatják, hogy napközben 1- 1,5 liter folyadékot meg kell inni, mert ha szomjas vagy az már gáz, mert az a szervezet vészjelzése... ez szerintem nagy hüleség. Akkor az evés is vészjelzés? Mindig enni kéne, nehogy éhen pusztuljunk?
Én a makrobiotikára esküszöm. Nekem nagyon bejön.
Viszont a nyersevést nem nekem találták ki. Miért kéne mindent nyersen enni?
Jó, ha valaki rákos beteg, akkor persze jó a nyersevés.
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2004. dec. 13., hétf. 18:31

"Viszont a nyersevést nem nekem találták ki. Miért kéne mindent nyersen enni? " flower

Ezt találta ki az embereknek a Természet. Elvileg ez elég ok kellene legyen, de...

"Az Égre emelni a tekintetünket,
amikor mindenki más a földet nézi,
nem könnyű.
Az angyalok lábainál imádkozni,
amikor mindenki a hírnevet és a gazdagságot kergeti,
nem könnyű.
De mindenek előtt a legnehezebb
megfejteni az angyalok gondolatait,
kimondani az angyalok szavait,
és tenni, amit az angyalok tesznek."

/Az esszénusok ismeretlen könyvei/

...nehéz a sok kísértésnek ellenállni, egyedül pláne, ezért is veszik fel a kapcsolatot a hasonló gondolkodásúak, egymást erősítvé, így vannak ezzel a nyersevők is, pl a www.living-foods.com -on, vagy Kismaroson.

A válasz adott, a döntés mindenki kezében ott van. Igen, valaki állatok hullájának elfogyasztásával is él 90 esztendőt, milyen élet az?, vegetáriánusok 116, vagy még több évig, vajon a nyerskosztos emberek, akik nem csak esznek, hanem élnek is, meddig? Ha igaz a legenda, Matuzsálem 282 évet élt. Szerintem elképzelhető. Szerény élelme mag és gyümölcs lehetett... :)
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: flower » 2004. dec. 14., kedd 17:56

Tényleg ezt találta volna ki a természet? Miért? Légyszi magyarázd meg!
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2004. dec. 14., kedd 18:48

Üdv flower!

Régen beszéltünk. Érzek egyfajta gúnyt, vagy mit a kérdésedbe, én tévedjek, ha nem.

-A természet valamennyi lakója tűzön készítés nélkül fogyasztja ételét.

-Milyen étel készítésére használt az ember először tüzet? Tévedek, ha egy állattestvér tetemére gondolok? Nem hiszem, hogy krumplit, kenyeret, stb. sütött... Vagyis eleve egy természetellenes cselekmény vonzata a tűzön ételkészítés, ...

Folytatható a sor a tudományos bizonyítékokkal, kevesebb vitamin,...

Minden kétséget eloszlató cikkek vannak az amerikai élő ételek oldalon, olvasgasd haszonnal.

Ugyanakkor: nem arról van szó, hogy vess el minden hőkezelt ételt. Sok étel nyersen valóban nem fogyasztható, mivel úgy nem kívánatos. A gabona, a hüvelyes termés nyersen nem igazán fogyasztható, ez bizonyíthatja, hogy ez nem elsősorban nekünk rendelt táplálék, hanem a lovaknak, zsizsiknek :) ...
Azt mondja Gandhi, amit önmagában nem tudunk megenni, azt ne együk. A fokhagymával kapcsolatban olvastam, de oly univerzális ez a mondat, hogy erre is értelmezhető.
Ami valóban nekünk rendelt, azt nyersen kívánatosnak érezzük, mint az alma, saláta, dió.

Persze sok idő eltelt, sok dolgot megtanultunk, felvettünk szokásokat, amelyekről nehéz lemondani. Nem is muszáj, ha betartunk bizonyos szabályokat. Kenyeret is lehet nyersen készíteni, csíráztatott búzából, rozsból, más gabonából. Ha tudományos szemmel összehasonlítjuk egy hagyományos kenyérrel, megértjük a nyers előnyét a főttel szemben.

Legközelebbi rokonaink, az emberszabásúak máig nyersen táplálkoznak.

Egyetlen dolog FŐ: hogy minél több nyerset együnk, gyümit, salátát, csírát, magvakat, egészségünk lesz az érték mérője. Csak a vágyainkon kell uralkodni, és meghódítottuk a világot. Gandhiji
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: flower » 2004. dec. 15., szer. 12:31

Na én erre gondoltam. A gabonára. Mert azt nyersen...? húú :-) Amúgy igazad van. Nem kéne főzni semmit. Max. teát, ha nagyon fázunk, esetleg levest, ilyesmi. És akkor nem kéne a háziasszonyoknak sem annyit a konyhában vacakolni.. nem utsó szempont.. :-)) Amúgy nincs semmi bajom.. ma jössz a chatre? Én lehet h nem érek oda 5re. Ha nem, akkor holnap?
Utánaolvastam a nyers dolgoknak... és abszolút egyetértek veled(most már) Csak minket tönkretesz a nagymama, anyuka, család, szokások... hogy "jaj egyél már egy kis meleget, főtt ételt.., mert az jó a gyomornak"
amúgy egy csomószor eszembe sem jut hogy meleget, főtt ételt egyek.. főleg nyáron.. Volt úgy hogy csak epret meg cseresznyét ettem napokig.. hmmm.. Meg málna..
na majd nyáron, mert most csak halott málna van: fagysztott, meg lekvár :-((
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: flower » 2004. dec. 15., szer. 12:32

:lol: :P :D :) :lol: :roll: :lol: :P :D
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2004. dec. 15., szer. 18:21

Nem csalódtam benned, kedves barátom! :)
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: gilice » 2004. dec. 16., csüt. 12:59

Hi Parsi!
Itt megint kicsit ellenvéleménnyel lennék:) Csecsemők mikor áttérnek szilárd táplálékra miért nem nyersen esznek? Mert nem tudnák rendesen megemészteni. A természet valóban nyersen etetett minket, de aztán megismertük a tüzet:) Pár ezer év alatt sok minden változott az ember szervezetében is! Sokmindent valóban nyersen kell enni, én is eszek friss zöldséget a főtt kajákhoz és szeretem, ha ropog a ződ a levesemeben, de nem nagyon szeretnék nyers kosztra áttérni. Imádom a gyümit nyersen, sok zöldséget is.
Az egyéb természetben élő nem emberek, meg valóban nyersen esznek. Félnek a tűztől:) Cserébe viszont napi 10órát v. többet rágnak és 3x akkora és specializált a gyomruk.. A kutya is és macska is szivesen eszik főtt kajákat, mert hozzászoktak az ember mellett. Sőt nyersen sok mindent nem is esznek meg, amit főve igen. Vagy próbáljunk kukoricát nyersen enni a fogunkkal..
gilice
Írogat
 
Hsz: 67
Csatlakozott: 2004. okt. 26., kedd 0:00

HozzászólásSzerző: flower » 2004. dec. 16., csüt. 15:18

Ahh.. nyers vagy nem nyers.... lényeg: ITT MINDENKI VEGI! nem úgy,mint más fórumokon, ahol a vegi topikban van egy csomó okoskodó húsevő... :x
ha nem bírunk áttérni a tök nyers kajára,akkor szerintem az jó, ha legalább a nyers kaják aránya nagyobb.. 40-60% vagy 30-70% nem?
ez is valami.
:lol:
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2004. dec. 16., csüt. 18:38

Oláh Andort felidézv: 50-60-70-80 % nyers növényi élelem.
Ehhez önkéntesség kell, mint mindenhez, de a tények a nyersevés mellett szólnak, nem?

gilice. Szerintem nem a tűzről pattant kutyával, macskával, és a vadon különféle állataival kellene bennünket összehasonlítani.
Úgy gondolom a kölyöknek előrágott (= előemésztett!) táplálék jár. Állítólag a főzés emészthetőbbé tesz, inkább értéktelenebbé (bár ínycsiklandóbbá). Ha jól mlékszem, az orángutánmama megrágja gyermeke keményebb táplálékát, aki azt fogyasztja... Na? ...
Persze jön a duma, hogy ósdi, meg gusztustalan, fúj, de szerintem megér egy próbát, így meggyőződhetünk ennek az igazságtartalmáról is...
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

Következő

Vissza: Táplálkozás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég

cron