A bélsár - a táplálkozásnak fontos ''okmánya''

Természetes táplálkozás (mikor, meddig, mit, hányszor, hogyan, stb.)

A bélsár - a táplálkozásnak fontos ''okmánya''

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2011. júl. 9., szomb. 20:27

A bélsár - a táplálkozásnak fontos ''okmánya'' (részletek Schirilla György könyvéből)

"Ha a leölt állatot megesszük, akkor a rothadási processzus összes melléktermékeivel szervezetünket mérgezzük meg. ... Ezért vetette szemére Krisztus {Jézus a Bibliában} az írástudóknak és farizeusoknak:
Kép
"Olyanok vagytok, mint a megfehérített koporsók, kívül szépeknek tűntök fel, belül pedig tele vagytok holtaknak tetemeivel és minden undok ragadmányal."


"Ha az ember a húst megeszi, mintegy magába oltja a rothadást és egyúttal az összes betegségre és fertőzésre való hajlamot. Igen sok az olyan ember, aki az emberi szervezetben végbemenő folyamatok természetét nem ismeri teljesen. Megszokás révén természetes jelenségnek tekint olyan reakciós tüneteket, melyek a természet törvényeinek betartása mellett nem fordulhatnának elő. Ilyen az idő előtti öregedés, meg sok más kóros állapot {mint, amilyen a megszokott, de attól még bűzös széklet}. Ezek a nem kívánt jelenségek az egyéni életfejlődés természeti rendjének felrúgása, illetve nem ismerése miatt következnek be.

A TERMÉSZET RENDJE SZERINT A FRISS, NYERS FORMÁBAN ÉLVEZHETŐ NÖVÉNYI TÁPANYAGOKNAK KELL AZ EMBERBEN VÉRRÉ ÁTALAKULNIUK."

***************************************************************
"A húsevő emberek, - hogy a fertőzésektől mentesítsék a húst - a bennük található mikorbákat magas hő útján kívánják megsemmisíteni. Ezért a húst megfőzik vagy megsütik, de eljárásukkal a kívánt hatás ellenkezőjét érik el. A magas hő megrontja a tápanyagokat... A kihűlés folyamatában azonban szervezetünk életkohójában megint csak baktériumok keletkeznek, megteremtve a rothadási folyamat lehetőségét. ... Az az állítás, miszerint a gyomorsav hatására az említett mikroorganizmusok elpusztulnak, az élettani folyamatok nem ismerésén alapul. Hiszen a bélcsatornában millió számra találunk baktériumokat. A húsevők béltartalmának rettenetes bűze is csak így magyarázható. Az összes ragadozó állat ürüléke hasonló módon bűzös, mint a húsevő emberé. Utóbbi pedig e kellemetlenségen szellőztetéssel kíván segíteni {még rosszabb esetben súlyosan mérgező és környezetszennyező ún. 'illatosítókkal', vegyianyagokkal, klórral N}, ahelyett, hogy létfokának megfelelő táplálkozást folytatná. Való igaz, hogy a húsevő ember sosem törekedett arra, hogy valaminek - ha meg akarja szüntetni - először az okát kell felszámolni.
A növényevők ürülékét akár a kezünkbe is foghatjuk, semmiféle kellemetlen szagot nem fogunk tapasztalni. De azt is észrevehetjük, hogy háziállataink trágyája sem olyan bűzös, mint a húsevő ember széklete. Hiszen az állatok többnyire együtt élnek {kényszerűségből!} az említett bomlási termékeikkel. Ha azonban a teremtés koronája kísérelné meg székletét a szobában tárolni, aligha lenne elviselhető az élete."

***************************************************************
"Ez a mindenki által utált és az esztétikai érzékkel olyannyira ellenkező anyag a táplálkozásnak fontos "okmánya". A bélsárról leolvasható a táplálkozás ellen elkövetett összes bűn! Talán ezért undorodik és menekszik tőle az ember, mert a bűnök jellegéül magán viseli undorító bűzét... Minél hibásabb a táplálkozás, minél kórosabbak az emésztőszervek, annál bűzösebb a bélsár.
A vegetáriánus életformát követő ember bélsara nem bűzös!
Szaga a friss föld szagához hasonlít, és éppenséggel nem kellemetlen. A bélsárból sokszor nem csak a táplálkozás lefolyása, hanem a szervezet egyéb állapota is leolvasható. És valóban nagy kár, hogy az ember legalább naponta egyszer nem függeszti föl esztétikai érzékét. Mert hiába esztétika, szépművészet, idealizmus, és hiába minden, ha rossz a gyomor, a bél, az egészség. Ezt különben legjobban azok az esztéták igazolhatják, akik gyomor- és bélgörcsökben szenvednek. A bélsarat mindenkor ajánlatos megnézni. Igen sok, később gyógyíthatatlan betegségnek vehetjük ezzel elejét. És végül nem is olyan érdektelen, ha az ember egészségi állapotának dokumentumát látja...

A kiürülés ideje a legtöbbször rendszeres, úgyszólván nap nap után ugyanazon órában történik. Kivételt képezhet ez alól az utazás, jelentősen megváltozott étkezési és klimatikus viszonyok, magas láz, megerőltető és hosszan tartó fizikai teljesítés stb. A rendetlen időkben történő, egy-két napig elmaradó székletét hibákból ered, amelynek az eredetét könnyű kideríteni. A bélsár tartalma megemésztett, még visszamaradt, megemészthető és emészthetetlen alkatrészekből áll. Elsősorban változott és változatlan táplálékmaradványokat tartalmaz.

A leírtakból kiderül, hogy milyen nagy jelentősége van egészségünk vagy betegségünk szempontjából a széklet "milyenségének". Fontos, hogy a bélsár tartós, egészséges anyagcsere-forgalmat és ezzel kapcsolatosan kifogástalan egészséget jelezzen!"

Ehhez pedig természetes vegetáriánus táplálék szükséges, többségében nyers (élő, életet adó) ételekkel, mint amilyenek a saláták, gyökérzöldségek (cékla, répa, ...), gyümölcsök, olajos- (dió, mák, ...) és gabonamagvak (tönkölybúza, barna rizs, ...).

Tanulmányozzuk az egészség irodalmát, hogy az igazán jó napjaink elkezdődjenek!

***************************************************************
Végül két Schirilla gyöngyszem:

"NE EGYETEK DÖGÖT!"

"Vezéreljen minket a felismerés: az állat testvérünk és nem élelmiszer!"
Egészségirodalom;
A szövegek Schirilla György alábbi könyveiből valók:
- "Vegetáriánuskönyv - Hogyan vihetjük legtöbbre az életben?"
- Az élet patikája

A könyveket keresd könyvtárakban, antikváriumokban, könyvesboltokban!



Dátum: 2005. május 13. péntek, 11:16 Küldte: Parsifal
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke


Vissza: Táplálkozás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég

cron