Gluténmentes egészség!

Természetes táplálkozás (mikor, meddig, mit, hányszor, hogyan, stb.)

Gluténmentes egészség!

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2011. júl. 25., hétf. 18:27

"Az emberek azt hiszik a búzáról, hogy jó az egészségüknek, pedig egyike a legrosszabban emészthető ételeknek. A búza, a zab, a rozs, stb. a lovaknak, és más állatoknak való!" - Dr. Douglas Graham

"Ismereteink szerint a világon több tízmillió, Magyarországon egymillió körül van a diagnosztizált lisztérzékenyek száma. Az észak- és kelet-európai emberek 97%-a lappangó lisztérzékeny." - Természetgyógyász magazin, 2005. március

A világhírű erőnléti edző, orvos és szerző, Dr. Douglas Graham "Grain Damage" (A káros gabona) című könyvét idéző cikk a következőt írja: "Az emberek azt hiszik a búzáról, hogy jó az egészségüknek, pedig egyike a legrosszabban emészthető ételeknek. A búza, a zab, a rozs, stb. a lovaknak, és más állatoknak való!"


A márciusi Természetgyógyász magazinban megjelent cikk (Lisztérzékenység) pedig a következőt mondja: "Ismereteink szerint a világon több tízmillió, Magyarországon egymillió körül van a diagnosztizált lisztérzékenyek száma. Az észak- és kelet-európai emberek 97%-a lappangó lisztérzékeny." Ez öröklött tulajdonságunk, olvasható ki a továbbiakban. Következményeként nem tudjuk olyan jól feldolgozni a gluténtartalmú gabonákat (búza, ...), mint a gluténmenteseket (rizs, ...). A lappangó érzékenységnél is kisebb nagyobb kellemetlenségek tapasztalhatók, többnyire az emésztést illetően.

A lisztérzékenység nem teljesen helyes kifejezés, hiszen nem a lisztre érzékenyek az emberek, hanem egy glutén nevű anyagra, amely az olyan gabonákban, mint a búza, és azok lisztjeiben található meg.

Ezek után érdemes megvizsgálni a gabonaféleként ismert magvak fogyasztásának szokását. Jelen cikkben a józan ész segítségével próbálom az információkat a helyükre tenni, a jobbítás szándékával felhasználni.

Magam nem vagyok gluténérzékeny, (vagy csak nem tudok róla?) ettől függetlenül a Doug Graham cikke oly meggyőző volt, hogy olvasása óta jobban figyelek, tapasztalataimat összegzem, és tudatosan választom többségében a gluténmentes magvakat.

Glutént tartalmazó magvak (gabonafélék; ezeket kenyérnövényeknek nevezem, mert többnyier kenyerekben találkozhatunk velük): búza, zab, rozs, árpa, tritikále, amarant, quinoa, vadrizs, és az ezekből készült lisztek, darák, és ételek, italok, kuszkusz, alkoholmentes sör, ...

Gluténmentes magvak (ezeket kásanövénynek nevezem, hiszen legkönnyebben így ehetőek): rizs (csakis teljesértékű barnarizs), köles, hajdina, kukorica, és az ezekből készült ételek.


KépKép
KUKORICA, KÖLES
KépKép
HAJDINA, BARNA RIZS

Gluténmentesek továbbá az olajos magvak, a gyümölcsök és zöldségek, valamint a hüvelyes temések magjai (babok, borsók, lencsék).

Az alábbi tények és következtetések megerősítik a gluténmentes magvak fogyasztásának helyességét, előnyét:

***************************************************************
- A világ nagy részén többnyire a gluténmentes magvak a fő táplálékok: Ázsiában és Afrikában a köles, a Távol-Keleten a rizs, a szláv népeknél a hajdina, Dél- és Közép-Amerikában a kukorica.

- A gluténtartalmú magvak nehezebben emészthetők, mondja Graham doki, és más kutató is. Saját tapasztalataim azt mutatják, hogy a gluténmentes ételek, mint pl. a rizskása, vagy hajdinakása "könnyebb" gyomrot eredményez, mint a gluténtartalmú búza-, vagy rozskenyér. Úgy tapasztalom, hogy hamarabb meg is emésztem az előbbieket.

- A lovak táplálékáról először a zab jut az ember eszébe. A zab, a rozs, az árpa és a búza egy növénycsaládba tartoznak, szelektálással választották ki ezeket a fajokat. Vagyis igaza lehet Graham dokinak, "a zab" és a többi rokon mag inkább "a lovaknak való".

***************************************************************
Manapság a gluténérzékeny embereket "betegnek" tekintik. Szerintem nyilvánvaló érzékenységük inkább a Természet jelzése, amely az adott embernél ilyen erősen "kijön", bizonyítékul szolgálva, hogy az ember egészségre nézve a gluténmentes mag lehet a jobb választás.

***************************************************************
Mit egyen, aki könnyen emészthető, teljes értékű, gluténmentes táplálékot szeretne enni?
Az ember természetes táplálékát, ami növényi ételekből áll. Ezek közül a legtöbbet nyersen, hiszen a főtt étel öregít és hízlal, a nyers étel viszont fiatalosan, egészségben tart. Hőkezelésnek alávetni (főzni, sütni) csak a gluténmentes magvakat célszerű.

Kedvenc gluténmentes ételeim (saját kísérletezések alapján):

Kása... barnarizsből, hajdinából, kölesből, kukoricadarából 2-3 szoros vízben főzve. Édes feltétként olajos mag (mák, dió, mogyoró, szezám, kókuszreszelék, ...) hozzá aszalt gyümölcs (mazsola, datolya, ...) és nyers cékla, répa, vagy csicsókaszeletek. "Sós" változatban zöldségfélék és fűszerek.

Kifőtt tészta A reform- és más nagyobb üzletekben (dm, ...) kaphatók olyan tészták, amelyek kukoricából, kölesből, barnarizsből készülnek. Ezeket megfőzve, és teljes értékű növényi feltétekkel, salátákkal fogyasztva az egészségünket szolgáló ételt kapunk. Mákos v. diós tészta, mediterrán zöldséges tészták, ...

Puffasztott rizs (kenyér helyett) Hagyományos és reformüzletekben megtalálható. Barnarizsből készült szeletek, vagyis teljes értékűek. Meggyőződhetünk erről, ha megvizsgálunk egy szeletet, amelyen felismerhető lesz a barna rizskorpa. Ugyanúgy lehet használni, mint egy szelet kenyeret. Pálmavajjal vagy avokádóval megkenve, pirospaprikával, zöldfűszerrel (bazsalikom, majoranna, petrezselyem, stb.) megszórva (vagy ezekből szendvicskrémmé keverve) és salátákkal fogyasztva egészséges és ízletes fogás.

Rizses-hajdinapalacsinta Rizslisztet hajdinaliszttel 2:3 arányban keverek, vízzel palacsintatészta sűrűségűre, állni hagyom pár órára, gyakran felkeverem. Kókusz- vagy pálmavajban sütöm (a leghőtűrőbb, így egészségesebb zsiradékok), gyakran felkerve a tésztát. Palacsintafordító lapáttal (-hogyhívják? :) ) fordítom. Őrölt olajos maggal, aszalt gyümölccsel, csicsókával, vagy édes gyökérrel fogyasztom. Vagy fűszeresen, zöldségkeverékkel, salátával is jó lehet.

Almás rizspite Előáztatott barnarizset főzök. Ha kész, további barnarizsliszttel összekeverem, hogy tésztát kapjak. Rizslisztezett tepsibe terítek egy réteg tésztát. Almát (a 'nem legjobb minőségű'/'nem teljesen érett' édes étkezési almák is jók erre a célra) reszelek héjastól, magvastól, magházastól (így teljes értékű!), majd fűszerezem (menta v. karob v. fahéj v. ánizs v. csalán). Tehető bele áztatott, darabolt, aszalt gyümölcs is. Ráterítem a barnarizsrétegre, majd vékony rizstészta réteget teszek a tetejére. Alacsonyabb fokozatokon sütöm.

***************************************************************
Törekedjünk a teljes (értékű), vegyszermentes, tisztán növényi alapanyagok használatára, és minden étkezésünkhöz együnk nyers ételt! Az egészséghez ez kell!

Főtt ételek értékének helyreállítójaként használható a nyers, szárított csalán örleménye (zöldpor), amely egyedülálló tartalommal és hatással rendelkezik. Egy evőkanálnyi is szórható a főtt, kihűlt ételre.

Jó étvágyat és kísérletezést!

Vegetáriánus üdvözlettel: Parsifal.
***************************************************************
"Legyetek kedvesek az állatokhoz, ne egyétek meg őket!" - G.B.Shaw ***************************************************************


Dátum: 2005. május 31. kedd, 11:19 Küldte: Parsifal
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke


Vissza: Táplálkozás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég

cron