A vörösbor jó

Természetes táplálkozás (mikor, meddig, mit, hányszor, hogyan, stb.)

A vörösbor jó

HozzászólásSzerző: flower » 2011. júl. 27., szer. 9:17

A vörösbor tágítja az ereket

A mérsékelt borfogyasztók halálozási mutatója is 30%-kal kisebb, mint az antialkoholistáké és a súlyos alkoholistáké.
A kevés alkoholt fogyasztók tovább élnek, mint azok, akik egyáltalán nem, vagy túl sokat isznak


Az ilyen kinyilatkoztatásokat azonban sokáig csak az italozó-kedv számlájára írták. Francia és amerikai orvosok kereken húsz évvel ezelőtt állapították meg, hogy minél rendszeresebben fogyaszt valaki kis mennyiségben bort, annál kisebb az esélye, hogy szívbetegségekben hal meg. Ezután az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tíz évig tartó vizsgálatsorozata támasztotta alá, hogy a kis mennyiségű alkoholt fogyasztók tovább élnek, mint azok, akik egyáltalán nem fogyasztanak alkoholt, vagy épp ellenkezőleg, túlzásba viszik azt. A tudósok nemrégiben pontosabban megvizsgálták a "szőlőnedű" gyógyító hatását. Meglepő volt az eredmény: a vörösbor nem csak hangulatjavító hatású, de kimutathatóan védi a szív- és érrendszert, sőt semlegesít azokat a méreganyagokat és anyagcsere-maradványokat, amelyek sok megbetegedés okozói.
Egy korty jó bor sokféleképpen erősíti a szívet: az USA Nemzeti Szívintézete és más kutatók vizsgálatai azt bizonyították, hogy kis mennyiségű bor fogyasztása szabályozza a koleszterinszintet a káros koleszterin (LDL) arányát csökkenti, a pozitív koleszterinét (HDL) pedig majdnem megduplázza. Köztudott, hogy a magas koleszterinszint növeli az artériák elmeszesedését, az infarktus, illetve az agyvérzés miatt bekövetkező halál veszélyét.

Ugyancsak jót tesz a szívnek, hogy a vörösbor kitágítja és ellazítja az ereket, továbbá megakadályozza a vörösvértestek csomósodását. Ezáltal összességében javítja a vérkeringést. Így szó szerint vehetjük egy zsoltár szövegét: "A bor boldoggá teszi az ember szívét". De nem csak a szívét. Napi egy pohárka 39%-kal csökkenti a vesekő kialakulásának veszélyét is (tej, víz, kóla és limonádé nem befolyásolják). Gyulladásokat csillapít és erősíti az immunrendszert.

Az étkezések mellé fogyasztott vörösbor jobban védi a szervezetet szalmonellák, kolibaktériumok és más kórokozók által előidézett emésztőrendszeri megbetegedések ellen, mint a hagyományos gyógyszerek. Ezenkívül elősegíti az emésztőenzimek képződését és kiegyensúlyozza az emésztés folyamatát.

A bor a szervezet salaktalanítását és a méregtelenítését is elősegíti, mert például megköti a fogtömésekből kioldódó nehézfémeket és élénkíti a veseműködést.

A borban még a rák kifejlődését gátló anyagok is találhatók többek között ugyanazok az anyagok, mint a fokhagymában. Ezek koncentrációja ugyan a szőlőlében csak igen kicsi, de ezt ellensúlyozza, hogy alkoholhoz kötve a belek sokkal jobban fel tudják szívni. A New York-i Solan-Kettering Rákklinika és más rákkutatók vizsgálatai alátámasztják, hogy rendszeres borfogyasztással megállítható a gyomor- és más rákfajták növekedése. Így a borfogyasztóknál a rákos betegek száma 20%-kal alacsonyabb, mint az antialkoholistáknál. Végül, de nem utolsósorban a kedélyállapotra is pozitívan hat: növeli az "örömérzést" kiváltó hormon, a szerotonin koncentrációját az idegrendszerben.

A túlzott alkoholfogyasztás könnyen az ellenkezőjére fordulhat, és megterhelheti a szerveket, leginkább a májat. A megfelelő napi alkoholmennyiség - testsúlytól és alkattól függően - nőknek 1-2 pohár (összesen 0,4 l), férfiaknak 2-3 pohár (összesen 0,6 l) bor fogyasztása. Ennek jelentős túllépése gyorsan kritikussá válhat. Az alkoholfogyasztók 6%-a válik alkoholistává, igaz, hogy a borfogyasztók ennek csak egyötödét teszik ki. A vörösbor hatásának valódi titka tehát a helyes adagolásban rejlik.

Helyes életvitel, megfelelő hatás

A Freiburgi Egyetem nemrég elhunyt sportorvosa, prof. Dr. Josef Keul mindezek mellett azt hangsúlyozta: "A bor csak megfelelő életvitel mellett fejtheti ki maximális egészségjavító hatását. Helytelen táplálkozás mellett csak alig-alig javít valamit a kiindulási állapoton." Különösen fontos, hogy elegendő ásványszegény, szénsavmentes vizet igyunk (kb. 2 l-t naponta), mert a bor semmiképpen sem megfelelő pótlás a folyadékhiány kiegyenlítésére. Dr. Richard Doll, az Oxford Egyetem orvosprofesszora hangsúlyozza: "A dohányzók esetében semmi nem létezik, amivel az infarktus kockázatát egy nem dohányzó szintjére csökkenteni lehetne. A nemdohányzók veszélyeztetettségét a mérsékelt borfogyasztással jelentősen, kb. 40%-kal vissza lehet szorítani. Egészséges táplálkozással és sportolással ez még tovább növelhető."

Érdekes

Tudományos elismerést kapott Wilhelm Busch költői szállóigéje is, mely szerint "a vörösbor vén legénynek a legjobb adományok egyike": A Bordeaux-i Egyetem tanulmánya alapján a borfogyasztóknál 80%-kal kevésbé mutathatók ki az öregségi szenilitás jelei, és az Alzheimer-kórban megbetegedők száma is 75%-kal alacsonyabb. Emellett a mérsékelt borfogyasztók halálozási mutatója is 30%-kal kisebb, mint az antialkoholistáké és a súlyos alkoholistáké.


Dátum: 2005. június 15. szerda, 12:27 Küldte: flower
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00


A vörösborivás kritikája - Reakciók ''A vörösbor jó'' című c

HozzászólásSzerző: tami » 2011. júl. 27., szer. 9:45

Az alábbiakban "A vörösbor jó" című cikkel kapcsolatos kritikus gondolataimat közlöm. Ez a cikk ellentmondásos, de legalább is félreérthető. Ezzel kapcsolatos aggályaimnak adok hangot, az italozásra vonatkozó vágytól legkevésebb mértékig sem vezérelve.

"A mérsékelt borfogyasztók halálozási mutatója is 30%-kal kisebb, mint az antialkoholistáké és a súlyos alkoholistáké. A kevés alkoholt fogyasztók tovább élnek, mint azok, akik egyáltalán nem, vagy túl sokat isznak. "

Ha a minőség tényleg ennyire fontos, akkor nem szabadna az egyik mondatban még a borról, a másik mondatban már az alkoholról beszélni, ami általánosító, és így félrevezető. Például minden reggel és este megiszik egy pohár töményet (ALKOHOL), mert azt hallotta: "A kevés alkoholt fogyasztók tovább élnek, mint azok, akik egyáltalán nem, vagy túl sokat isznak. " Pedig a cikk csak a vörösborról próbál beszélni...reméljük senki nem érti félre.

A mérsékeltnél kevesebb vörösbort fogyasztók halálozási mutatója lehet magasabb, mint az ún. mérsékelt borfogyasztóké, de NEM A BOR MIATT, mint ahogyan ezt a cikkben - és itt is - később idézett orvos is megmondja.

***

"...az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tíz évig tartó vizsgálatsorozata támasztotta alá, hogy a kis mennyiségű alkoholt fogyasztók tovább élnek, mint azok, akik egyáltalán nem fogyasztanak alkoholt, vagy épp ellenkezőleg, túlzásba viszik azt. A tudósok nemrégiben pontosabban megvizsgálták a "szőlőnedű" gyógyító hatását."

Félrevezető, hogy a cikk egyszer ALKOHOLról beszél, majd "SZŐLŐNEDŰről". Pedig a "szőlőnedű" nem egyenlő az alkohollal, és fordítva sem. Az alkohol a cukorból ered, ami a szőlőben ugyanúgy van, mint a répában, vagy a vérünkben.
Egyébként a WHO-ról való teljesebb kép kialakítása végett célszerű elolvasni az Egészségügyi maffia című könyvet...Nem biztos, hogy amit "alátámasztottak", azt nem valamilyen vágyból élő érdek inspirálta...

***

"Egy korty jó bor sokféleképpen erősíti a szívet."

Az emberek csak egy kortyot isznak belőle? Attól tartok az ún. mérsékelt borivók sem..., pedig ennyi elég lenne a szóban fogó borból.

***

A bor "előnyére" írt jótétemények mind megkaphatók, az érett szőlő avagy alkoholmentes levének elfogyasztása által, csak sokkal inkább. Ezzel kapcsolatban a magyar természetgyógyászat kiemelkedő képvíselői is sokat írtak...

***

"...szó szerint vehetjük egy zsoltár szövegét: A bor boldoggá teszi az ember szívét."

A zsoltár ugye a Bibliából van? Ezzel kapcsolatban fontos leszögezni:
"A Szentírásban szereplő kenyér és bor fogalmát is tisztáznunk kell, mivel a keleti népeknél a bor fogalma a frissen préselt szőlőlevet jelenti, s ez tévesen értelmezve került át a köztudatba. (A vegetáriánus liberál katolikusok a mai napig is szőlőlevet használnak misebornak.) A bor szervezetre káros ital, semmivel nincs több ásványi só, illóolaj, stb. benne, mint a szőlőben, viszont az alkohol, a legkisebb mennyiségben is tevékeny szerepet vállal a szervezet pusztításában."
Forrás: Vegetáriánus Hírlevél 1. szám, 1995. október - Ferencsik István: A szőlő

***

"A vörösbor hatásának valódi titka tehát a helyes adagolásban rejlik. "

Szerintem ha az emberek betartják a fent említett "Egy korty jó bor sokféleképpen erősíti a szívet", akkor esetleg alkoholos változatban is fogyasztható.
Ugyanakkor felmerül bennem, hogy kisgyermekeknek adnánk-e alkoholt, ez esetben vörösbort? Szerintem nem. Mert neki árt kis mennyiség is, ugye? ... Ne mondjuk már, hogy a felnőtteknek nem!?

***

A vegetáriánus témához illő mondás: "Amit egy gyermek sem enne vagy inna (ihatna) meg, azt mi se együk és igyuk meg." Így ne együnk húst se, hiszen az ember, az ártatlan gyermek természete nem teszi erre képessé, és ugyanígy a manapság borként értelmezett erjesztett ital ivására sem. Viszont a szőlőt fogyasszuk a legnagyobb harmóniában, ahogy a gyermek is teszi, tenné.



***

prof. Dr. Josef Keul azt hangsúlyozta: "A bor csak megfelelő életvitel mellett fejtheti ki maximális egészségjavító hatását. Helytelen táplálkozás mellett csak alig-alig javít valamit a kiindulási állapoton."

Tehát nem a bor a jobb halálozási mutatók lényege, hanem AZ ÉLETMÓD, és A MÉRTÉKLETESSÉG. Aki borban mértékletes, az valószínűleg az élet és az étkezés más részein is. Aki bor nélkül mértéktelen, az sokat, akár többet is árthat, mint a mérsékelt borfogyasztó.

Sok mértékletes borivónak ez talán az egyetlen alkalma, amikor valamilyen gyümölccsel találkozik, míg a nem borozó átlagember szinte soha nem gyümölcsözik! Elképzelhetőnek tartom, hogy a káros alkoholt és valamennyi hasznos anyagot tartalmazó "szőlőnedűből" a szervezet a borkészítés ellenére megmaradt "jóhatású anyagokat" is hasznosítja. Ilyen "jóhatású anyagokat" a bor nem ivó, és gyümölcsöt ritkán fogyasztó ember szinte sosem kap meg, de ez nem ok arra, hogy bort igyanak. A szőlőt egyébként is olcsóbban ehetik, és alkoholmentes szőlőlevet is ihatnak. Mert ugye arról is szó van, hogy a bor DRÁGA, míg ugyanannyi mennyiségű szőlő OLCSÓBB!

***

És most kell elővenni újra az első idézett részt:

"A mérsékelt borfogyasztók halálozási mutatója is 30%-kal kisebb, mint az antialkoholistáké és a súlyos alkoholistáké. A kevés alkoholt fogyasztók tovább élnek, mint azok, akik egyáltalán nem, vagy túl sokat isznak. "

Az állítólag egészséges életmódot folytató (pl. a mértékletes húsfogyasztó(?)) borivókat lenne evidens összehasonlítani a valódi egészséges életmódot folytató (pl. mértékletes vegetáriánus) antialkoholistákkal. Kétségeim vannak, hogy itt is a borivók "nyernének" bármilyen összehasonlításban.

***

Végezetül annyit, hogy egy objektívebb kép alkotását szerettem volna lehetővé tenni kritikus soraimmal. Azt gondolom, hogy az alap cikk is úgy következetes, ha azt mondja:

Élj egészséges életmódot, legyél vegetáriánus, és legyél mértékletes!

De nem a bor miatt leszel egészségesebb, hanem a helyes életmódtól!
Az egészséges életmód és minden jótéteménye független a vörösbortól. A borfogyasztás szokás csupán, amiről nem kell lemondani, ha helyesen értjük és csináljuk. A leghelyesebb pedig a bor régi jelentésének értelmezése: "a bor fogalma a frissen préselt szőlőlevet" kell jelentse.

A mértékletesség témájában kihagyhatatlan, élvezetes pillanatokat nyújtó mű Edmond Bordeaux Székely könyve, A böjtölés esszénus tudománya, és A MÉRTÉKLETESSÉG MŰVÉSZETE.

Dátum: 2005. június 16. csütörtök, 18:34 Küldte: Parsifal
Avatar
tami
Grafomán
 
Hsz: 666
Csatlakozott: 2004. aug. 23., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged


Vissza: Táplálkozás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég

cron