Öntsünk tiszta vizet a vegetarianizmus poharába!

Erőszakmentesség, erkölcs, moralitás, elvek, értékrendek, stb. -

Öntsünk tiszta vizet a vegetarianizmus poharába!

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2011. szept. 14., szer. 10:12

Dátum: 2006. február 15. szerda, 08:00 Küldte: giyandeva

Egy történet jut eszembe jut eszembe a tejről... melybe ha csak egy csepp citromlét is öntünk - megsavanyodik. Valami hasonlóság tapasztalható manapság a vegetarianizmussal kapcsolatban, egyfajta pongyola és téves eszmehullámok mely méregként torzítják az egyébként oly tiszta alapgondolatot, az ahimszát, a nem ártás elvét. Hisz olyan könnyű mondani a felvágás kedvéért: "én vegetáriánus vagyok!, de azért ritkám eszem halat és csirkét"

Erőszaknélküli táplálkozás. Valami ilyesmi fut át a legtöbb vega fejében. A minap az interneten a következő kifejezésre bukkantam: "Szemi-lakto-vegetarianizmus: A legtöbb modern táplálkozáskutató szerint az étkezés legegészségesebb módja. Hetente 2-3-szor a zsírszegény fehér húsok - csirke, pulyka, hal és tengeri álltok - is részét képezik a táplálkozásnak a tejtermékekkel és tojással egyetemben." (http://mandalayoga.hu/szovegek/vega.htm)
Sajnos ilyen fatális tévedésekkel többször találkozni nemcsak az interneten hanem úgy a sajtó különböző orgánumaiban is. Holott ha a vegetarianizmus alapgondolatát vesszük alapul, akkor egy lakto vagy vegán vegetáriánus szemében még a tojás evése is a vita tárgyát képezheti, nemhogy a leölt állat valamely érészét képező étel, legyen az vér, hús, bensőség stb.

A wikipedia magyar oldalán a "vegetarianizmus" címszó alatt a következő szerepel: A vegetáriánus "NEM eszik semmilyen állat húsából: olykor hallani, hogy olyan embert hívnak vegetáriánusnak, aki ha más húsfélét nem is, de halat (pesco), vagy csirkét (pollo) eszik. Még külön(c) kifejezéssel is illetik, pl. pesco-vegetáriánus, mint halevő, stb. Az ilyen ember nem vegetáriánus, hiszen nem felel meg a vegetarianizmus definíciójának, ugyanis eszi a megölt csirke ésvagy hal húsát. Az ilyen embert "pescatariánus"-nak, stb. lehet hívni, ennek viszont semmi köze a vegetarianizmushoz."
És jó lenne eltörölni azt a tévhitet is, hogy a vegetarianizmus "NEM "táplálkozási szokás", mert "A megszokást soha sem lehet helyeselni, még a jó cselekedetek terén sem. A jó, ha megszokás, többé nem erény" - mondta Kant, az egyébként vegetáriánus életmódot folytató filozófus. A vegetarianizmus jóságáról minden ember meggyőződhet."

Természetesen a vegetarianizmusnak vannak fokozatai, melyet jól ismerünk:
az ovo-laktó, aki tejtermékek mellett fogyasztja a szárnyasok tojását;
Aki lemond tojás evéséről, azt nevezzük lakto-vegetáriánusnak.
Végül, aki semmilyen állati eredetűt nem fogyaszt, az nevezhető vegánnak.

Egy nagy indiai szent Bhagwan Sri Deep Narayan Mahaprabhuji a következőket mondta: "Légy kedves minden teremtményhez. Aki másokat sért meg, az magát sérti meg." Talán ebben a gondolatban is összegezhető a vegetarianizmus alapgondolata.

A vegetáriánus táplálkozás céla tehát, hogy felismerjük egységünket minden lénnyel a harmónikus kapcsolatra törekedve, ezáltal visszaszerezve elveszett egészségünk, hogy végül eljussunk a békéhez és boldogsághoz.

És végül: ne keverjük a szezont a fazonnal. Vegetáriánusnak lenni nem kényszer. Egy önkéntes választás a táplálkozásban a megvalósított erőszakmentesség által.


Om, Béke, Béke, Béke.





Gábor "
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár


Vissza: Vegetáriánus életről általában

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 18 vendég