vegan/vegetáriánus kutyaetetés

Erőszakmentesség, erkölcs, moralitás, elvek, értékrendek, stb. -

HozzászólásSzerző: parika » 2005. jún. 13., hétf. 23:46

A lényeg az lett volna, hogy nem fogom a kutyámat éheztetni azért mert nem szereti azt a kaját amit leteszek elé.


nem azért mert nem szereti majd. hiddj nekem, ha az anyum válogatós kutyája is megeszi a yarrah vegetarian-t a fressnapfból, akkor elvileg minden kutyának meg kéne egye. ha meg kicsit furcsálják, hogy nincsenek benne csábitó szerek és izesitök, akkor szórni lehet rá élesztö-pelyhet, lehet bio/reformhazakban kapni, és az értékes b vitaminokkal látja el a kutyát, és természetes izfokozó is. olyasmi mint a sajt.
mi csak a vitaminok miatt és mert megörül érte a kutya adjuk neki.
Delphi-nek hivják. igy egyszerübb irni...
szóval az átállás kb 3-4 héten át tarthat, de nekünk nem volt annyi husos eledelünk és a yarrah már meg volt véve, igy egy hét alatt csak yarrah-t kapott. de nem volt semmi baj. mondjuk nagyon érzékeny kutyáknál el tudom képzelni hogy ez tu hamar lett volna.
az állatorvosunk elöször furcsálotta a dolgot, hogy vegán eledelt adunk neki, de amióta látja, hogy milyen jól van delphi, már nem kételkedik benne hogy a vegán életmód kutyáknak is jót tesz. föleg azoknak akik hajlamosak a hizásra....csak ugy mellesleg. és idösebb kutyáknak is jó, mert nem állati fehérje van benne ugye. és a fehérje tartalom se tul nagy.

igy fiatal kutyáknak én sojaitallal keverném, hogy magasabb legyen a fehérje tartalom. vagy tofu, sörélesztö, krumpli, spenót, sezám, és száritott gyümölcsöket is belekevernék.
a kálzium miatt: megint csak tofu, száritott gyümölcsök, petrezselyem, szezám, répa, feigen, zabpehely, algák, tökmag....

mi minden nap megprobálunk valami finomságot adni delphi nek. egy répát lereszelünk neki a kajájába, vagy zabpelyhet teszünk bele...stb...száritott gyümölcsök nagyn jók jutalomfalatnak. csak figylej rá, hogy ne legyen avokádó!!! és ne legyen kénezett! és tartósitoszeres se. mi csakis vagy sajátot adunk neki, vagy bio-t.

Nem zárkózom el teljesen, de nem hiszem hogy valaha teljesen zöldségekre szoktatnám a kutyámat.


na miért ne? ha izlik neki, és egészséges marad/lesz vele? és ezzel is hozzájárulsz ahhoz amiért vegetáriánus(?) lettél.
de persze ez a te döntésed. én is elöször nagyon ámultam amikor hallottam hogy lehet kutyákat vegán elöedellel etetni.
majd sokat interneteztem és egy barátnöm meg is vett egy könyvet amiben erröl irnak. sok sok receptel és tudományos tanulmßanyokkal, stb...

Elképzelni tudom csak, de ha nem haragszol, ez elől elzárkózom. Sajnos érzékeny a lelkem, nem szeretném tudni mi is történik valójában. Viszont arra odafigyelek a vega táplálkozás mellett, hogy olyan kozmetikai szereket vegyek, amik kifejlesztése során nem történt állatkísérlet.


na most azért kiváncsivá tettél! :) hogy lehet hogy vega vagy és csak sejted hogy mi van a nagyüzemekben? ezt nem értem.
én a két hetes vegetáriánusságom idején csakis az interneten logtam és könyveket olvastam, mert mindenáron tudni akartam hogy mi folyik ezen a világon. majd ugy döntöttem vegán leszek. barátom is különben:) kis idöbeli eltéréssel. :)

Épp ma beszégettünk a kolleganőmmel arról, hogy hajlamos vagyok mindenkit elsőre arról megíténi, hogy hogyan bánik állataival, elsősorban a kutyájával. Nálam eleve leírta magát az az ember, aki láncra köti a kutyáját.


ezzel egyetértek! szerintem is ezen lehet megismerni, hogy ki milyen ember. habár lehet néha vannak kivételek. talán mert nem látták ezt soha másképp. tudod, mint a húsevés és tejivás meg tojásevés na meg börcipö viselése stb.... mindenki ezt teszi, igy ez meg se fordul a legtöbbek fejében, hogy ez nem morális. és milyen árat fizetnek az állatok az emberek uralkodása miatt. na de ez nem ide tartozik:)


Így látatlanban tudom, hogy jó ember vagy!


köszönöm. de szerintem nincsen *csak* jó ember. én is néha elviselhetetlen vagyok, vagy harcias, vagy meggondolatlan...stb:)
a kérdés hogy melyik tetteim nyomják a mérleget le. a jók vagy a rosszak.

Hm. Én azt írtam, nem vagyok meggyőződve arról, hogy az elmélet találkozik a gyakorlattal. Azaz, hogy a bio kutyatáp azt tartalmazza, ami rá van írva és úgy készítik el, ahogy azt a szabályozás előírja.


a bio húsos dolgoknál majdnem biztos hogy nem olyan, mint amit elöirnak. de például a swéd márkák/cégek nagyon kemény szabályokkal rendelkeznek. a swédeknél minden tehénnek kijárása kell hogy legyen egy legelöre. az eledeljük a teheneknek is csakis kontrollált nem génmanpulált helyröl származhatnak. stb...
ez sajnos magyar/ EU kutyatápokról nem lehet elmondani.
megtudtam például, hogy a pedigree, és más ismertebb márkák, mint iasm, floric magyarban rosszabb minöségü alapanyagokat kevernek ugyanabba a tápba, ami itt se jó, de kicsit jobb.
igazad van, hogy meg kell kérdöjelezni a termékek származását. ezt mi is igy csináljuk. informálodunk a forumokban (német) és küldözgetjük a termék gyártóinak a kérdéseinket, ahol már nem tudnak hazudni.


parika írta:azt irtad hogy amúgy is csak immel ámmal eszik. a mostani kaját is eröszakolod bele?

Én nem írtam ilyet! A kutyámnak nagyon jó étvágya van, és ha nem mozgatnám folyton meg is látszana rajta! :)


ja, akkor ezt a nagy siettségben félreértettem. bocsánat!


Egy picit irigykedem, hogy Te ilyen biztos vagy benne, hogy mi a jó a kutyádnak.


hát, el kell hogy áruljam, hogy én nem igy születtem, ezzel a tudással és magabiztossággal ;) :) :) :)

éjszakákat átolvastam (cikkek ellene, és mellette. tapasztalatok kutyásoknak....) és érdeklödtem orvosoknál, táplálkozástudománnyal foglalkozóknál...stb...és amikor azt mondtuk, mostmár meggyözödésünk hogy lehetséges, söt jobb, a kutyának is ha vegán eledelt kap, akkor pont szerencsénk volt, hogy akkor jött a delphi hozzánk. a barátnöm remélem nemsokára kölcsön adja a könyvét, ami nagy slager itt.és nem utolsó sorban a kutya egészsége a legnagyobb bizonyiték arra, hogy mennyire jó a vegán etetés.

jó éjszakát!
szia
parika[/quote]
Avatar
parika
Törzsvendég
 
Hsz: 387
Csatlakozott: 2005. márc. 17., csüt. 1:00


HozzászólásSzerző: parika » 2006. jún. 22., csüt. 23:40

eddigi egyenleg:

delphi kb. 2004 november 4.-óta vegan. -> 1 év és 9 hónap.

nagyon jó egészségnek örvend.
egyszer volt egy nyaki idegbecsipödése. ennyi. ez viszont nem táplálkozás probléma, hanem mert beagle fajtájú kutyák állitólag hajlamosak ilyenre.

szöre csodálatosan fényes még mindig.
sokszor megszólitanak minket buszon, séta közben stb..."wow, milyen szépen csillog a kutyájának a szöre! mit csináltak vele?"

mivel mi nem fürdetjük öt, csak ha belehempergett valamibe még csak ettöl se lehet :)

eleinte adtam neki szintetikus L-Carnitint és Taurint. meg élesztöpelyhet.
most csakis YARRAH VEGETARIAN -t kap. szárazon.

plusz gyümölcsöket nasizik. meg sárgarépát :) száraz gyümölcsöket is, de vigyázat mazsola mérgezö kutyáknak!
Avatar
parika
Törzsvendég
 
Hsz: 387
Csatlakozott: 2005. márc. 17., csüt. 1:00

HozzászólásSzerző: Gega23 » 2006. jún. 23., pén. 7:46

Parika!

Nem tudnál képeket csinálni róla? :)
Gega23
Grafomán
 
Hsz: 706
Csatlakozott: 2005. okt. 30., vas. 0:00

HozzászólásSzerző: parika » 2006. jún. 23., pén. 21:44

dehogy nem :)
tele van a laptopom képekkel a delphiröl :)
csak hol is nézhetnétek meg...
majd kitalálok valamit :)
Avatar
parika
Törzsvendég
 
Hsz: 387
Csatlakozott: 2005. márc. 17., csüt. 1:00

HozzászólásSzerző: parika » 2006. júl. 5., szer. 2:42

Gega23 írta:Parika!

Nem tudnál képeket csinálni róla? :)


delphi a kisérleti laborból való kikerülése napján -> http://wkhost.webkicks.de/pari/IMG_2772.jpg
mint egy kis giliszta összegörnyedve ült az ölemben. minden amit az úton, az utcán és nálunk látott életében elöször látta. mert addig (1,5 évig) a kisérleti laborban frankfurtban (Aventis pharma cégnél) csakis falakat, rácsokat és fehér köpenyes kisérletezö szadistákat látott. a képen látható hogy a jobb melsö karján egy rész le volt borotválva és a nyaka. plusz ami nem látható-> egyik körmét kihúzták megvizsgálási okokból. mert a körmökben lehet szuperul analizálni, hogy milyen mérgeket vett fel a szervezet.
delphi azok közé a kb 100 kutyák közé tartozik, akik egy évben túlélik és megmenekülnek a kisérleti laborokból németországban. több ezer kutya, több tizezer macska, több ezer majomfélék, lóvak, sertések stb... és több százezer kisebb állatok hagyják rövidebb vagy hosszab keserves életüket a kisérleti laborokban. kisállatok folyamatosan túl sokat tenyésztettek. azért hogy a tenyésztök mindig tudjanak kivánt mennyiségben állatokat szállitani. a túlszámban tenyésztett állatok amik nem kelnek el, mert túl öregek, vagy nem a megfelelö nemüek még a tenyésztönél hagyják rövidke életüket.
magyarországon is ilyen a helyzet. habár nem hallottam még hogy ott is egy kettö állat megmenekül.
(mielött még valaki rákérdez-> igen az egy börkarkötö a csuklómon. egy ideig megtartottam magamon, mert ugygondoltam hogy emlékeztessen az állatok szenvedésére, ha ránézek. viszont hamar lekerült rólam, mert hülyén néz ki egy vegánon egy bör karkötö :)

0. http://wkhost.webkicks.de/pari/KopievonIMG_0060.jpg
1. http://wkhost.webkicks.de/pari/IMG_0059.jpg
2. http://wkhost.webkicks.de/pari/IMG_0286.jpg
3. http://wkhost.webkicks.de/pari/IMG_0287.jpg
4. http://wkhost.webkicks.de/pari/KopievonIMG_0034.jpg
5. http://wkhost.webkicks.de/pari/KopievonIMG_0042.jpg
Avatar
parika
Törzsvendég
 
Hsz: 387
Csatlakozott: 2005. márc. 17., csüt. 1:00

Előző

Vissza: Vegetáriánus életről általában

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég