Szigorúan növényalapú táplálkozás?

Erőszakmentesség, erkölcs, moralitás, elvek, értékrendek, stb. -

Szigorúan növényalapú táplálkozás?

HozzászólásSzerző: tami » 2011. márc. 7., hétf. 22:23

Első megjelenés dátuma: 2004. szeptember 30. csütörtök, 11:00

"A csak növényi alapú táplálkozás (a továbbiakban veganizmus) olyan életmódnak tekinthető, mely követője messzemenőkig elzárkózik az állatoknak okozott fájdalomtól. A kegyetlenségtől, és attól, hogy élelmi, ruházkodási vagy egyéb célokra használja az állatokat. A táplálkozásban ez úgy nyilvánul meg, hogy a vegán elkerül mindenféle állati eredetű tápanyagot – a hústól a tojáson át a tejtermékekig." Ez áll a The Vegan című folyóirat közel 20 évvel ezelőtti számában. Nem is annyira újkeletű dologgal állunk tehát szemben?
ganga.hu


1944-ben Angliában jött létre a vegán szó vagy kifejezés egy bizonyos Donald Watson által, aki a Leicesteri Vegetárius Társaságon belül létre kívánt hozni egy tejtermékeket is mellőző vegetárius csoportot. A kezdeményezés sikertelensége után önálló szervezet jött létre. Az első vonulat nyomán a további szervezetek is egyre inkább arra irányultak - ekkor már nemcsak Angliában, hanem az Egyesült Államokban is - hogy a passzív ellenálláson túl (állati eredetű termékek elkerülése) aktív szerepet vállaljanak elveik hirdetésében.


Ma számtalan állatvédő szervezet működik világszerte, amelyek egy része szorosan kapcsolódik a vegánizmushoz (PETA – Emberek az állatok etikus kezeléséért, IDA – Az állatok védelmében, CEASE – Polgárok az állatok szenvedésének és kihasználásának befejezéséért, stb.) Vannak olyan állatvédők, akik egy-egy irányzatra specializálódnak, és az állatok sport-célú felhasználását ellenzik, vagy a tömeges állattartás, az állatkísérletek ellenzői. Megint más irányzatok a vadvilág vagy a tengeri állatvilág megőrzésén munkálkodnak, ám egyben közösek mind: elméletben és gyakorlatban is állatpártiak.


A vegán életmód terjedésének oka nem pusztán az állatvédelemmel magyarázható, bár radikális szervezetek léteznek főleg Nyugat-európában és az Egyesült Államokban, melyek akár destruktivizmussal adnak hangot elveiknek. A falfeliratok még "finom" megnyilvánulásai az állatvédelemnek, ilyenekkel hazánkban is találkozhatunk, például "Ne hordj bundát, az előző gazdája is abban pusztult el!" vagy "Csak az állatok hordanak bundát". Ezek komoly anyagi kárral nem járnak szemben az olyan akciókkal, amikor gyorséttermi kirakatokat törnek be vagy tejszállító autókat gyújtanak fel az "állatbarátok".


Az állatvédelmi szempontok mellett más megfontolásból is sokan folyamodnak ahhoz, hogy kerüljék az állati eredetű termékek fogyasztását. Ilyen az egészségügyi, a környezeti, a Föld erőforrásait figyelembe vevő és a spirituális fejlődést szem előtt tartó megfontolás.


A Vegan 2000 című internetes honlapon magyarázatot találhatunk a különböző vallások és a vegánizmus összefüggéseire. Az írás Ószövetségi idézetektől Jézus szavain át a Koránban leírtakig válogat össze olyan idézeteket, melyeket támogató érvként használ fel a vegánizmus mellett. Például Jézus üzenete a szeretetről, együttérzésről, kegyelemről sehogy sem fér össze napjaink állatkínzó farmgazdálkodásával a cikk szerint, egy másik helyen pedig a Korán szavait idézi, melyek az emberek és állatok közötti egyenlőségről tanítanak. A Hetedik Nap Adventistái, valamint a hindu és buddhista vallások egyértelmű összefüggésbe kerülnek a vegánizmussal mivel hívőik legalább vegetárius életmódot folytatnak. A dzsainizmus a legszigorúbb a nem ártás elvének betartását illetően, követői még olyan növényeket is kiiktatnak étrendjükből, melyek más élőlények létfenntartásához szükségesek (néhány gyökérfélét és gyümölcsöt).


Egy másik szempont, a csak növényi étrend egészségi aspektusa, nagy vitákat kavar a támogatók és ellenzők között. Míg a "vegán-szimpatizánsok" olyan előnyökről beszélnek, mint a csökkenő koleszterinszint és vérnyomás, súlyfeleslegtől és gyógyszerfüggőségtől való megszabadulás, a rák veszélyének csökkenése, addig az orvosi cikkek nagy többsége óvatosságra int az extrém táplálkozási szokásokkal kapcsolatban.


Bár orvosi szempontból nem elvetendő a növény-alapú táplálkozás elve - mert annyiszor lehet hallani az állati hús által terjedő járványokról (BSE, TBC), a kétséges eredetű tápokkal való állatélelmezésről, nem beszélve a genetikailag módosított termékekről - a leggyakoribb ellenérv a vegánizmussal kapcsolatban az, hogy komoly hiánybetegséghez vezethet, és szinte minden tanulmány összegzése óvatosságra inti az ezzel az étrenddel próbálkozókat. Különösen érvényes az orvosi intés a várandós és szoptatós anyákra, mert több olyan eset szerepel az orvosi szakkönyvekben, amikor mind a csecsemő, mind az édesanya vitamin hiánypótlásra kényszerül lassú növekedés vagy szervi alulműködés miatt. Leggyakrabban a B12 vitamin, a kalcium és a vas hiányát említi a szakirodalom, melyek mellet a cink és a D vitamin is szerepel a hiány-listán. Egy varsói tanulmány szerint a lakto-ovo (tejterméket és tojást is fogyasztó) és a félvegetáriánus étrend bizonyult viszonylag biztonságosnak az anya és gyermeke szempontjából, míg a kizárólag növényi eredetű étrend a leginkább veszélyes, ám mindhárom megköveteli a szülői tudatosságot az étrend összeállításában. (Zaklad Zywienia, Instytut Matki i Dziecka, Varsó)


Egy magyarországi tanulmány egy csecsemőnél tapasztalt súlyos B12 vitaminhiány kapcsán hívja fel a figyelmet a felismerés, megelőzés mellett a megfelelő orvos-szülő együttműködésre. A 9 és fél hónapos csecsemőt, akit vegán édesanyja szoptatott ismétlődő hányással, remegéssel, folyamatos álmossággal és neurológiás visszamaradottsággal vittek kórházba. Vitamininjekciókkal pár nap alatt sikerült állapotán javítani és a vérképe hat hét alatt normalizálódott. (Fogarasi A., Békési A., Bocskai E., Budapesti Bethesda Gyermekkórház)


Egy amerikai tanulmány szerint a vegán étrend teljeskörben kielégítheti a csecsemők tápanyag szükségleteit, és normális csecsemőkori növekedést biztosíthat, ám a szoptatás mellett szükséges speciális szója-alapú kiegészítőt is adni a gyermeknek ugyanúgy B12 és D vitamin,-vas,-és cinkpótlékot. (Mangels AR., Messina V., Vegetarian Resource Group)


A fenti példák bár kiragadottak, elég jól tükrözik a vegánizmussal kapcsolatos általános szakvéleményeket, azaz tudatosságra intenek, ugyanakkor a tanulmányok végén gyakori az a megjegyzés, hogy az élettani hatások vizsgálatához további felmérések, kutatások szükségesek.


Számos érv és ellenérv hozható a vegánizmusra. Ha valaki komolyan érdeklődik a témával kapcsolatban, elgondolkozhat a fent tárgyalt szempontokon, és hasznára válhat, ha a témában tovább olvas, amiben segítségére lehetnek az itt megadott internetes források.

library.thinkquest.org
www.vegsource.com/joanne/vegan.htm
www.vegansociety.com/html
www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez



www.ganga.hu
Avatar
tami
Grafomán
 
Hsz: 666
Csatlakozott: 2004. aug. 23., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged


Vissza: Vegetáriánus életről általában

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 19 vendég

cron