Téli esték ízei :Paprikás krumpli

Vegetárius receptek és konyhai praktikák.

Téli esték ízei :Paprikás krumpli

HozzászólásSzerző: Boldogsag » 2016. feb. 3., szer. 9:49

:) Simon Judit finomsága :D

Még ugyan a Fergeteg havában vagyunk, de lassan, lassan közeleg a Jégbontó hava . Ezekben a hónapokban már a friss zöldségek kicsit háttérbe szorulnak a természetes időjárási viszonyok miatt, de az ősszel leszüretelt zöldségek, gyümölcsök, termések szépen sorakoznak a téli kamrák polcain.
Szervezetünk is megpihen a hideg idő beköszöntével főleg melegítő hatású élelmiszerek a leghasznosabbak testünk számára, amelyekről majd a további adásokban részletesebben is fogok beszélni.
A mai alkalomra egy nagyon egyszerű, de annál ízletesebben elkészíthető ételt hoztam, mégpedig a paprikás krumplit.

A paprikás krumpli is egy olyan étel, amit akár bográcsban is el lehet készíteni. A saját képeim a csíki havasokban készültek. Meseszép környezetben, felejthetetlen élményekkel fűszerezve.
S vajon az alkotó elemek közül ma melyikről tudhatunk meg többet? Szinte nem is kérdés, hogy a krumplit nézzük meg nagyító alatt. A krumpli a burgonya félék családjába tartozik, régebbi nevén csucsorféle vagy ebszőlőféle elnevezéssel is találkozhatunk.
A család mintegy 2500 fajának legtöbbje Közép- és Dél-Amerikában honos. Alkaloid hatású glükozidokban gazdagok; toxicitásuk az enyhe irritációtól a halálos méregig terjed. Számos fajuk ehető, míg mások mérgezőek (némelyiknek ehető és mérgező része is van).

Fontos táplálék-, fűszer- és gyógyszeralapanyag-forrás. Mivel nem vagyok mélységekig otthon a növények osztályozásában, ezért a következő felsorolás számomra is nagyon érdekes volt. Sok mérgező gyomnövény mellett ide tartozik a nadragulya, az angyaltrombita, a paprika, a dohány, a paradicsom, burgonya, padlizsán és a petúnia is.

S ezzel vissza is kanyarodunk a burgonyához, vagy nevezhetjük krumplinak , akár pityókának vagy még ahogyan nagymamám hívta kolompérnak is.
Valódi hazája a dél-amerikai Andokban van. Az 1500-as évek vége felé került át először Spanyolországba és innen terjed tovább Európa szerte. Nehezen honosodott meg hiszen egy teljesen eltérő klímához szokott növényről volt szó. Első időszakban a legjobb terméseket Nagy-Britanniában érték el, hiszen a szigetek magas páratartalma kedvezett a burgonya nedvesség igényének ugyanis a krumpli nagyon szereti a vizet.
Az 1700-as években indult meg a burgonya igazi reneszánsza a német éhínség után. Nagyjából ez idő tájt került át Magyarországra is Németországban tanuló diákok által. Az első időkben nagy ellenállást váltott ki az emberekből a burgonya, sokan mérgezőnek és erős afrodiziákumnak vélték. De lassan átformálódott a köztudat, hiszen nagyon olcsón és jó eredménnyel termelhető növény. Hazánkban is találkozhatunk több féle burgonyával, ajánlani is szokták a gazdák, hogy melyik alkalmasabb salátának, gombócnak vagy sütni. De a valódi igazán zamatos burgonyák még kevésbé elterjedtebbek. Ugyan néhány piacon találkozhattunk már különleges fajtákkal. A Fehérvári úti piacon a kistermelők részénél van egy stand, ahol szivárványos színekben pompáznak a különböző féle burgonyák. Én már ki is próbáltak közülünk néhányat, izgalmas a színük s ha valóban az ízbeli különbségek is érdekelnek bennünket, akkor a csak héjában főtt variációt ajánlanám.

S vajon szervezetünk számára milyen értékeket rejt a burgonya?
A nyers burgonya hosszú utazásokon a skorbut gyógyszere volt, a népi orvoslás pedig már annak előtte elfogadta, és élt is vele, mielőtt a tudósok megerősítették volna terápiás hasznát. A burgonya napjainkban is fontos C-vitamin-forrásunk. Salaktalanító és lúgosító hatása miatt kiválóan alkalmas regeneráló kúrák alapjaként.
A nyers krumpli káliumtartalma, és a rengetegféle ásvány, ami benne található a köszvénytől elmerevedett végtagokra is jól hat. A kálium tisztítja a vért, a krumpli nyers állapotban ugyanis lúgosító hatású a vérre, ami a köszvény gyógyulásának egyik feltétele.
A nyers krumplit a népi orvoslás gyakrabban alkalmazza külsőleg, mint belsőleg. Nyers krumpli reszeléket tesznek például a gyulladt, gennyes sebekre, kelésekre, sérülésekre vagy ütés következtében megdagadt testrészekre. Sikeresen alkalmazható reumára, kötőhártya-gyulladásra, bőrbajokra is. Fejfájás, migrén esetén nyers krumpli szeleteket tehetünk a halántékra: "kiszívja" a fájdalmat, leviszi a lázat is. A nyers krumplilé gyomorfekély, gyomorfájás ellen jó, naponta 1 dl fogyasztandó belőle két hétig. A nyers, lehetőleg rózsaszín krumpli leve a krónikus savtúltengés gyógyszere. Valamint alap alkotóeleme a már korábbiakban említett Breuss-féle gyógykúrának.

Emésztési zavarokra, gyomor- és bélbajokra kitűnő étel a héjában főtt és sült krumpli. A sótlan vagy mérsékelten sós krumplipüré és főtt krumpli közömbösíti a túl sok gyomorsavat, ezáltal hat a gyomorhurut, gyomorfekély és a bélgyulladás kiváltó oka ellen is.
A főtt krumpli keményítőnek számít, mert anyagcserei végterméke sav. Ha azonban héjában főzzük, az ásványok megmentésével lúgos végterméket kapunk. Ilyen esetekben a krumpli nem a keményítők, hanem a zöldségek közé tartozik.
A húgyhólyag- és vesegyulladás nagyon könnyen jelentkezhet, különösen a téli, hideg időben, vagy felfázástól. A krumpli kicentrifugázott nyers keményítőjét keverhetjük egyszer sárgarépalével, máskor káposztalével, amelyek szintén a gyulladást hivatottak gyógyítani. Vehetünk be egy kiskanál búzacsíra olajat, ami magas E vitamin tartalmú és ezzel még komplexebb hatást érhetünk el.
Mindezeken kívül még hasznos lehet székrekedés oldására, gyomorfekélyre, epekőhajtásra, rovarcsípések kezelésére is.

Még számos előnyös hatása lehet a krumplinak, de most térjünk csak vissza, az éhségcsillapító hatására a mai receptünkkel.

Tehát hozzávalók 4 személyre:
- 1, 5 kg krumpli
- majd hagymafélék garmadája következik az én variációmban-legyen egy fej vörös, 1 lila, 1 fehér hagyma, póréhagyma, majd a díszítéshez, olajban eltett medvehagyma
- 2 db paradicsom,
- 1 fehérpaprika és egy kápia paprika
- hidegen sajtolt napraforgó olaj,
- só, paprika, bors és én egy pici oreganot is teszek bele
Ez eddig az alap recept. De ezt még fel lehet dúsítani különböző izgalmas kiegészítőkkel. Nálunk az Alföldön szokás még nokedlit is bele szaggatni. Vagy akár szója virslivel, gabonakolbásszal füstös ízt is adhatunk ételünknek. Nálam a tönköly kolbász és a gabonakolbász a nyerő kiegészítés. De találkoztam már, gombás és répás variációval is.
Ha nokedlit is készítünk, akkor ahhoz kb.15 dkg teljes kiőrlésű liszt, pici só és annyi víz szükséges, hogy kissé nyúlós tésztát kapjunk.

Akkor vágjunk is bele!
Megtisztítom a burgonyát, a hagymákat. A krumplit izmosabb hasábokra szelem, a hagymát pedig apró kockákra vágom. Felkockázom a paradicsomot, a paprikákat.
Egy nagyobb lábas készítek elő, amiben felhevítem az olajat és már rá is dobom a hagymát pirulni. Majd egy jó kancsónyi vizet máris előkészítek. A piruló hagymára nagyjából három kiskanál paprikát hintek és néhány másodpercig együtt pirítom a hagymával. Most kell nagyon ügyesnek lennünk, mert ha sokáig pirul a pirospaprika, akkor megkeseredik. Tehát 5-10 másodperc után az eddigi egyvelegre teszem a krumplit, a paradicsomot, átforgatom őket és felöntöm az odakészített vízzel, addig hogy bőven ellepje.

Ízlés szerint sózom, borsozom és hintek bele egy kis oreganót. Majd hagyom főni. Ha meleg vízzel öntöm föl, akkor időt spórolhatunk, gyorsabban elkezd főni az étel. Amikor a krumpli már kezd puhulni, akkor készülök is a nokedlivel. Ettől kicsit sűrűbb lesz majd a paprikás krumpli, tehát aki levesebben szereti egy kis vízzel lazíhatja a sűrű szaftot.
Az előre összekevert nokedlit beleszaggatom, és hagyom tovább rotyogni a finomságot. S ha a krumpli megfőtt, akkor még utolsó varázslatként beleteszem a felkockázott paprikákat, a karikára vágott pórét és egy kiskanálnyi medvehagyma és gabonakolbász teszi fel az i-re a pontot. Jól átkeverem ezekkel a kis izgalmakkal és készen is van a paprikás krumplim.

Én szeretek egy kis savanyú káposztát is kínálni mellé, igazán jól kiemeli a íz hatását a krumplinak.
Jó étvágyat és nagy kedvet kívánok mindenkinek az elkészítéshez!
Az elhangzott receptet meghallgathatják újra a Civil Rádió Kanál Forradalma című műsor archívumából. A facebookon pedig a Kanál Forradalma csoportban valamint a veg.hu-n a receptet és a képeket is megtalálhatják.
Szép napot kívánok mindenkinek!

12522991_10208584191066018_2631008788299151687_n.jpg
Avatar
Boldogsag
Grafomán
 
Hsz: 1064
Csatlakozott: 2005. ápr. 21., csüt. 0:00


Vissza: Govinda konyhája

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron