Sztupák Szonja - Minestrone leves

A Civil Rádió vegetáriánus műsorának találkahelye.

Sztupák Szonja - Minestrone leves

HozzászólásSzerző: Boldogsag » 2016. okt. 13., csüt. 20:03

:director: Ez volt a havi receptmegosztás a Civil rádióban általam. :vacsi:


A Minestrone leves hazája Olaszország. Neve a minestra olasz szóból ered, melynek jelentés
e: leves. A minestrone pedig “nagy vagy sűrű levest” jelent, amely sok zöldséggel teli, a megszokottól kevesebb folyadékkal készített levesre utal. Nincsen rá eredeti recept, mert régiónként, családonként máshogyan készítik el. Mondhatni, ahány ház, annyi szokás.
Egy könnyed, évszakhoz alakítható étel, mely akár egytálételként is megállja a helyét. A Minestrone leves jellegzetessége abban rejlik, hogy gazdagon használunk fel hozzá zöldség alapanyagokat, tulajdonképpen a zöldséglé jelzésértékűen van jelen.

Esetenként sok-sok paradicsommal készítik, másutt anélkül. Előfordul spagetti tésztával vagy hüvelyesekkel, zöldborsóval, babbal, zöld fűszerekkel, azaz általában bazsalikommal, oregánóval, tárkonnyal avagy pesztóval gazdagítva.

Az olaszok hagyományosan mindenre szórnak parmezánt is, ami nem édes.

Én ugye az általam készített ételekbe nem használok állati eredetű anyagokat, de mint mindennek, a parmezánnak is meg van a növényi eredetű változata.

Egy a lényeg, olyan sűrű legyen a leves, hogy a kanál is megálljon benne!

Nézzünk is meg egy általam elkészített variánst:

RECEPT

Hozzávalók

• 2 db sárgarépa;
• hing/1 fej vöröshagyma;
• 2 db petrezselyemgyökér;
• 1 db cékla;
• 1 db paprika;
• 1 csokor petrezselyem;
• 1 db zeller szára;
• 2 db kisebb méretű cukkini;
• fejes és lila káposzta kb. 15-15 dkg;
• 3 db paradicsom;
• 2 ek. kókuszzsír;
• víz;
• szárított tárkony;
• só, bors;
• 20 dkg lencse beáztatva egy éjszakára.

Elkészítése

A zöldségeket összekockáztam, aprítottam. A kókuszzsírt felolvasztottam, majd zöldségeket keménységüktől függően szakaszosan szórtam be a lábosba. Azaz, először a sárgarépát, a petrezselyemgyökereket, majd kis idő múlva a céklát, a paprikát, a petrezselymet, a zellerszárat, a cukkinit és végül a paradicsomot. Majd végül a beáztatott lencsét is beleszórtam. Közben sóztam, borsoztam és hinggel szórtam meg , egyszóval hingeztem (a fűszereknek a mennyisége is ízlésfüggő, ki milyen intenzívre szeretné, annyit ad hozzá).
Körülbelül 80 %-os keménységűre pirítottam a zöldségeket, aztán felöntöttem annyi vízzel, hogy épphogy ellepte őket.
A zöldségeket alacsony hőmérsékleten pirítottam, nekem az a tapasztalatom, hogy sokal kifinomultabbb ízvilágot kapok, sokkal jobban összeérnek az ízek, ha hagyok elég időt a pirulásra, pirításra.

Összefőztem kb. 20-25 perc leforgása alatt és már kész is az általad elkészített Mindenstrone leves.

Megjegyzésként hozzáfűzném, hogy ha roppanósra szeretnéd hagyni a zöldségeket, akkor érdemes a lencsét félig előfőzni. Így hamarabb is elkészül a leves, és nem kell teljesen puhára főzni a zöldségeket, amíg a lencse is megfő teljesen.

A növényi parmezánhoz pedig lehet darálni kevés földi vagy törökmogyorót kesudióval, és szükséges hozzá kisebbb mennyiségű sörélesztőpehely, pici kurkuma.

Ezzel szórtam meg a levest, friss bazslikommal pedig dekoráltam

Szóval, ez volt egy variációja a Minestrone levesnek, ajánlom, hogy bátran kísérletezgess vele otthon. Én sokszor fejes káposztából teszek bele többet, mert ez is egy olyan különleges ízt ad a levesnek, amikor azt érzed, hogy minden falat egy csoda. Pozitív megerősítést szoktam kapni, úgyhogy azt hiszem, hogy nem csak az én ízvilágomat nyeri el.

:bravo: Jó étvágyat és kérdezz bátran, mert szívesen segítek! :bravo:

14581579_1811508202428207_8848126422977784555_n.jpg
Avatar
Boldogsag
Grafomán
 
Hsz: 1064
Csatlakozott: 2005. ápr. 21., csüt. 0:00


Vissza: Kanál forradalma

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég

cron