Tejtermékek

Semmi állati

HozzászólásSzerző: parika » 2006. feb. 21., kedd 18:25

giyandeva írta:Látom hatalmas hullámokat keltett az írásom. Valóban, nagyon fontos dolog a következetesség.
Félre értés ne essék én is igyekszem követni az elveimet a vegán táplálkozásban is, ez sikerül az esetek 99%-ban, de néha megesnek olyan szituációk, amikor az ember teljesen kiszolgáltatott!!!(és nem a nyelve csábításának enged) és meg kell hajolnia, hogy uram csak ez van kérlek bocsásd meg nekem........


ha ez igy van akkor félre értettelek.
nekem még soha nem volt ilyen esetem, amikor semmi vegán ennivalót ne kaptam volna. egy alma vagy keserücsoki eddig mindenütt volt, minden háztartásban és munkahelyemen és iskolában. szerencsére a mindenevök is esznek néha vegán ételeket, ha véletlenül is :)

persze hogy mielött összeesel egyél inkább tejcsokit, ha nincs más. és ha ebböl tanulsz és legközelebb magadnál tartasz keserücsokit akkor minden rendben, nem? :)


minden jót!
parika
Avatar
parika
Törzsvendég
 
Hsz: 387
Csatlakozott: 2005. márc. 17., csüt. 1:00


HozzászólásSzerző: parika » 2006. feb. 21., kedd 18:58

Norci írta:nem akarom megváltoztatni, mert a kozmikus igazságszolgáltatásban hiszek, és abban, hogy nem az én dolgom itélkezni.



hm...hát megint nagyon szépen irtad. de valahogy nem tudom belátni hogy például az információterjesztésben mi a hiba.
a vegán beszélget embertársaival és elöbb utóbb jönnek a témák ahol állattartásról beszélgetnek.
ha én ekkor nem mondom el, hogy mi van a világon, akkor mikor? és miért ne mondjam el, hogy hogyan tartják az állatokat, hogy hogyan kinozzák?
ezek szerint semmilyen dokumentációs filmet nem szabad akkor megnézniük az embereknek....

informácioterjesztés bármilyen módon az eszköz és cél.
ezen semmi kivetnivalót nem látok.
söt: követendö példát.


Norci írta: a tetteinek következményét mindenki úgyis saját bőrén fogja érezni. illetve érzi is, csak nem tudja, hogy az az... pl. "természetesnek tartott" betegségek 50 fölött és hasonlók. mind-mind a húsevés következményei.



jó, persze...és addig szisztematikusan kinozzák az emberek (némelyik anélkül hogy tudná!) állatok milliárdjait!
miért ne tudassuk az emberekkel, hogy miben részesek?
legalább mutassuk meg, hogy mi van ezen a földön! hogy legyen választásuk: vegán vagy nem vegán.
igy most csak nemvegán lehetöség van, mert sokan, mint irtátok is, még csak nem is tudja hogy mi az hogy vegán.

Norci írta:de egy biztos: a karma működése által valóban meg fogja tanulni, mi a helyes, mi nem, mig a büntetésvégrehajtásnál ezt igy nem jelenteném ki...


addig, amig emberek, akik köszvénnyel halomra eszik a húst és inkább szedik a gyógyszereket, addig jöhet minden karma egyszerre...
talán ha megmutatom ennek az embernek viszont: he, te! nézd már meg mit müvelnek az állatokkal akiket megeszel! szerinted ez ok?-
lehet hogy rögtön ezt mondja: oh, ezt nem tudtam!
és ezzel elinditottam a fejlödés útján.
közvetlen eredménye: x és y mennyiségü állati termékekkel kevesebb lesz a kereslet -mert a pasi utánna vegán- és ebböl kifolyólag kevesebb állat lesz fogságba tenyésztve.

karma (akkor is ha nem tudom hogy mit értesz alatta pontosan) biztos egy szuper dolog. de miért ne tartsunk két vasat a tüzbe és várunk arra hogy az emberek valamilyen véletlen folytán rájöjjenek, hogy mi van ezen a világon.
nem is beszélve arról, hogy az is véletlen, (vagy isten akarata, vagy az amit akarsz) hogy mi vegánok egyáltalán az útját kereszteztük.
használjuk ki ezt a lehetöséget ezzel az emberrel beszélni!
ez még nem eröszak és nem intolerancia. hanem felvilágositás!



Norci írta:és főleg azért nem akarom megváltoztatni, mert kivülről, nyomással úgysem megyek semmire.


de hogy értse meg, ha soha de soha nem hallott arról, hogy mit müvelnek az állatokkal???
pont ez a mi dolgunk, azoknak, akik ezt már látták továbbmondani!


Norci írta:vagy megérti azt, ami ebben a világban folyik, vagy nem.
vagy megvan a morális háttere, vagy nem.
vagy mögé lát a világ mögé, tud a sorok közt olvasni, átlátja a manipulációt, vagy nem.
vagy időt szán a tájékozódásra, utánajár, vagy nem.
vagy van bátorsága változtatni, mikor már megértette, hogy nem jó, vagy nem.


persze, ezért addjuk már meg neki a lehetöséget hogy egyáltalán lássa meg a világot ugy amilyen!

Norci írta:és még sorolhatnám estig... ezek mind olyan dolgok, amik kellő érettséget feltételeznek az embernél. amig ezek nincsenek meg, addig nem tudsz rá hatni...!


teljességgel egyetértek. viszont vannak emberek akik már látták a szenvedést és csak kis bátoritás kell nekik (pl. anyukám)
segitség és máris vegánok. ez a második lépés amiben segithetünk embertársainknak és egyidejüleg az állatoknak.




Norci írta:ezek mind másoktól függnek, nem tőled.


(erööl ez jut eszembe: "oh, ez isten akarata. ezt nem tudom változtatni. ->néha kényelmesség miatt vagy félelemböl vagy más okokból gondolja ezt az ember. fontos: el kell fogadni azt amit nem tudunk megváltoztatni. és MEG KELL VÁLTOZTATNI, amit meg tudunk változtatni. és még valami fontos: hogy FELISMERJÜK A KÜLÖNBSÉGET E KETTÖ KÖZÖTT! )

hogy mi tölem függ, azt pár ismerösöm már megmutatta:
anyukám, kutyáink, barátom, anyósom, szomszédok, barátnöim, barátom egyik testvére : mind veggi irányba vannak. ebböl 3 vegán lett. 4 vegetáriánus. és a többiek egyre kevesebbet esznek állati termékeket. -
én ennyit tudtam másfél év alatt elérni.
plusz azok akiket csak névtelenül elértem: plakátokkal, tüntetéseken, utcai beszélgetéseken kutyaséta alatt stb...vagy a suliban....
róluk nem tudom mit értem el, de remélem legalább továbbinformálódtak.



Norci írta:és nem is cél olyanok "szemének felnyitása", akiknél ez a háttér, érettség hiányzik (ráadásul még hatástalan is lesz).


az érettség az attól függ, hogy mennyi információval rendelkezik az ember. ezt én tudom adni nekik. és ezt is teszem.

minden jót!
parika
Avatar
parika
Törzsvendég
 
Hsz: 387
Csatlakozott: 2005. márc. 17., csüt. 1:00

HozzászólásSzerző: Norci » 2006. feb. 22., szer. 10:56

az információadásért minden tiszteletem a tiéd, parika! nagyon jól teszed! ebben nincs nézetkülönbség köztünk! sőt, vannak olyanok, akiknek tényleg ez kell, ez hat, mert az a bizonyos belső érettségük megvan már, amiről beszéltem. ekkor elmondod neki, hogy mi történik, és ő azonnal vált. sokan lettek már igy vegik, ez tény. szerencsés vagy, hogy olyan emberek vannak körülötted, akik már itt tartottak!

de nem mindenki ilyen, van, akinél az, hogy ezeket a videókat meglátja, pont ellentétes hatást vált ki, mert még nincs felkészülve rá. mert belül tudja, hogy ha tényleg megérti, felfogja, akkor cselekednie kell, változtatni az életmódján, az egész életén. és ezt teljesen elutasitja az egója, ilyenkor jön a struccpolitika, hogy a homokba dugja a fejét, csak ne kelljen meglátni. ezek az úgynevezett én-védő mechanizmusok.

na, az ilyen embereknél csak még rosszabbat tesz a jószándékú "felvilágositás", ezt saját példámból tudom! dacot szül, és még jobban elutasitja az egészet.

amit én ezzel mondani akarok: nem mindenkinél válik be adott módszer, eszköz! a környezetemben egyetlen ember sincs, aki a "hatásomra" vegi lett, pedig nem mondanám, hogy nem nyomattam az információkat nekik - főleg az elején. de aztán rájöttem, hogy a puszta információadás süket fülekre találhat, sőt, még ellenkező hatást is elérhetek, ahogy a fentiekben leirtam.

azóta a vegi étkezés hatásairól igyekszem csak akkor beszélni, ha valaki kérdez - ez persze nem mindig sikerül -, mert a kérdezésnél már van egyfajta nyitottsága, bár még ott is fakadhat a kérdezés sokféle motivációból...
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: parika » 2006. feb. 22., szer. 13:47

hát lassan egyre jobb az itélöképességem, hogy kinek mit tudok elmondani és föleg hogy hogyan.

persze hogy nem kezdek el egy teljességgel "éretlen" emberrel (pl. egy sertéstenyésztövel) arról beszélni, hogy nincsen jogunk az élölényeket kihasználni. ha viszont provokálja a beszélgetést akkor megmondom a véleményem. természetesen mindig tisztelettudóan. hiszen maga a tény hogy én az ö élettartalmát hamisnak tartom már az is egyfajta passiv-támadás. és nem szül semmi jót, ha ellene beszélek.

környezetemben sok egyetemista, és "tanult" vagy nyitott ember van.
igen, szerencsém van. ha falun laknék azt hiszem barátomon kivül seniki nem lett volna vegán :(

ha valakire ráeröszakolok egy videót, -már ez is megtötént- elöször útálni fog. de amit egyszer látott, az dolgozik a háttérben a fejében.
hogy dacossá válik e vagy sem attól függ, hogy utánna mit teszek.
ha tovább nyaggatom, hátatfordit és bevág egy hamburgert. ha nyugton hagyom és megmutatom a lehetöségeket, (vegán vaj, tejföl, hús etc...) akkor lát egy kiútat.

egy fontos: minden beszélgetés során hagyni kell egy kiutat az illetönek.
mert ha sarokba szoritom már az elején a beszélgetésnek a tényekkel, akkor nem nyertem semmit. lassan, lassan egyre több infot kell adni, ugy hogy mindig legyen még egy kis kifogása.
az utolsó kifogás pedig mindig ez: értem. én is igy gondolom, de most akkor még mit ehetek? a levegöböl nem lehet élni!
ha ez a kérdés is megválaszolt, akkor nyert ügyed van:)
ha csak vegetáriánus lesz, vagy csak lényegesen lecsökkenti mindenféle állati termékek vásárolását, már az is több a semminél :)

az én-védö mechanismust barátom jól leirta: az emberek nagyrésze egy szappanbuborékban él. és ezt a buborákot védi egész idö alatt, ha egy vegánnal beszélget. számukra mi kis tüket osztogatunk. és félö hogy kipukkad a szappanbuborékuk. ezt nagyon jól tudják. :(

kis ügyességgel és emberismerettel viszont megvan a módja annak hogy minket ne tünek hanem segitségnek nézzenek. tehát annak amik valójában is vagyunk!

most ott tartok, hogy rajtam keresztül vásárolnak be a kollegáim vegán termékeket. valamelyikük egészségi okokból, és valamelyikük erkölcsi okokból, mert csökkenteni akarja az állati termékeket.
mindegyikkel jól kijövök és csakis igy tudom öket informálni.
mindenkit individuell, tehát a személyéhez szabottan kezelem.

nincsen univerzális informácioközlés. ahogy te irtad, mindenkit az érettsége szerint informálok.

szerintem egyet értünk akkor igy :)

minden jót!
szeretettel
parika
Avatar
parika
Törzsvendég
 
Hsz: 387
Csatlakozott: 2005. márc. 17., csüt. 1:00

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2006. feb. 22., szer. 14:56

Egyetértek Norcival, hogy nagyon óvatosan kell bánni a nemvegtáriánusok "térítésével".
Valóban, csak a megértés segíthet. Megértés nélkül a legkegyetlenebb gyilkolásról szló videó, vagy a legínycsiklandozó étel sem változtat valaki gondolkodásán. Ezer információ sem ér semmit...
Míg valakiben meg nem csillan a belső megértés, ki nem alakul eggyüttérzés a többi élőlény láttán. Egy vega nem tehet semmit. Ez nem olyan hogy rádtukmálom a hited. S ha tegyük fel valami csoda folytán sikerül is vegává varázsolnod az illetőt, belső megértés nélkül egy idő múlva újra húshoz nyúl. Először titokban, mert szégyelli az előtt aki előtt elfogadta ezt az elvet pl eü.i probaléma estetén és tegyük fel meg is gyógyult. Aztán eljő az az idő, amikor nyiltan. Ez van kedves vega barátaim!
Egy megrögzött húsevőnek meg tépheted a szád. Olyan görcsös félelmet érez minden "tiszta" étel iránt hogy 2 méteres körzetből rémülten fut el... Láttatok ilyet, biztos vagyok benne. S persze nem tudod rávenni, hoyg íme kóstolja meg kedvence vega válozatát. Valami ilyesmi hanzik ilyenkor: "nemkell!, értsd meg nem kell!!!!!!"

én ilyenkor adok hálát Istennek, hogy múlandóak vagyunk. Egyszer mindenkin túllép az idő, és a halál beálltával szembesül. Persze ha addig nem jő valami rák, vagy más súlyos betegség. De tapasztalatom az, hogy az ember inkább "beldöglik" - szó szerint, mintsem meghajtsa az egóját.
félre nem értés, biztos nekem is sok dologgal kell majd szembersülnöm, de remélem ebben helyesen cselekedtem. De könnyen kiderülhet hogy sok mindenben mást kellett volna tennem....

Lehet hogy pesszimista vagyok, de egyre inkább nem érzek vágyat, hogy a környeztem vegává inspiráljam vagy beszéljek erről a témáról. Úgyis mindenki tudja hogy étkezem, ha valakit tényleg érdekel, meg fogja kérdezni és akkor természetesen segítek, egyébként levegőbe kiáltott minden szó. Én így látom.
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: parika » 2006. feb. 24., pén. 13:24

giyandeva írta:Egyetértek Norcival, hogy nagyon óvatosan kell bánni a nemvegtáriánusok "térítésével".
Valóban, csak a megértés segíthet. Megértés nélkül a legkegyetlenebb gyilkolásról szló videó, vagy a legínycsiklandozó étel sem változtat valaki gondolkodásán. Ezer információ sem ér semmit...


én sem irtam mást.

viszont a megértést nem arra vonatkoztattam, hogy én legyek megértö a gyilkolásukkal. mert az soha nem leszek.
a nem vegánoknak kell az állatokat megérteniük.
legalább is megprobálni empátiát érezni velük.
Avatar
parika
Törzsvendég
 
Hsz: 387
Csatlakozott: 2005. márc. 17., csüt. 1:00

HozzászólásSzerző: parika » 2006. feb. 24., pén. 13:25

litta írta:Köszönöm mindenkinek a hozzászólását.
Megnyugodtam kicsit.
Van valami ötletetek hol olvassak utána? Van megbízható könyv, ami olyan rendszert ajánl, ami garantálja, hogy az embernek nem lesznek hiánytünetei?


Gill Langley: Vegane Ernährung

bisztos van angolul is.
magyarul nem hiszem, de ha igen irjátok meg legyszi.

ja, de ez a könyv és semmilyen könyv se tudja garantálni, hogy te neked nem lesznek hiánytüneteid. a könyv leirja miben mi van és miböl mennyit ajánlanak enni, de a személyes szükségleted eltérö lehet az ajánlottól.

egy nem vegán tendenciálisan veszélyeztetettebb ilyen szempontból, mert nem figyel annyira oda az étkezésére mint egy vegán.
a vegán odafigyel csak azßert is, mert egyrészröl be akarja bizonyitani hogy egy vegán életmód jó, másrészröl, mert a nem vegánok örökké vádaskodnak és sok hamis információval probálják letériteni a vegánt az utról. ezért is egy vegán inkább kiismeri magát az egészséges táplálkozással -természertesen vegán- és hogy miböl mennyit kell ennie kb. hogy egészséges maradjon.
Avatar
parika
Törzsvendég
 
Hsz: 387
Csatlakozott: 2005. márc. 17., csüt. 1:00

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2006. feb. 24., pén. 18:52

ez így van. Egy vegetáriánus tényleg jobban odafigyel a táplálkozására. Szerintem aki eleve figyel az egészségére, pláne ha vega, jóval tudatosabb.
Valóban több odafigyelés kellhet... ezt elismerem. Bár ha vesszük a vegyes táplálkozást elvileg ott is könnyedén felléphetne hiánybetegség.
csak erről senki sem beszél!
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: flower » 2006. feb. 24., pén. 20:13

Szerintem meg ott lép fel csak igazán a hiánybetegség. De ez eszükbe sem jut. Azok a kaják, amiket ők esznek: sok állati fehérje, fehér liszt, kávé, alkohol, stb. mind mind ásványi anyag rablók.
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: mandula » 2006. feb. 25., szomb. 5:52

Pontosan ezért eszik a vegyes étkezésűek is az étrendkiegészítőket, mi meg általában valódi táplálékkal igyekszünk bevinni a szervezetünkbe, ami hiányozhat.
Avatar
mandula
Törzsvendég
 
Hsz: 395
Csatlakozott: 2005. ápr. 1., pén. 0:00

HozzászólásSzerző: Norci » 2006. feb. 25., szomb. 9:53

ráadásul ők még táplálékkiegészitőkkel együtt is betegesebbek, mint mi... és még mindig nem esik le nekik, hogy valamit rosszul csinálnak, sőt, minket akarnak átállitani a táplálékkiegészitőkre, mert az a "normális"... :?
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2006. feb. 26., vas. 16:18

Az a probléma, hogy manapság divat a levegőbe, könyvek cikkek alapján véleményt mondani. Ezért hangzik el sokszor orvos szájából annyi fatális dolog a vega táplálkozással kapcsolatban.

OLVASTAK RÓLA, DE SEMMILYEN TAPASZTALATUK NINCS A TÉMÁBAN.

NO comment.
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: Norci » 2006. feb. 26., vas. 21:45

ez tipikus példája a "láttam már olyat, aki hallott már olyanról, aki már látott vegát" effektusnak... :?
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: Bardo » 2006. feb. 27., hétf. 21:52

Norci írta:ez tipikus példája a "láttam már olyat, aki hallott már olyanról, aki már látott vegát" effektusnak... :?


Tovább fejlesztve: >>láttam már olyat, aki hallott már olyanról, aki már látott vegát, aki.. <<
"Két világ közt barangolunk: holt az egyik, a másik még meg sem született."
Avatar
Bardo
Néha írogat
 
Hsz: 48
Csatlakozott: 2005. nov. 23., szer. 1:00

TEJTERM

HozzászólásSzerző: parika » 2006. márc. 3., pén. 1:34

http://www.roland-kaufmann.ch/

itt erre a képre kell kattintani:

Kép
Avatar
parika
Törzsvendég
 
Hsz: 387
Csatlakozott: 2005. márc. 17., csüt. 1:00

Előző

Vissza: Vegán

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron