Oldal: 1 / 5

milyen vall

HozzászólásElküldve: 2005. máj. 7., szomb. 17:39
Szerző: parika
sziasztok!
1: érdekelne hogy ki milyen vallású.
2: hogy a vallása miatt lett e vegan
3: hogy a vallása miatt lett vegetáriánus
4: hogy a vallása miatt lett e más féle vegi (ovo-lakto stb..)


én elkezdem:
1: katolikus, de nem vagyok hivö
2: nem, egyértelmüen nem.
3,4: nem találó, mert vegan vagyok.

köszi a válaszotkat.

parika

nem tudom hogy a vallás=hit -e.
ha igen akkor meg lehet gy válaszlni a kérdéseimet.
ha nem akkor változtassátok ugy meg hogy értelmes legyenek a kérdések... :)

HozzászólásElküldve: 2005. máj. 8., vas. 0:08
Szerző: nawesh
1. római katolikus vagyok; régebben sűrűn jártam templomba, mióta a lányom megszületett, jóval kevesebbet :? 3 évig még egy plébánián is dolgoztam

emellett közel értzem magamhoz a hinduizmust is (de a jógagyakorlásom nem jelenti azt, hogy feltétlenül hindunak kellene lennem)

2-4.Nem a vallásom miatt lettem vega, de vegaként egyértelműnek tűnk számomra, hogy az lehet/ne igazán keresztény, aki maximálisan betartja pl. az 5. parancsolatot...

Kiegészítés: Számomra csak úgy van "értelme" az Istenhitnek, hogy vegetárius vagyok.

HozzászólásElküldve: 2005. máj. 8., vas. 0:15
Szerző: zsolidodd
1.Nem vagyok vallásos, egyébként evangélikus lennék (annak vagyok megkeresztelve).
2. Nem a vallás miatt lettem lakto-ovo-, majd lakto-vegetariánus, majd vegan. (A húst nem szeretem, a többinek elvi okai vannak)

HozzászólásElküldve: 2005. máj. 8., vas. 0:27
Szerző: ingoiringo
Sziasztok!

Én is római katolikusnak vagyok megkeresztelve és nevelve. Szertartásokban és ünnepekben nemhogy nem akarok, nem is bírok elszakadni a megszokottaktól. A vallásos életvitelt (templombajárást, ünneptartást) is gyakorlom.

Ennek ellenére a hinduizmus hozzám is közel áll.

Eleinte egészségügyi és állatvédelmi okokból lettem vegán, de ez az új életvitel lassam beleépülni látszik az eddigi vallásosba is.

Ingo

HozzászólásElküldve: 2005. máj. 8., vas. 18:34
Szerző: flower
Nálam semmi köze a valláshoz a vegánságnak. Egyik vallás sem érdekel. A család amúgy katolikus. Néha jönnek nekem az ilyen vallásos maszlag szövegekkel,mert nem veszi be a fejük, hogy engem ez nem érdekel... :(
Egészségügyi okok miatt lettem vegan.

HozzászólásElküldve: 2005. máj. 8., vas. 18:55
Szerző: Boldogsag
Boldogságot!

A lélek nem keresztény, nem zsidó, nem hindu, nem mohamedán, mert al élek mentes a tiszta állapotában minden anyagi megjelöléstől. Ezek a megjelölések az anyag világ sajátosságai, melyek bármikor megváltozhatnak még egy adott testi életen belül is.

HozzászólásElküldve: 2005. máj. 8., vas. 21:33
Szerző: flower
Így van! tehát ebből következik, a vallásoknak nem sok értelmük van. De az embernek mindig ki kell találnia valamit, valami mesét, arra, hogy miért élünk... :( :?

HozzászólásElküldve: 2005. máj. 8., vas. 22:21
Szerző: Norci
Én hivatalosan római katolikus vagyok, de nem vagyok gyakorlott hívő, már ami a templomba járást és hasonló "szertartásokat" illeti.

de: itt jegyezném meg, hogy én megkülönböztetem a vallást és a hitet. vallásom nincs, vagy ha mindenképpen annak akarjuk nevezni, akkor talán egy egyetemleges vallásban, méginkább tudásban HISZEK. hiszek a magasabb erőkben, világokban, lényekben, törvényszerűségekben, a szellemi útban, stb, stb. de nálam ez nem köthető valláshoz. és természetesen ennek a világnak áll valaki vagy valami a központjában, akit sokféle néven illettek az emberiség több ezer éve alatt...

igen, azért lettem vegetáriánus, majd vegán, hogy ezen a szellemi úton járhassak. és mivel ehhez az úthoz számomra hozzá tartozik a magyarság múltjának megismerése, hagyományaik tisztelete, ezért jelentkezem, ahogy valamelyik topicban kérted, hogy közvetve emiatt lettem vegán.

HozzászólásElküldve: 2005. máj. 8., vas. 23:34
Szerző: parika
na gondoltam azért utánna járok mi is a különbség a hit és a vallás között: hogy legyen a topikomnak értelme...

vallás:
A vallás hit az emberfeletti, az emberi életet meghatározó hatalmakban.

Tágabb értelemben egy vallás a hitelvek és a vallásgyakorlatok összefüggő rendszere, ami általában magyarázatot nyújt a létező dolgok és az emberek létrejöttére, létére, létezésük céljára. Vallásosnak vagy hívőnek nevezzük az embert, aki a vallás tanait igazságként, valóságként elfogadja. (Ortodoxnak nevezzük azokat a vallásos személyeket vagy csoportokat, akik az adott vallás tanait a lehető legpontosabban, legszigorúbban követik.)



hit:
A hit szót számos jelentésével használjuk.

Vallásos környezetben "hűséget" jelent egy adott tanításhoz, míg a filozófiában és a mindennapi használatban tágabb az értelme: valamit igaznak elfogadni. (Az analitikus filozófusok valójában megkülönböztetik a hitet az elfogadástól.)

A hinni szó jelentése is árnyalt: lehetséges "hinni valamiben" (elfogadni, hogy egy istenség létezik), "hinni valakinek" (megbízni az illető megbízhatóságában) vagy "hinni egy célban" (támogatni egy értékekkel alátámasztott - például politikai - hitrendszert).

Vallásos környezetben a hit gyakran leszűkül a vallásos hitre, és mint ilyen tartalmazza azt is, hogy a hit tárgya nem bizonyítható, de ennek ellenére személyes vagy egyéb okoból elfogadott. Lásd még a hűség szócikket.

A filozófiában a hit természetét elemezve olyan fogalmakat vizsgálnak, mint ítélőképesség (ez nem foglalja magában automatikusan az értékek felismerését: bármilyen ítélőképességet lefed). David Hume és Immanuel Kant volt két ismert személy, aki a hit és az ítélőképesség kérdéseit vizsgálta.

Külső link.

http://www.slemi.hu/htm/hitke.htm



hát ez most inkább engem még jobban megzavart, de aki érti és külön tudja a két fogalmat tartani akkor az tegye ;)

eddig azt hittem a vallásom az az, aminek kereszteltek: keresztény. akkor is, ha nem gyakorlom. tehát nem járok templomba, stb...
hit, pedig az lenne, hogy hiszek e abban, amit a vallásom mond, mégpedig Jézusba, Mária, stb... válaszom: nem.

eddig én igy értelmeztem a két szót. (vallás és hit)

HozzászólásElküldve: 2005. máj. 8., vas. 23:55
Szerző: parika
Norci írta:Én hivatalosan római katolikus vagyok, de nem vagyok gyakorlott hívő, már ami a templomba járást és hasonló "szertartásokat" illeti.

de: itt jegyezném meg, hogy én megkülönböztetem a vallást és a hitet. vallásom nincs, vagy ha mindenképpen annak akarjuk nevezni, akkor talán egy egyetemleges vallásban, méginkább tudásban HISZEK. hiszek a magasabb erőkben, világokban, lényekben, törvényszerűségekben, a szellemi útban, stb, stb. de nálam ez nem köthető valláshoz. és természetesen ennek a világnak áll valaki vagy valami a központjában, akit sokféle néven illettek az emberiség több ezer éve alatt...

igen, azért lettem vegetáriánus, majd vegán, hogy ezen a szellemi úton járhassak. és mivel ehhez az úthoz számomra hozzá tartozik a magyarság múltjának megismerése, hagyományaik tisztelete, ezért jelentkezem, ahogy valamelyik topicban kérted, hogy közvetve emiatt lettem vegán.


szia Norci!
akkor ha jól érem: katolikus vagy. de nem gyakorlod.
hiszel: egy felsöbb eröben. de ez a felsö erö számodra nem az az Isten amit a te vallásod, tehát a romai katolikus annak nevez?

leirnád pontosabban, konkrétan hogy mi köze a hitednek a vegán életmódodhoz? olvastál valami könyvet arról, amiben hiszel? és ott valami összefüggés volt a vegán életmóddal?
ne haragudj de ugy érzem rébuszokba beszélsz. nem értem milyen oka van annak, ha az ember pl. a magyarság múltja iránt érdeklödig, és emiatt lesz vegán???
azért mert megismerem a multat, leszek vegán?? ezt nem értem...

én egyet értek: ha pl valaki a karma miatt nem eszik húst. de az akkor azért eszik tejet és tojást is, nem?
hinduk nem feltétlenül vegetáriánusok.
jainisti papok még egy seprüvel sepergetik maguk elött az utat is, hogy nehogy egy élölényre lépjenek, és száj és orrvédöt hordanak, hogy nehogy belélegezzenek egy élölényt. stb stb stb...

na szóval: mi köze a magyarság múltjának ahhz hogy vegán lettél? hogyan jött ez a gndolat? és tett?

köszi válaszod:
parika

HozzászólásElküldve: 2005. máj. 9., hétf. 0:00
Szerző: parika
szia ingoiringo!

és mi az oka, hogy a hinduizmus megerösit a vegán életmódban?
ahogy olvastam europában nem annyira elterjedt még a vegetáriánusság se ha az ember hindunak vallja magát.

gondolom a karmára gondolsz, de én bevallom hogy azért nem annyira ismerem ki magam semmiféle vallással/hittel, mert én magam semmi ilyesmiben nem hiszek.

köszi
parika

HozzászólásElküldve: 2005. máj. 9., hétf. 0:01
Szerző: parika
nawesh írta:Kiegészítés: Számomra csak úgy van "értelme" az Istenhitnek, hogy vegetárius vagyok.


elmagyaráznád ezt?
miért?

köszi
parika

HozzászólásElküldve: 2005. máj. 9., hétf. 4:10
Szerző: flower
Én egyetértek Norcival. Valami magasabb intelligencia létezik, egy erő, az univerzum ereje. Ez létező dolog. Én ebben hiszek,mert ez így is van. Részei vagyunk az univerzumnak. És rajtunk keresztül (is) megnyilvánul az "isteni". Isten, lét, prána,csi, tao.. mindegy,hogy hívod. A vallások csak megosztják az embereket és tönkreteszik őket a hülye ideológiáikkal. Emberi lénynek születtem. Nem fogom még ezen kívül valaki másnak (papnak)vagy vallásnak az engedélyét kérni, arra hogy élhessek, hogy szexuális életem legyen ...stb

HozzászólásElküldve: 2005. máj. 9., hétf. 5:29
Szerző: nawesh
Isten a végtelen szeretet. Számára minden élőlény ugyanolyan fontos. Nem tudom úgy elkpzelni Istent, hoyg eljön a földre és jóízűen húst falatozik :idea: :!:

Nekünk embereknek törekednünk kell/ene az isteni tökéletességre...a táplálkozásban is.

Nem hiszem, hogy abban lelné örömét, hogy véres áldozatokat kapjon.

Amikor imádkozom Hozzá, csak így tudom elképzelni.

Hitem szerint volt egy "ősvallás", melyet sokan Sat Sanathana Dharmának neveznek. Ebből az ősvallásból ágaztak el, mint egy családfa, mint egy fának az öregebb és fiatalabb hajtásai a vallások. A hinduizmus az egyik "legöregebb hajtás". Ha a fának az ágát, vagy leveleit nézzük, nem látjuk az egész fát, csak részleteket....

A jógát és a hinduizmust gyakran "összekeverik", mert szimbolgiája sokban hasonlít.

Karma minden tettünk... :wink:

HozzászólásElküldve: 2005. máj. 9., hétf. 10:16
Szerző: Norci
szia parika!

igen, nem gyakorlom a katolikus vallást. mert egy egyetemleges tudásban hiszek, ami tényleg létezik, ahogy flo mondta, életünknek minden egyes mozzanatában meg is nyilvánul. csak éppen nem figyelünk oda rá. ha odafigyelnénk, tudnánk, hogy mit, hogyan tegyünk, mikor, hogy cselekedjünk, stb. és akkor nem ilyen lenne a világ.

ennek az egyetemleges tudásnak köze sincs a mai római katolikus valláshoz. lásd: parsiék is olvassák az esszénus béke evangéliumot, az apokrifeket, stb. róma, mondjuk így, kissé átírta, átértékelte, megmásította a dolgokat úgy, ahogy ő akarta. ami nem kellett, kiszedte, ami kellett, de nem volt benne, betoldotta, stb. így lettek az évezredek óta keresztény magyarokból pogányok, stb. például a magyarok ősvallása, a manicheizmus így lett eretnekség róma szemében, a mai napig is ezt tanítják a teológián...

namost: ha valaki kapcsolatba szeretne kerülni a magasabb világokkal, szellemi úton kell járnia. ennek szinte minden szellemi úton feltétele a vegetáriánus életmód, számtalan ok miatt, amik ha tényleg érdekelnek, szívesen elmondom. egyik ilyen pl a karma törvénye. ezt nem könyvekből olvasom - vagy nem csak -, hanem egy mester adja át nekünk a tudást. a szellemi út egyik nagyon fontos része a szellemtudomány tanulmányozása. visszatérve a karma törvényéhez, nem csak egyéni karma van, hanem családkarma is, és népkarma is. és már itt is vagyunk a magyarságnál: ha megismerjük a népünk múltját, hagyományait, szellemi feladatát, stb., akkor aktívan részt vehetünk a feladat végrehajtásában. 8)