prána

Vallás vegetáriánus szemszögből, filozófiai kérdések, híres bölcsességek

pr

HozzászólásSzerző: Szilvi » 2004. szept. 29., szer. 15:00

Ismertek olyanokat, akik pránán élnek?
Kiváncsi vagyok a tapasztalataikra.
Köszönettel
Szilvi
Szilvi
Törzsvendég
 
Hsz: 239
Csatlakozott: 2004. szept. 9., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged


HozzászólásSzerző: nawesh » 2004. szept. 30., csüt. 0:39

A főoldalon szavazó 13 ember között biztosan ninsc::))

Egyébként van egy félig komoly kérdésem:

a "práneavő" vajon vegetáriusnak tekinthető? Hiszen, ha jól tudom a vegtárius szó alapvetően "növényevőt " jelent. Szóvala pránaevők nem a vegetáriusoktól egy teljesen különböző irányzat?
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: Szilvi » 2004. szept. 30., csüt. 7:59

Ezért nem is a táplálkozás rovatba írtam :)
2 éve nyáron, kipróbáltam 3 napig nem ettem, nem ittam, dolgoztam, és biciklivel jártam a munkahelyemre (7 km). Nagyon jó érzés volt! Kevesebbet aludtam, és nem voltam fáradt. Aztán győzött az ízek csábítása! Úgy tűnik, még nem jött el az ideje, hogy pránán éljek :wink:
Szóval ezért érdekel
Egyébként olvasmányaim alapján a vegetáriánus étkezés egy lépcsőfok a pránaevés felé

szilvi
Szilvi
Törzsvendég
 
Hsz: 239
Csatlakozott: 2004. szept. 9., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: tami » 2004. szept. 30., csüt. 12:39

Eddig kétszer kerültem közvetlen kapcsolatba pránaevővel:

1. Egy hölgy, akinek előadását hallgattam. Akkor már állítása szerint fél éve volt pránaevő. Energikus, erős nőnek látszott. Mutatott magáról egy fényképet, amin egy kövér hölgy látszott, akkor pedig normál testsúlyúnak, talán kicsit túl soványnak látszott (talán ez nem csoda).
Egy dolog derült még ki róla, ami elgondolkoztatott: azt mondta, hogy enni fog ma még egy kis fagyit. Hogy ez hogy kerül ide, csak később kezdtem kapiskálni.

2. Egy fiatal lány, akivel személyesen nem találkoztam, de egy jó barátja beszélt róla. Megtudtam róla, hogy egy nap max. 3-4 órát kellett aludnia. A memóriája nagyon kitűnő volt, szintén energikus.

Ennyit tudtam meg róluk, és ezek az infók abból az időpontból valók, amikor hallottam róluk (beszéltem velük). Későbbiekről nincs tudomásom.

Végkövetkeztetéseim a fentiek alapján:
A pránaevők a szilárd tápláléktól tartózkodnak - Zöldség és gyümölcslé azért fogyasztható, sőt a fagyi is végeredményben folyadék.

Ez azért jó, mivel ezzel a feltétellel igencsak megváltozik ennek a talán misztikusnak mondható táplálkozási forma hihetősége.
Végülis jut be tápanyag a szervezetbe - de mivel minimális, ezért nem vonja el az emésztés az energiákat.

És hogy meddig tartható ez a minimum bevitel, arról fogalmam sincs (Kutatások szerint a teljes böjt (semmi se megy be, max. víz), 40 napig végezhető egészségkárosodás nélkül egy nem csontig lesoványodott embernek. 2 hét után orvos felügyeletét ajánlják).

Az én maximumom 7 nap, de erről majd máskor.
Avatar
tami
Grafomán
 
Hsz: 666
Csatlakozott: 2004. aug. 23., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: nawesh » 2004. okt. 1., pén. 1:05

Minden tiszteletem a pránaevőké.::))

Igazán engem az zavar, hogy az emberek többsége magát a vegetárius étkezést is egy szélsőséges zagyva kerülendő táplálkozási formának tekinti. S ha valaki előjön azzal, hogy csak "pránát" eszik, ettől az "átlag húsevő" előtt az egész nevetségessé válik.

de mégegyszer mondom: én szeretek enni (vegetáriusan) és ezáltal egyelőre csak tisztelni tudom a pránaevőket.
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: Szilvi » 2004. okt. 1., pén. 9:04

Éppen most fejeztem be a reggelimet :)

Nehéz meghatározni az erőszakmentesség fogalmát, vagy inkább a határokat, hiszen felhozzák a vega táplálkozás ellen, hogy mi is pusztítjuk a növényeket (bár a hús előállítása még több növényi életet követel) A pránaevés az abszolút erőszakmentes étkezés, ha így nézzük.

Például amióta olvastam több helyen is, hogy Afrikában a kakaó ültetvényeken 10-12 éves rabszolgagyerekeket dolgoztatnak, azóta sokkal kevesebb csoki fogy otthon. Persze ha belegondolunk, hogy a piacokon milyen olcsón lehet ruházati dolgokat kapni... De ez már nem ehhez a témához kapcsolódik. (Egyébként egy másik vád a vegetáriánusok ellen éppen az volt, hogy csak az állatok jólétét hangsúlyozza)

szilvi
Szilvi
Törzsvendég
 
Hsz: 239
Csatlakozott: 2004. szept. 9., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: nawesh » 2004. okt. 2., szomb. 7:28

Mesterem, Swami MaheshwaranandaJi

http://www.joga.hu/swamiji/index.html

egyszer azt mondta ezzel kapcsolatban:

amíg nem tudsz lemondani a húsról, addig talán nem kellene beszélned a növényevés ellen.

gyenge húsevő érv, hogy a növényeknek is szenvednek::((

természetese: a teremtés során mindenért fizetni kell. De a húsevésért nagyon-nagyon sokat::(
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2004. okt. 11., hétf. 14:51

Válasz Szilvinek! IS.
Szerintem a háromnapos "pránázásod" inkább a böjt megnevezést bírná el. Az pedig egy kiváló tisztító módszer (máj, epe, vese, az egész test). De ennek is megvannak a szabályai: az étkezések számának csökkentése, a nehezebb ételek elhagyása, gyümölcs, zölség-saláta fogyasztása. Ez utóbbi a könnyebben kivitelezhető böjt, és ha a gyümölcsöt eszed, illetve csak egy két levelet, termést tépsz, nem ölöd meg a növényt, ez is gyilkosságmentes.
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2004. okt. 11., hétf. 16:55

Nem prána lett itt nekünk rendelve, hanem gyümölcs, igaz? Az erőszakmentesen fogyasztható :)
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: nawesh » 2004. okt. 28., csüt. 16:02

Kaptam mailen egy cikket a pránaevésről

sajnos a forrás nem volt megjelőlve.

Nawesh

Tápláléka: a fény!
Úgy indult útjára ez a talán világrengető módszer, mint a gyermekkori
mondókánk: ez elment vadászni, ez meglőtte, ez hazavitte, ez megsütötte - ez
az ici-pici mind megette!

Csakhogy a pici, törékeny alkatú, negyvenes ausztrál asszony, Jasmuheen
éppen hogy semmit nem evett, sőt nem is ivott meg - immár 6 esztendeje,
1993. júniusa óta. Azóta pránaista: a fény és a kozmikus energia közvetlen
felvételével táplálkozik. De nemcsak ő, hanem világszerte több ezer követője
van mostanára, néhány Magyarországon is. Módszeréről szóló könyve megjelent
már angolul, németül, spanyolul, olaszul, előkészületben van a holland és a
magyar kiadás is.

Több ember hozta össze az eljárást: Jasmuheen végigjárta Indiát, hogy olyan
jógikkal beszélhessen, akik csak pránán élnek, egy médium channelling útján
kapta meg a 21 napos folyamat pontos menetét, egy harmadik hölgy pedig
lejegyezte azt.

Ilyen előzmények után kezdtek bele Ausztráliában az első úttörők a szilárd
táplálékról való leszokásba, hatalmas hittel és lendülettel. És az
előírásokat betartva, sikerrel is jártak! Tulajdonképpen évezredek óta
tudomásunk van olyan emberekről, főleg egyes szentekről és jógikról, akik a
tudomány által megmagyarázhatatlan módon évekig, évtizedekig éltek táplálék
nélkül. Századunk legismertebb ilyen személyisége Neumann Teréz volt, akit
elöljárói megfigyelés alatt is tartottak, olyan hihetetlen volt számukra,
hogy életben marad napi egy áldozási ostyán és egy pohár vízen. De valóban
nem volt szüksége többre.

Viszont amire az egyik ember képes, arra másik is képes lehet! Talán most
jött el az ideje annak, hogy sok más, eddig ezoterikusnak, misztikusnak
tartott emberi képességhez hasonlóan ezt a képességünket is felfedezzük és a
róla nyert tudást az emberiség javára fordítsuk. Jasmuheen legalábbis ezt
akarja, mozgalmat indított azért, hogy az emberekben tudatosuljanak eddig
kiaknázatlan, vagy csak titkos társaságok szűk körében ismert képességeink.
Sőt az ENSZ-hez és más nemzetközi szervezetekhez fordulva felajánlotta, hogy
az éhínséggel küzdő, főleg afrikai vidékeken megtanítja a tiszta energiával
és fénnyel való táplálkozási eljárást az erre ott valóban nagyon
rászorulóknak. Sajnos, éppen az emberiség ilyen nagy problémáinak
megoldására hivatott szervekben dolgozóknak annyira valószínűtlennek tűnik
egyelőre a dolog, hogy válaszra se méltatták, pedig felajánlotta, hogy ő és
társai szívesen alávetik magukat orvosi, laboratóriumi vizsgálatoknak,
melyekkel ellenőrizhetik, hogy ők valóban nem esznek-isznak, mégis
egészségesek.

Reméljük, hogy legközelebbi európai útja során Jasmuheen Magyarországra is
ellátogat, így az érdeklődők tőle személyesen hallhatnak erről a ma még
rendkívüli, a 21. században talán mindennaposnak számító módszerről.
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: Szilvi » 2004. okt. 29., pén. 17:34

Ezt a cikket, ha emlékeim nem csalnak, a vegetarianus.hu oldalán olvastam, és ha jól emlékszem, Vass György Boldizsár is megcsinálta a Jasmuheen által leírt 21 napos átmenetet

Én messze vagyok még a pránaevéstől, de a saját tapasztalatom az, hogy mióta nem eszek húst, nőtt a gerincem mentén áramló fény mennyisége, különösen olyankor érzem, ha mértékletesen eszem :!: (vegiként is tudok sokat enni, és mivel szinte minden nap főzök a saját szám íze szerint, még jobban is izlik az étel, mint azelött)

Vass György Boldizsár életéről, haláláról tudtok valamit? Mióta a fent említett cikk(ek)et olvastam, szeretném megtudni, hogyan élt!

Köszönöm

szilvi

Megkerestem: Vegetáriánus Hírlevél 21-22. szám foglalkozik a témával
Szilvi
Törzsvendég
 
Hsz: 239
Csatlakozott: 2004. szept. 9., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: flower » 2004. nov. 1., hétf. 14:51

De hát az evés öröm... hmmm mennyi finom vegi kaja van!
elhiszem h van ilyen. abszolút nem hihetetlen. De én mégi úgy gondolom, hogy együnk. Használjuk csak az ízlelőbimbóinkat! És a többi érzészervünket!
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2004. nov. 8., hétf. 18:34

Én hiszem, hogy Vass György Boldizsár ÉL, és virul. Hiszen néhány éve volt a nők lapjában egy cikk (még meg is van), és a képek és a szöveg tanubizonysága szerint is fiatal, 3 gyermekes apuka, aki levágásra szánt lovacskát fogadott örökbe, megmentve így az értelmetlen haláltól. Remek ember.

A prána valóban csodálatos dolog, a pránázás megmutatja hogy, az ember NEM CSAK TEST!

A mai viszonyok között a legkivitelezhetőbb a globális problémák megoldásában azonban még sem ez, hanem a természetes táplálkozás visszaállítása kell legyen. Ez ugyanis növényi szinten is többnyire pusztításmentes. (Hát még állatin?) Ez A vegetarianizmus.

A prána és az aura kapcsolatban van egymással, jól gondolom? Amikor az ember, a csíráztatott búza, az alma aurafényképét látom, akkor az tkp. a prána megjelenítése? Vagyis ha a természetes táplálékkal élünk, akkor is megkapjuk a pránát. Hiszen azt a fát amely az almát termette, vagy azt a kalászt, amely a búzát érlelte, az is a kozmikus és földi energiákból táplálkozott. Mi is ezeket vesszük magunkhoz, amikor a Természet szabályai szerint élünk. Ennek meg ugye része a Természetes táplálkozás...

Fényevés? Vagy inkább "kozmikus energia evés"? Hát hisz ezek az energiák éltetik a növényi táplálékainkat is!
Szilárd táplálék nélkül. Amikor böjtölünk, akkor a szilárd táplálékot megvonjuk testünktől hosszab-rövidebb időre. Ilyenkor közvetlenül a kozmikus energiákra támaszkodunk. Erre szükség is van, amikor eltértünk a Törvénytől, amely a testre is vonatkozik. Így testünk megtisztulhat, és a legtisztább anyagok segíthetik ebben a munkában: a fény-világosság, a levegő-légzés, a víz-mosás, a tűz-elégetés, talán még van tovább is.

Végeredményben a pránázást minden embernek alkalmaznia ildomos, rövidebb vagy hosszabb időn keresztül (pl. egy délelőtt, egy nap, 3 nap, 21 nap, 45 nap), mint a fizikai testel elkövetett bűnök feloldozásának módszerét, amit a keresztény (majd a nyugati) társadalom böjtként ismer.
Ismerve a jelenlegi emberi tevékenységeket és hozzáállást azonban megállapítom, hogy a pránázást nem célszerű (és etikus) új dologként bemutatva terjeszteni. Sokkal inkább rámutatni az ember természetes igényeire, amelynek része a keleti világban pránának nevezett kozmikus sugárzás, és persze a vegetárianizmus.
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: nawesh » 2004. nov. 27., szomb. 1:42

Egy kis adalék a prána témakörhöz.

Ez nem a "pránaevésről" szól, hanem a prána hatásairól:

Légzõgyakorlatok -- a természetes út az egészséges élethez

http://www.joga.hu/expert/legzogyakorlatok.html
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: Szilvi » 2005. feb. 16., szer. 21:39

Szerintem Nyerskoszt társunk erről a témárol tudsz írni nekünk :)
Nagyon várom!

Én is úgy gondolom, hogy ez az elérendő végső állapot számunkra, bár én még nyersevőnek sem mondhatom magamat :( De próbálkozom!!!

köszönöm

szilvi
Szilvi
Törzsvendég
 
Hsz: 239
Csatlakozott: 2004. szept. 9., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

Következő

Vissza: Vallás, spiritualitás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég

cron