Vegetáriánus gyermeknevelés

Családi reakciók, vegetáriánus párválasztás, anyaság, babázás, gyermeknevelés

Vegetáriánus gyermeknevelés

HozzászólásSzerző: cetanpuri » 2009. máj. 22., pén. 23:47

Kedves vegetáriánus társaim, tisztelt honlap olvasók!
Régóta vegetáriánusok vagyunk feleségemmel együtt egészségügyi, erkölcsi, etikai, stb.
okokból. Van egy három éves kislányunk, ő még sosem evett húst, nagyon szeretnénk
őt is ezen az úton felnevelni. Természetesen fejlett és egészséges. Amiért ezt a témát elindítanám, és amiben a véleményeteket, tapasztalataitokat, segítségeteket szeretném
kérni, az a vegetárius gyermeknevelés „mikéntje-hogyanja”. Örömmel vennék minden
ezzel kapcsolatos hozzászólást, különösen vegetárius szülőktől, kisgyermekes vegetárius
családoktól, akik benne vannak, vagy már átestek ezen korszak szépségein és „buktatóin”.
Nem konkrétan arra lennék kíváncsi, hogy milyen táplálékokat, ételeket adjunk a
gyereknek, mert úgy gondolom hála a mai információdömpingnek, ezzel többé-kevésbé
tisztában van egy vegetárius szülő. Amit szeretnék hallani a kedves olvasóktól, az a
szülő-gyermek, gyermek-nagyszülők, gyermek-óvoda-iskola, egymással való viszonyuk,
hozzáállásuk a gyermek vegetárius táplálkozásához.
Ma ugye minden oldalról kapunk negatívat, pozitívat a
kisgyermekek, csecsemők vegetárius táplálásával kapcsolatban. Vannak akik a családon
belül, és az oktatási intézményekben ezt szépen elfogadják. Van sajnos olyan eset is, hogy
a családtagok, és más egyéb okok miatt feladják ezt az utat, és visszatérnek, vagy áttérnek a gyermek vegyes táplálására. Szerintem,- s gondolom nem vagyok egyedűl ezzel- sokkal
többről van szó, mint hogy egészségesebb a húsmentes táplálkozás. Számomra egy
ideális jövőkép, amikor egy családban mindenki vegetáriánus. Kihatásai pozitívak mind
testi-lelki-szellemi szinten, karmikusan, környezetvédelmi szempontokból, az egész
bolygónk jövőjére nézve, tehát minden aspektusában csak jó lehet!
Ennek a kezdete itt van a gyermekkorban, hogy milyen mintákat adunk neki, mert
ezeket fogja továbbvinni akár generációkon át!
Tehát nekünk vegetáriánus szülőknek nagy felellősségünk van ebben a döntésben.
Ezért jó lenne, ha megosztanánk egymással mindazon tapasztalatokat, praktikákat, amik
előrevivők ezen a szép úton. Például hogyan hárítottuk el a szüleink, nagyszüleink
kritikáit, esetleges támadásait a gyermekünk vega táplálkozásával kapcsolatban?
Hogyan védtük ki a káros külső tényezők – média, reklámok – hatásait?
Mit mondjunk a gyermekünknek, hogyan reagáljon, ha meg akarják hússal kínálni
a mamánál, az óvodában stb? Hogyan álljunk ahhoz, ha gyermekünk maga jószántából
meg akarja kóstolni a húst? Ilyen, és ehhez hasonló kérdések egész sora felmerült bennünk,
s bevallom nem mindegyikben tudnék helyesen dönteni.
Bízom abban, hogy sok embertársamat érint, s érdekel ez a téma, s ha kicseréljük egymás között a tapasztalatokat, véleményeket, értékesek lesznek mind magunknak, a családunknak, és minden kezdő és haladó vegetáriánus társunknak.
Köszönöm türelmeteket, örömmel várom mindenki hozzászólását ezzel és más hasonló
témával kapcsolatosan!
További szép napot kíván mindenkinek:
Cetanpuri
Avatar
cetanpuri
Újonc
 
Hsz: 6
Csatlakozott: 2008. máj. 14., szer. 0:00
Tartózkodási hely: Debrecen


HozzászólásSzerző: nokedli » 2009. máj. 27., szer. 10:15

szia.
én sem eszek húst, de úgy gondolom, hogy nem kell a gyermekedet vegaságra nevelni. abból semmi jó nem fog kisülni.
hisz te sem örülnél neki, ha rádkényszerítenék a húsevést....
hagyni kell, hogy maga döntse el, hogy mit szeretne enni, és mit nem. nem gondolom, hogy a vegetáriánusságot rá kell kényszeríteni valakire. ha tiltod tőle a húst, annál jobban fogja érdekelni, oviban meg suliban úgyis fognak neki adni, hiába nem akarod. viszont ha megkóstolja, esetleg elmondod neki a vegaság "előnyeit" ill. jó oldalait, és magától dönt úgy, hogy nem akar húst enni, akkor van esély rá, hogy a suliban sem fogják majd rátutmálni.
Avatar
nokedli
 
Hsz: 1
Csatlakozott: 2009. máj. 27., szer. 0:00

HozzászólásSzerző: lelelila » 2009. máj. 29., pén. 22:55

Kedves cetanpuri!

Nagyon örülök a témának! Remélem sokan fogják tapasztalataikat megosztani, mert én is kíváncsi vagyok a Te kérdéseidre adott válaszokra.

Egy kis gyakorlat a mi életünkből, csak egy kiragadott, pici részre reagálva írásodból.
Gyermekeim közül két lányom teljesen húsmentesen táplálkozik, a nagy fiam kevés húst fogyaszt és ritkán, legkisebb fiam pedig (sajnos) szívesen eszi.
7 éves lányom több mint egy éve határozott így önállóan, lelkiismereti okokból és azt követően jóformán nem tudott mit enni az óvodában. Itthon elkészített ebéd beviteléről szó sem lehetett az étkeztetés terén alkalmazott szigorú szabályozásból adódóan. Rövid idő elteltével eszembe jutott, hogy a futárszolgálatok által kiszállított ételekkel szemben nem merülhet fel ilyen probléma, hiszen a működésük nekik is szigorú előírásokhoz kötött. Szerencsére (és ámulatomra), az óvoda vezetője és az óvónénik is elfogadták azt, hogy eredeti dobozában, lezárva viszem be az ebédet minden reggel, ők beteszik a hűtőbe, délben felbontják és megmelegítik neki.
Ettől függetlenül persze minden hónapban befizetem az óvodai étkeztetési díjat, hiszen reggelit, uzsonnát is tartalmaz, valamint van olyan húsmentes főétel, amit a lányom is szívesen fogyaszt, az édességekről nem is beszélve. :)
Szerintem sajnos ez a hozáállás a ritkább, bár az is igaz, hogy minden olyan történés, ami megbontja a közösséget, többszörös odafigyelést igényel a pedagógusoktól.
Ez így elég költséges megoldás, de nem szerettem volna, ha vajas kenyéren, krumplin és tésztán kívül nem jutott volna más a szervezetébe, csak vacsora alkalmával.
A nagyobbik lányommal sokkal egyszerűbb a helyzet, mert az iskolában az sem probléma, ha az általam főzött ebédet viszi magával.

A tiltás valóban nem vezet szerintem sem jóra és nem is tartom jó módszernek, de hozzá kell tennem, hogy én a Te írásodból ennek szikráját sem éreztem. Sőt, még azt is gondolom (közel sem biztos, hogy nem helytelenül), hogy aki nem nyitott "erre a világra", és nem a közvetlen környezetemben él, azokkal nem szabad erőszakkal megosztanom az általam jónak és negatívnak ítélt dolgokat. A családunkért viszont felelősséggel tartozunk, így a minimum amit szerintem meg kell tennünk, hogy az általunk bírt ismereteket megosztjuk velük, mindenkivel az életkori sajátosságainak megfelelően, meghagyva persze ezután is a döntés jogát.
Teljesen kézenfekvőnek tartom, hogy amelyik útról az ember azt gondolja, hogy jó, arra próbálja szeretteit terelni, persze nem láncra verve és elzárva a többi iránytól.

A Te lányodban felmerült valaha is a hús iránti igény, vagy ő a növényiséget tekinti teljesen természetesnek? Hogyan viszonyul vegyes étrendű társaihoz? Tőletek mit hall a húst fogyasztókról? Kérdezte valaha is, hogy Ti miért éltek így?

Köszönöm előre is a válaszokat!
Avatar
lelelila
 
Hsz: 2
Csatlakozott: 2009. jan. 25., vas. 1:00

HozzászólásSzerző: cetanpuri » 2009. jún. 1., hétf. 0:15

Kedves lelelila!
Örültem a hozzászólásoknak, most jutottam odáig, hogy írjak!
Ahova mi fogjuk adni a lányunkat oviba, pozitívan álltak a dologhoz.
A vezető óvónő azt mondta, semmi akadálya, hogy a gyermek
vegetárius ( persze hozzátettük, hogy tejterméket és tojást eszik ),
a Sodexótól rendelik a kaját, és ők bármilyen félét tudnak szállítani.
Szokott is lenni lisztérzékeny, koleszterinérzékeny gyerek, így nekik is
külön ételt készítenek. Vegis gyerek a tavalyi évadban nem volt.
Egyedül alá kell írni egy nyilatkozatnak, hogy saját, illetve a mi
felelősségünkre vegetáriánus. ( örömmel! gondoltam ). Úgy gondoljuk
illetve bízunk benne, hogy ha lesz a csoportban más valamilyen
élelmiszerallergiás gyerek aki szintén mást eszik, akkor "elvegyül"
köztük a mi vegis kis csemeténk, így nem ő lesz az egyedüli fekete
bárány. Reméljük a leendő óvónéni ebben segíteni fog.
Egyébként itt Debrecenben van egy Waldorf-ovoda, ahol minden gyermek vegetárius kosztot kap ( ráadásúl minőségit, nem a Sodexo
által főzöttet ). Ide szerettük volna adni, más okokból is kifolyólag,
de mivel ez alapítványi óvoda, ez összesen havi 25000 ft-ba került
volna amit sajnos nem tudtunk bevállalni. Kénytelenek voltunk
kompromisszumot kötni.
Nagyon jónak tartom a hozzáállásod, és az okfejtésed a gyerekek
és családtagok vegis táplálkozásával kapcsolatban. Én úgy gondolom
addig míg el nem éri azt a szintet, a lányom, hogy teljes tudatában
legyen annak, hogy miért is vagyunk vegetáriánusok, hogy miért
nem előnyös a húst megenni, addig megpróbáljuk a mi mintánkat
közvetíteni neki ( persze sohasem erőszakkal ), hasonlóan ahogy
egy húsevő szülő a saját mintáját adja a gyerekének, mert neki az a
meggyőződése. Aztán ha ezt a szintet elérve, saját szabad akaratából
úgy dönt, hogy húst akar enni, nem fogjuk ebben akadályozni.
Bár utánna is élő mintái leszünk ennek az útnak előtte.
Nos mivel még most lesz három éves, szerintem még szüksége van
arra, hogy "terelgessük" valamelyik irányba.
Néha felmerül benne, hogy mi az a hús? -kérdezi, ekkor elmondjuk neki
amit egyébként is, hogy a hús az állatokból van, fáj nekik ha meghalnak,
s mi szeretjük az állatokat, nem bántjuk őket, ezért nem eszünk húst.
Ezt ő nyugtázza és meg is ismétli. Szerintem egy gyermek azt az ételt
tartja természetesnek, amit otthon, a családban lát. Ezért gyakorlati
példa, hogy azokból a gyerekekből lesz később is vegetáriánus, ahol
otthon mindkét szülő az! Azt is el szoktuk neki mondani, hogy anya, apa
nem, ám papa és mama eszik húst, és őket is ugyanúgy szeretjük!
Amikor újságba meglátott egy kolbászt, vagy egy dobozos sört, mondta is, hogy ezt papa szereti. Kedves Nawesh barátunk javasolta ( aki mindíg rendszeresen ír a veg.hu-ra ), hogy a kicsi gyerekeket az állatok
szeretetével lehet inspirálni, hogy vegetáriánusok legyenek.
Még ott nem tart, hogy megkérdezze mi miért élünk így.
Azt sohasem mondtuk neki, hogy aki húst eszik az rossz ember, ez
nagy fokú tudatlanságra vallana. Szerintem semmilyen negatív jelzőt
nem szabad mondani róluk, csupán felhívni a figyelmét arra, hogy miért
nem jó húst enni, miért jobb a vegis kaja.
A te lányaid esetében ezek, hogy voltak, később lettek vegisek?
Lelked mélyén szeretnéd, ha minden gyermeked az lenne?
No és a párod? Sokszor lényeges momentum, hogy a férj, vagy a feleség
vegis-e, és ő hogy gondolja a gyermekek táplálkozását. Véleményem
szerint, ha különbözőek a táplálkozásban, a "dominánsabb" fél útját
fogja a gyermek követni. Isteni áldás, hogy mi mindketten tudatos
vegetáriánusok vagyunk, így egymást segítjük ezen az úton.
Ezek jutottak most eszembe. Remélem valamelyest választ kaptál a kérdéseidre. Ha időd engedi írjál, mindannyiunk örömére!
Szép napot minden kedves olvasónak!
Üdvözlettel: Cetanpuri
Avatar
cetanpuri
Újonc
 
Hsz: 6
Csatlakozott: 2008. máj. 14., szer. 0:00
Tartózkodási hely: Debrecen

HozzászólásSzerző: nawesh » 2009. jún. 6., szomb. 19:28

Szerintem, ha én vegetárius vagyok, akkor a gyerekemet is vegetáriusnak nevelem. El nem tudnám képzelni, hogy én meggyőződésből nem eszem meg a húst és közben meg a gyerekem elé raknám :? 8O :(
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: lelelila » 2009. jún. 12., pén. 21:50

Kedves Cetanpuri!

Ne haragudj, hogy kedves leveledre ilyen későn reagálok!
Kérdésedre válaszolva, igen nagyon rövid ideje még csak annak, hogy egyáltalán (női szakasz) nem eszünk húst, bár korábban sem voltunk nagy fogyasztók. A 7 éves lányom már több, mint egy éve, teljesen önállóan döntött így, a másik lányom és én csak január óta.
Igen, nem is titkon vágyom arra, hogy a többiek se egyenek húst, de nem születhet meg mindenkiben egyszerre az elhatározás. Ugyanaz az írás, nem mindenkinél éri el ugyanazt a hatást, és ez szerintem így van jól.
Örülök és jó Nektek, hogy az óvodátokban lesz lehetősége a gyereketeknek úgy étkezni, ahogy Ő, Ti azt szeretnétek. Jó lenne, ha ez mindenhol egy választható alternatíva lenne. Az egyetlen aggasztó dolog ezzel kapcsolatban számomra az, hogy azok, akik vegetáriánus ételeket készítenek, de ők maguk nem vegetáriánusok, nem biztos, hogy minden ponton tiszteletben tartják a választásodat. Néha nem is a szándékon múlik, csupán nem körültekintőek kellően. Itt arra gondolok, hogy amióta nem eszem húst, nem merek megvenni még egy főzeléket sem a munkahelyemen, mert szinte mindent (lencse, bab, kelkáposzta) húslével ízesítenek. Nem mondják el, ha rákérdezel sem, mert ők úgy ítélik meg, hogy úgysem lesz tőle semmi bajod. :( Más lenne a helyzet, ha létezne olyan is, hogy hús allergia, akkor valószínűleg tényleg anélkül készítenék az ételeket.
Sok boldogságot kívánok Családodnak!

Kedves Nawesh!

Igen, ha én vegetáriánus vagyok, akkor a gyerekem sem találkozik hússal, de egészen más a helyzet akkor, amikor később váltasz életmódot bármelyik ismert okból kifolyólag.
Nem készítek húst, és nem teszem soha a gyerekeim, vagy bárki más elé, de amikor a 6 éves gyerekem, aki 6 éve megszokta, hogy kap felvágottat a kenyerére megkér engem, hogy tegyek rá neki, akkor nem érzem úgy, hogy rázúdíthatnék minden új, és nagyon friss, még nem meggyőződéssé vált, de követendőnek vélt ismeretemet. Én még magam is csak óvatosan lépkedek ezen az úton, a vezetéshez pedig azt gondolom erős bizonyosság, széles ismeret és még több tapasztalat szükséges.
Idővel persze azon leszek, hogy mindent átadhassak nekik, ami nem egyszerű akkor, amikor a tágabb környezetükben azt hallják, hogy a hús mennyire egészséges és milyen beteg lesz az, aki ezt az élelemforrást kiiktatja az életéből...
Minden jót kívánok Neked és köszönöm, hogy megtiszteltél véleményeddel!
Avatar
lelelila
 
Hsz: 2
Csatlakozott: 2009. jan. 25., vas. 1:00

HozzászólásSzerző: bugi » 2009. okt. 11., vas. 13:55

Kedves Cetanpuri!
A férjemmel mi is veg-ok vagyunk , világnézeti okból, így neveljük a gyermekeinket ( a legnagyobb 9 éves) . Írtam egy cikket pont, ami a kérdéseddel foglalkozik, ha érdekel, szívesen el tudom küldeni, felvehetjük a kapcsolatot.
Avatar
bugi
Inkább olvas
 
Hsz: 13
Csatlakozott: 2009. okt. 11., vas. 0:00

HozzászólásSzerző: bugi » 2009. okt. 11., vas. 14:42

nokedli írta:szia.
én sem eszek húst, de úgy gondolom, hogy nem kell a gyermekedet vegaságra nevelni. abból semmi jó nem fog kisülni.
hisz te sem örülnél neki, ha rádkényszerítenék a húsevést....
hagyni kell, hogy maga döntse el, hogy mit szeretne enni, és mit nem. nem gondolom, hogy a vegetáriánusságot rá kell kényszeríteni valakire. ha tiltod tőle a húst, annál jobban fogja érdekelni, oviban meg suliban úgyis fognak neki adni, hiába nem akarod. viszont ha megkóstolja, esetleg elmondod neki a vegaság "előnyeit" ill. jó oldalait, és magától dönt úgy, hogy nem akar húst enni, akkor van esély rá, hogy a suliban sem fogják majd rátutmálni.

Kedves Nokedli!
Nem tudom, hogy elképzelésként vagy tapasztalatból írtad a véleményedet.
Úgy gondolom, szülőként feladatom nevelni a gyerekemet , ha már vállaltam gyermeket. És feladatom, hogy a gyerek életkori sajátosságának megfelelően közvetítsem az értékeimet. Ha pici, kicsi, akkor igenis mondhatom, ezt igen , ezt nem , mert nem tartom jónak, nem értek vele egyet, mert árthatsz másnak, mert árthatsz magadnak stb. És ez a verekedés, csúnyán beszélés és táplálkozás témájában is megtörténhet. Ahogyan azt sem hagyom, hogy megkóstolja a gyerek az alkoholt , hogy nézzen tévét csak úgy stb . Életkorából fakadóan a döntés nem az ő dolga, hanem a szülőé sok kérdésben. És természetesen megmagyarázom röviden , akár egy mondattal, hogy miért.
A gyerekeinknek megmondtuk, nem akarjuk, hogy húst , tojást egyenek az óvodában, iskolában , vendégségben sem ( indoklással), de nem várjuk tőlük az aszkézist. Úgy oldjuk meg, hogy a nevelőktől nem kérünk túl sokat, de azt elvárjuk , és köszönetünket , elismerésünket fejezzük ki , ha az többletmunkát, -odafigyelést igényel. Ha viszont megkívánnak vmit a gyerekeink az intézményből , megkapják aznap vagy legkésőbb másnap a veg.változatot . A gyerekeink életét , programjainkat úgy szervezzük, hogy ne lemondásként , nyers tiltásként éljék meg a veg-ságot, hanem megoldható dologként. És nemcsak ezen a téren teszünk így , hanem mástéren is ( pl. mesekönyv, zenék , játékok, mesefilmek választásában is).
Az "Úgyis...." szemlélet nem az enyém és a férjemé sem , és többeket is ismerek, akik így gondolkoznak. Az életünket úgy szervezzük, ami nagyon fontos , az megvalósulhasson, kiállással , alkalmazkodással, erőbevitellel, de nem feladással, behódolással. (Látják , hallják azt is, hogy a munkahelyen, baráti társaságban elfogadják a szüleiket így ( kivívtuk:). A nagyszülők is betartják kérésünket, de ez hosszú kiállás eredménye . )
Kisiskolás korban, kamaszkorban már más a helyzet, ahogyan nő , önállósodik a gyermekünk, maga dönt , de azokkal az alapokkal, amit tőlünk kapott.
Avatar
bugi
Inkább olvas
 
Hsz: 13
Csatlakozott: 2009. okt. 11., vas. 0:00

Kedves bugi

HozzászólásSzerző: cetanpuri » 2009. nov. 18., szer. 0:28

Sajnos az utóbbi időben nagyon elfoglalt voltam, s nem volt időm
fórumozni. De ez nem azt jelenti, hogy már nem érdekel a téma.
Kedves bugi! Érdekelne az a cikk ha elküldöd privát üzenetben, vagy
ha publikus akkor tedd be a fórumba.
Rövidesen írok majd a gyermekünk óvodai tapasztalatairól
a táplálkozás kapcsán, melyek eddig nagyon pozitívak!
Üdv és szép napot mindenkinek!
Cetanpuri
Avatar
cetanpuri
Újonc
 
Hsz: 6
Csatlakozott: 2008. máj. 14., szer. 0:00
Tartózkodási hely: Debrecen

HozzászólásSzerző: mkriszti » 2009. nov. 18., szer. 14:49

Kedves Cetanpuri,kedves fórumozók!
csak nemrégen csatlakoztam a veg.hu társaságához,és nagy örömmel olvastam a hozzászólásokat ebben a témában.
engem is érdekelne,miután vegetáriánusként 8 hónapos kisfiamat is ezen az úton szeretném elindítani.
eddig még nem kapott húst,és hála istennek,az egyébként vegyes táplálkozású párom -mégha nem kevés vitát követöen is- beleegyezését adta,hogy húsmentesen neveljük a kicsit.
azonban továbbra is rögös az út,mert ugye ott vannak a nagyszülök,akik egyelöre nem is tudják,hogy miként döntöttünk,és késöbb az óvodai,iskolai közétkeztetés,ámbár úgy gondolom,talán ez utóbbit könnyebb lesz megoldani,ha már a családon belül áthidaltuk a nézetkülönbségböl fakadó ellentétet.
kisfiunk egyébként nagyon szépen fejlödik,a gyerekorvos szerint az értelmi és mozgásfejlödése jóval elörébb van az átlagnál.
üdv:Kriszti
Avatar
mkriszti
 
Hsz: 4
Csatlakozott: 2009. aug. 6., csüt. 0:00

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2009. nov. 18., szer. 22:53

nekünk 1 éves a kislányunk, szintén vegásan neveljük. :)

Szerintem a fő szabály az, hogy próbáld meg minél változatosabban táplálni!

A mienk táplálást illetően így eszik: (1 éves)
- még mindig szopik
- rendszeresen eszik gyümölcsöket (szezonálisan mindenfélével kínáljuk)
- rendszeresen kap főzelékféléket, igyekszünk nyersen is adni neki zöldeket (pépesítve)
- adunk neki hüvelyeseket sokfélét szintén
- gabonák színes repertoálja is gazdagítja az étrendet
- olajos magokból pástétomot adunk (kivéve az allergéneket)

ezek egyelőre...
A mienk nem kap se tojást, se tej és tejterméket, se. Egyelőre nem látjuk szükségesnek. Nem tervezzük tiltani. Olyan étrendet szeretnénk mely nem kirekesztő, ugyanakkor mindig is szeretnénk előtérbe helyezni a növényeket és ritkán kiegészítésként esetleg fog kapni pl. tejterméket, vagy nem tiltjuk el ha valamiben van tojás...

De ezt minden szülő saját maga dönti el.

Gábor
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: mkriszti » 2009. nov. 19., csüt. 21:08

Szia Gábor,
igen,szerintem is nagyon fontos a változatosság.
csak ugye még sokmindent nem kaphat egy 8-9 hónapos baba.
mik azok a zöldségek,amiket nyersen is lehet adni?
és az olajos magokból pástétomot hogyan készítitek el?vagy készen is lehet kapni olyat,ami megfelelö?
köszi a segítséget.
Avatar
mkriszti
 
Hsz: 4
Csatlakozott: 2009. aug. 6., csüt. 0:00

HozzászólásSzerző: cetanpuri » 2009. nov. 22., vas. 0:47

Kedves mindenki!
Ahogy ígértem írok gyermekünk óvodai tapasztalatairól.
Nyáron még féltünk, vajon hogy fog a mi kis vegis gyerekünk
beilleszkedni egy vegyes táplálkozású közösségbe, most már úgy néz ki minden megyen a maga
útján rendben.
Három hónapos óvodai élete során sok pozitívat tapasztaltam a
mi óvodánkban. Nagyon jól állnak az óvónők gyermekünk vegetárius
táplálkozásához. Eleinte válogatva, most már ahogy megszokja az új
ízeket egyre jobban eszik. A kaja minősége is szerintem elég jó, minden
nap van valamilyen teljes kiőrlésű lisztből készült pékáru. Elég változatosnak tűnik, naponta a tízórai-ebéd-uzsonnáért 480-ft-ot fizetünk. A húsevőknek csak 380-ft. Teljesen külön névre szólóan kapja, külön konyhán főzik.
Aminek nagyon örülök, hogy nem akar a máséból enni, ugyanis egyedüli
vega a csoportban. A többi gyerek sem piszkálja hogy ő miért eszik mást.
Mikor kiosztják az ebédet, arra motiválják őket, hogy mindenki csak a magáét eszi. Volt, hogy nem ízlett neki valami és nem akarta megenni, az óvónők
megsajnálván a máséból adtak neki, de szigorúan csak húsmenteset!
Úgyhogy tiszteletben tartják az életmódunkat. Bár azt mondtuk nekik,
hogy nem fogunk belőle ügyet csinálni, ha véletlen megkóstolja a húst
a másikéból. A lényeg, hogy megszokja ezt a kosztot itthon is és az
óvodában is egyaránt. Talán azért is jó hogy egykorúak a gyerekek, hogy
eggyütt felnőve elfogadják egymásban a "másságot". Egy szóval semmilyen tekintetben nem lóg ki a sorból, az óvónők teljesen meg vannak vele elégedve, mind a viselkedésével, mind a testi-lelki-szellemi
érettségével. Igaz ő is megfázik és náthás lesz, mint a többi gyerek, de
ezt senki nem vetette a szemére, hogy mert vegetáriánus. Amiket hallottunk
ő korabeli gyerekekről, hogy milyen betegségen estek át, és mennyi ideig tartott, rámondhatjuk, hogy átlagosan jó egészségnek örvend.
Szerencsésnek érezzük magunkat, hogy ilyen jó óvodát találtunk,
s hozzá ilyen kedves, elfogadó, toleráns óvónénikkel, mint az a kettő
aki a gyerekünk útját fogja igazgatni éveken át.
Nincsenek véletlenek karmikus utunkon, ugyanis a helyi Waldorf oviba
szerettük volna sokáig, hogy járjon a lányunk, mert ott vegetárius
koszt volt mindenkinek, és az egyik óvónő jóbarátunk volt, ám anyagi
okokból erről le kellett mondani. Nagyon sajnáltuk is.
Ám a sors úgy intézte, hogy ez a jóbarát óvónéni elment másik óvodába dolgozni, ebből kifolyólag a vegetárius koszt is megszünt, most már
vegyes táplálkozású az óvoda!
Úgyhogy most már nem sajnáljuk, hogy nem oda adtuk.
Bízunk benne, hogy a jövő is hasonló jót tartogat kislányunk számára
ebben az óvodában.
Köszönöm hogy meghallgattatok, írjatok ti is tapasztalatokat a gyermekek
közzösségbeli és otthoni táplálkozása kapcsán, hiszen ebből tanulunk mindőnk!
Ezért is indítottam ezt a fórumot el.
Köszönöm szépen, Üdvözlettel: Cetanpuri
Avatar
cetanpuri
Újonc
 
Hsz: 6
Csatlakozott: 2008. máj. 14., szer. 0:00
Tartózkodási hely: Debrecen

HozzászólásSzerző: bugi » 2009. dec. 15., kedd 12:00

Sziasztok! Elnézést, hogy ilyen későn írok, sok a tennivalóm. Örömmel olvastam, hogy jól alakul többeknek a veg. gyermeknevelés, ahogyan szeretnék. Nagyon együtt tudok érezni az ilyen örömmel, mert olyan fontos tud lenni, hogy az ember a belső indíttatása szerint tudjon tenni.
Gondolkoztam, hogy azt az írást , amit még régebben készítettem, hova tegyem itt ,melyik címszó alá, mi a javaslatotok? Hosszabb lélegzetű ...
Míg azt felteszem, röviden írnék a 8 hónapos gyermek veg.táplálásával kapcs-ban. Az a tapasztalatom, hogy a szoptatás (igény szerinti)rendkívül jó, nagyon nagy védelmet ad a gyermeknek . Van olyan gyermek (pl. nálunk az elsőszülött), aki 9 hónapos kora körül kezd csak nyitott lenni egyáltalán bármilyen szilárdabb táplálékra, van , amelyik már korábban 6-7 hónap körül. A Kismama újságnak már több éve megjelent egy melléklete , egy táblázata, amelyben hónapról hónapra javaslatokat tettek a hozzátáplálással kapcs-ban. Vegetáriánus gyermektáplálásra és allergiás gyermekek táplálására is vannak utalások. Dietetikus állította össze, a normál védőnők is elfogadják ezt a táblázatot. Nagyon jól hasznosíthatónak tartom, a saját szemlélet alapján alkalmazható.
Avatar
bugi
Inkább olvas
 
Hsz: 13
Csatlakozott: 2009. okt. 11., vas. 0:00

HozzászólásSzerző: bugi » 2010. jan. 27., szer. 14:36

Kedves Cetanpuri! Írtam Neked üzenetet.
Avatar
bugi
Inkább olvas
 
Hsz: 13
Csatlakozott: 2009. okt. 11., vas. 0:00


Vissza: Vegi család, gyerekek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég

cron