Családi reakciók

Családi reakciók, vegetáriánus párválasztás, anyaság, babázás, gyermeknevelés

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2005. ápr. 5., kedd 17:25

Szia Cameleon!

Igen, mi magyarok húsevővé lettünk. Úgy is mondhatjuk, megtagadtuk a gyökereinket. Érdekes, hogy a főleg növényevésről (földművelésről) az állattenyésztésre áttért emberek (többnyire disznózók, baromfizók) közül mily keveseknek tűntek fel a negatív következmények, amiket ez a "fejlődés" hozott. A gyerekeknek feltűnt, sírtak is a disznó- és csirkeöléskor, de ki figyelt a kölykökre? Mit számít a (gyermeki) szív, a lélek, ahol TEST is van, és ÉLVEZET? Az igazság azonban megmutatkozik: betegség, korai halál, kellemetlenségek jöttek "eredményül", és ha az előző generációk nem is "kapcsoltak", nekünk könnyebb dolgunk van, hiszen az örökségünk tanúskodik az igazságot illetően. Öröklött gyengeségeink vannak, amiket könnyen felismerhetünk, és rájöhetünk az okára. Ahogy bővült a természetellenes szokások meghonosodása, úgy egyre újabb betegségek, bajok (akár környezetvédelmi) keletkeztek. Mi kell még, hogy ne nyíljon fel a szemünk?

Oláh Andor előtt emelem a szalmakalapomat. Remek ember volt.
Munkássága, eredményei a bizonyíték erre.

Az ember is valamilyen evő kell legyen, nemigaz? Minden élőlény táplálkozik. Rendeltetése szerint. Következtethetünk, összahasonlíthatunk a felépítés és a viselkedés alapján fajokat. Abból, hogy az emberek jelenleg mit és hogyan "esznek", nem szabad arra következtetnünk, hogy mindenevők, neadjisten húsevők. A hasonlítás, amit Oláh Andor is bemutat, igazságot tükröz. Lehet, hogy a nyelvezete az, ami azt hitetheti el veled, hogy áltudományos, ezért inkább nézd meg Váradi Tibor összehasonlító táblázatát. Figyeld már a címét is: Az ember növényevő?! Mindenki eldöntheti\beláthatja, ez alapján is.

Aláírom, az internetezés is egy természetellenes dolog. A fejlődéstörténet, ami ehhez vezetett tele van szenvedéssel. Mi ebbe beleszülettünk. Sz*r ügy\Ez van. Itt ez a számítógép, amely gyártásakor 1 tonna veszélyes hulladék keletkezik... Micsoda fájdalom a Föld Anyánknak! Aki valaha is igazán Jót akart, az nem akarhatott ilyet... Mi erről közvetlen nem tehetünk, ezesetben csak az eredmény "haszon(?)élvezői" vagyunk... Választásainkkal azonban sokat tehetünk a jelenben. Ha a számítógépez, az internetet, mint eszközöket megpróbálunk JÓL felhasználni, ezesetben ismeretszerzésre- és terjesztésre, talán egy keveset vissza tudunk adni abból, amit a történelem folyamán az emberiség elvett.
A TERMÉSZETességre, EGÉSZségre, BÉKÉRE (mindennel és mindenkivel), tehát EGYSZERŰSÉGRE törekvés egyre csökkenő, és jól átgondolt GÉPHASZNÁLATOT kíván, vagy eredményez. (Elhiheted, hogy én ezzel többé kevésbbé így vagyok.)

Peace
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke


HozzászólásSzerző: Norci » 2005. ápr. 7., csüt. 14:55

az, hogy most ezeket esszük, nem jelenti azt, hogy mindig is ezeket ettük. kedvenc példám a jó magyaros étel: paprikás krumpli. ebből aztán semmi nem származik hazánkból, a jó kis hagymán kívül :-)

régen egyáltalán nem volt megszokott a húsevés, mert nem engedhették meg maguknak az emberek. ünnepnapokon, és hétvégén ettek az emberek húst csak. bezzeg az ünnepelt civilizáció elhozta nekünk ezt is: halomra öljük szegény állatokat. félreértés ne essék, nem fejlődés-ellenes vagyok, hanem azt mondom, hogy jó dolgunkban már azt sem tudjuk, hova kapjunk. úgy értem mi, civilizált, kapitalista országok. de a nagy civilizáltságunkban odáig még nem jutottunk el, hogy szegény harmadik országokat is segíteni kéne, hogy felemelkedjenek a nyomorból. vagyis odáig már igen, hogy ledobnak hozzájuk repülőkről több tonna búzát, és annyi, egyétek. nesze semmi, fogd meg jól. ez csak tűzoltásra elég, de ahhoz nem, hogy valaha is kikerüljenek ebből a helyzetből. ahelyett, hogy technológiát adnának nekik, amivel olyan ágazatokra állhatnának át, amiből valami jövedelemre tehetnek szert, és szép lassan fejlődésnek indulhatnának. na jó, hagyjuk.
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: Norci » 2005. ápr. 7., csüt. 15:07

igaza van parsinak abban, hogy ha nagyon akarod, mindennek megtalálod a negatív oldalát (is). meg persze a pozitívat is. ez mind csak nézőpont kérdése - és persze mint olyan, szubjektív, saját magunkról beszél, magunkat vetítjük ki rá. ez olyan, mint a félig üres, vagy félig tele pohár.

én azt mondom, hogy a világ ad egy keretet, amiben élünk, és meg kell próbálni abból kihozni a lehető legtöbbet. nagyon nem mindegy, hogy a dolgokat mire fordítjuk. unokatesóm például teljesen internet-ellenes, merthogy mennyi sok szenny terjesztésére szolgál. de ha abba belegondolunk, hogy milyen sok jót is ad (pl. ismeretterjesztés, ld. veg.hu), akkor már sokkal másabb a kép. és itt a lényeg: csak rajtunk múlik, hogy a rendelkezésre álló eszközökkel, erőforrásokkal (tőke, munka) hogyan gazdálkodunk. mert ez a mi felelősségünk, senki másé.

el sem tudom mondani, hogy milyen érzések törtek rám, amikor egy riportfilmet láttam arról, hogy a nemtommilyen tengerben mesterséges szigeteket alkotnak, és mennyiért veszik meg a legnagyobb "sztárok", hogy ott luxusok luxusában töltsenek egy-egy hétvégét. komolyan azt hittem, hogy elkap a sírógörcs, hogy HOVA LETT A TÁRSADALMI FELELŐSSÉG? hogy hány ember hal meg nap mint nap éhen, szomjan, ezek meg erre költenek csillagászati összegeket??? :x :cry:
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: flower » 2005. ápr. 7., csüt. 16:10

Igen, Dubaiban lesz az a mesterséges sziget.. szőrnyű.
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: cameleon » 2005. ápr. 9., szomb. 16:44

Ahoj!
Igen, mindennek van jó és árnyoldala is, így a vegaságnak is. Csak az a furcsa, hogy a legtöbb vega ezt nem látja be. Nekem például alacsony a ferritin-szintem. Ez az az enzim, ami segíti a vas beépülését. Én pl sokkal fáradékonyabb vagyok, mióta vegi vagyok. Azért nem érdekel, mert húst meg nem vagyok hajlandó enni, de attól még belátom, hogy nem feltételnül üdvözítő. Pl ha nem öko-biot zabál az ember kizárólag, akkor rögtön bekerül a szervezetébe a sok növényvédő szer.Ez van. ha meg végigsétálsz az utcán, a közlekedés okozta szennyeződést szívod magadba. Hol lehet itt törekedni az egészségre???
Valami árnyaltabb képet kellene kialakítani.
Amikor elkezdtem ezt az egészet, az volt a legmegdöbbentőbb, hogy mindenki azt hitte, hogy egyből meg akarom téríteni, meg elmagyarázni, hogy miért fogok én 150 évesen kicsattanni az egészségtől, ő meg 50 évesen kínok közt elhalálozni.
Egy csomó légbőlkapott "bizonyíték" mindenhol!
Már többször olvastam itt is, (és ha jól emlékzsem Oláh "professzor" könyvében találkoztam vele először), hogy a gyerek ösztönösen a gyümölcsöt eszi. Hát nekem pont az a tapasztalatom, hogy alig lehet beléjük tömni bármit, ami egészséges. Ellenben olyan ismerősöm van, aki kiskora óta imádja a nyers húst és nem lehetett róla leszokzatni, pedig a vörös húsok nyersen egészségtelenek. Hogy lehet ilyen dolgokat kijelenteni, amikről még csak felmérést sem lehet végezni????

De nem ez az egyetlen, csak nem szertnék mindenkit kiszorítani a fórumból
Csak kicsit árnyaltabb, tudományos alapokra épülő véleményt kéne kialakítani, nem padig elhinni mindent, ami jól hangzik.
cameleon
Avatar
cameleon
Inkább olvas
 
Hsz: 15
Csatlakozott: 2005. márc. 31., csüt. 0:00

HozzászólásSzerző: mandula » 2005. ápr. 9., szomb. 18:12

Sziasztok! Új vagyok ezen a fórumon, eddig inkább csak olvasgattam...

Cameleon, én nagyon elfogadhatónak találtam, hogy a gyerek először a gyümölcsöt eszi. Biztos azért értek vele egyet, mert én kisgyerekként semmi mást nem akartam megenni, és a gyümölcs iránti szeretetem máig ugyanolyan. Nagy nehezen tudtak csak rászoktatni azokra az ételekre, amelyekre állítólag a szervezetnek "szüksége van". Akkor még a sütit is csak annyira szerettem, hogy a tányérban szétnyomtam a kezemmel, és benne hagytam.
Nekem szerencsém volt, mert a szüleim főleg növényi étrenden éltek - bár nem voltak vegetáriánusok -, és már születésem előtt is egy csomó zöldséget meg gyümölcsöt kaptam. Ennek ellenére sosem voltam alultáplált csecsemő.

A született húsevő gyerekekről szóló történetektől mindig elszörnyedek. Sajnos a táplálkozási szokások öröklődnek 2-3 generáción át, és amit a szüleink és nagyszüleink ettek, általában mi is azt esszük először. Már csak azért is, mert édesanyánk hasában azt kapjuk.
Meg azért is, mert ránk erőltetik. Aztán később talán nem is emlékszünk rá, hogy muszájból ettük, csak hozzászoktunk. Sokakban fel sem merül, hogy máshogy is lehetne táplálkozni.
Nem tudom, van-e vegetáriánus anyának olyan gyereke, aki a húsért nyúl először, de nehezen tudnám elképzelni. Azokat viszont mindig csodálom, akik megrögzött húsevő családban születtek, és tudatosan hagyták abba.
Avatar
mandula
Törzsvendég
 
Hsz: 395
Csatlakozott: 2005. ápr. 1., pén. 0:00

HozzászólásSzerző: flower » 2005. ápr. 9., szomb. 18:30

Mandula,egyetértek. Ha a gyerekbe nem lehet egészséges kaját rakni,mert nem szereti, az azért van,mert már elcseszték az elején. Ennyi. A gyerekek ösztönösen tudják,mi jó nekik, csak mi felnőttek tönkretesszük őket. Ők sokkal bölcsebbek nálunk, nekünk kéne rájuk hallgatni,nem pedig fordítva. Ha megvan hagyva a gyerek szabadsága,egyénisége(ami nagyon ritkán valósul meg sajnos) akkor a gyerek egy csodálatos isteni lény. A gyerekektől kéne tanulnunk, minden téren.
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: mandula » 2005. ápr. 9., szomb. 18:46

Igen, és a gyerekek ezt tudják. Bárcsak tudnák azok is, akik nevelik őket.
Avatar
mandula
Törzsvendég
 
Hsz: 395
Csatlakozott: 2005. ápr. 1., pén. 0:00

HozzászólásSzerző: cameleon » 2005. ápr. 9., szomb. 19:29

Szerintem nem lehet általánosítani.
És legfőképpen alátámasztani nem lehet semmivel, hogy konkrét tényként lehessen kijelenteni. Nem eléggé megalapozott. Nem tudományos.
Bátyám megrögzött húsevő, aki már attól rosszul van, hogy én vegi vagyok, pedig édesanyánk egyik terhessége alatt sem evett több húst vagy zöldséget.
:?:
cameleon
Avatar
cameleon
Inkább olvas
 
Hsz: 15
Csatlakozott: 2005. márc. 31., csüt. 0:00

HozzászólásSzerző: mandula » 2005. ápr. 9., szomb. 20:17

Jó, legközelebb hivatkozom.
(A századeleji néprajzi gyűjtések inkább kásákkal és tésztákkal vannak tele, mintsem húsételekkel, és a gulyást is a múlt századi vendéglősök futtatták be, hogy legyen mivel villogni az idegenek előtt; de tudom ez nem elég tudományos)
Avatar
mandula
Törzsvendég
 
Hsz: 395
Csatlakozott: 2005. ápr. 1., pén. 0:00

HozzászólásSzerző: mandula » 2005. ápr. 9., szomb. 20:23

(az utóbbit csak a magyarság táplálkozásához. A gyerekek ízlését meg nem tudom, hogy lehetne tudományosan bizonyítani. Ezt vagy az ellenkezőjét.)
Avatar
mandula
Törzsvendég
 
Hsz: 395
Csatlakozott: 2005. ápr. 1., pén. 0:00

HozzászólásSzerző: zsolidodd » 2005. ápr. 9., szomb. 20:50

Én emléxem húgomra, kisbabaként, és ő pl imádta a tököt, az almát, répát stb, mostanság pedig inkább a csokit szereti.

A másik, hogy pl a kisgyerekek alapvetően őszinték és hazdozást, képmutatást is a felnőttektől tanulják, szóval ugyanígy eltanulhatnak bármit, pl a húsevést is...
"Mennyit adott a hit, mennyit vett el a vallás
Mekkora bűn ölni, fegyvereken van az áldás"
Avatar
zsolidodd
Írogat
 
Hsz: 155
Csatlakozott: 2005. jan. 13., csüt. 1:00
Tartózkodási hely: itt

HozzászólásSzerző: cameleon » 2005. ápr. 10., vas. 11:22

Oké.
Akkor most vegyünk valami olyat, aminek még hinni is lehet. Mindenki nyissa ki az Atkinson pszichológiakönyvet a 74. oldalon!
Ízlelés és szaglás (csecsemőkorban)
A kisbabák már születésük után képesek az ízeket megkülönböztetni. Velünk születetten preferáljuk az édes ízeket!
Szóval abból, hogy a legtöbb gyerek jobban szeret gyümit rágcsálni, még nem vonható le az a következtetés, hogy eredendően vegák vagyunk.
A húst viszonylag ritkán készítik el édesen, ez megmagyarázza, miért nem kedvelik annyira, de ez alól is vannak kivételek.

Én pl. nem tudok egyszerre 2 kockánál több csokit megenni, mert hányingerem lesz, és az édes kaja nem laktat, mert utána sósat kívánok.

Amúgy, ha valaki erre azt mondaná, hogy azért preferáljuk az édes ízt, mert a gyümi meg a vegaság, akkor ez is cáfolható. Ennek az oka az, hogy a négy íz közül ez hasonlít legjobban az anyatej ízére és illatára, amit szintén ki tudnak választani.
Avatar
cameleon
Inkább olvas
 
Hsz: 15
Csatlakozott: 2005. márc. 31., csüt. 0:00

HozzászólásSzerző: zsolidodd » 2005. ápr. 12., kedd 21:31

Az erdeti témához: amikor vega lettem, megfogadtam, hogy nem osztom az észt, nem leszek hittérítő stb. Erre már olyan ember is elkezdi nekem osztani az észt akit csak látásból ismerek 8O !!

Egy idejig toleráns az ember, de igazán békénhagyhatnának végre, én sem osztom ki őt, hisz ki vagyok én?

Bocs, hogy ilyen hülyeséggel irkálok, de kezd elfogyni a toleranciám.... :cry:
"Mennyit adott a hit, mennyit vett el a vallás
Mekkora bűn ölni, fegyvereken van az áldás"
Avatar
zsolidodd
Írogat
 
Hsz: 155
Csatlakozott: 2005. jan. 13., csüt. 1:00
Tartózkodási hely: itt

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2005. ápr. 13., szer. 11:12

Türelem... hamarosan adok egy kis erősítőt, ami nekem bevált .

Peace :P
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

ElőzőKövetkező

Vissza: Vegi család, gyerekek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég