Babák táplálása

Családi reakciók, vegetáriánus párválasztás, anyaság, babázás, gyermeknevelés

Bab

HozzászólásSzerző: bcontact » 2005. jan. 25., kedd 2:42

Sziasztok! először vagyok itt, még nem olvastam el semmit.
28 éves vagyok, 11 éve vega, van egy 1 éves kisfiam, akit egészségesen próbálok nevelni, de a párom nem veszi komolyan ezeket a dolgokat (amúgy ő szokott húst is enni). A baba sajnos már nem szopik, és tej sincs már.
Szeretnék tőletek tanácsokat kérni, hogy mit adjak a babának. A válaszaitokat meg fogom mutatni a páromnak, hogy lássa, nem csak én gondolom úgy a dolgokat, ahogy.

A következő témákban kérek szépen hozzászólásokat:
fehérje, vas, B12, D-vitamin, só, cukor, méz, édesítő, fehér lisztes termékek, italok, csapvíz, teák, mézes tea, mézes limo, mandulatej, tejtermékek, tápszerek, ételtársítás, nem bio zöldségek, déligyümölcsök, banán, buláta, ivás étkezés után, nasi 2 étkezés között.

Továbbá mit javasoltok, hogy szokjunk le az édességről?(függők vagyunk)
Előre is köszönöm segítségeteket!
Szép napot mindenkinek! :wink:
Avatar
bcontact
Inkább olvas
 
Hsz: 10
Csatlakozott: 2005. jan. 25., kedd 1:00


HozzászólásSzerző: Parsifal » 2005. jan. 25., kedd 12:36

Fehérje, vas, B12, D-vitamin:Ezek az anyagok az ember táplálékának alkotórészei, külön nem nagyon kell foglalkozni. Viszont akkor finomított élelmiszereket egyáltalán nem szabad adni, mivel az abban lévő hiány felborítja a csöppség egyensúlyát. Tehát finomított liszt, hántolt (fehér) rizs, pasztőrözött, hidrogénezett, tartósított, füstölt élelmiszerek, semmilyen cukor egyáltalán szóba se kerüljön.
A só nem emberi táplálék, nem táplálék, így fogyasztani sem kell, de ha egy gondolatnyi van az ételben, az nem nagy probléma. (de ha nem muszáj, inkább NE)
Cukor helyett inkább az aszalt édes gyümölcsök édesítsék meg életeteket. Ezeket is inkább áztatva (alapos mosás és ellenőrzés után). Így puhább. Az áztatóvíz nagyon édes, felhasználható. A méz is nagyon koncentrált, mint a cukor, így ha használtok, akkor nagyon kevés legyen. Mesterséges édesítőkre nincs szükség.
A csapvízzel problémák lehetnek, talán még magas arzéntartalma is van. A forralása jónak tűnik, bár ettől az arzén nem megy el. Jobb a szűrt víz, pi-víz. Ez az ásványvizekhez képest jóval olcsóbb is. Szénsavra nincs szükség, árt.
Teákat csapvízből, de jobb szűrt vízből. Ne filterest használjatok! Fekete, barna, sárga, zöld. Ezek nem gyermeknek valók. Gyenge gyógynövényteák, mint kamilla, csipkebogyó (áztatni, ne forrázni), hársf, menta, ... szóba jöhet. Esetleg gyümölcstea.
Mézes limo? Az limonádé? Ne legyen túl savas citrom, bántja a pici fogát, ami még nincs is. Jobb a citromfű tea.
Mandulatej? Tudtok szerezni? Honnan? Csináljátok? A legjobb tejalternatívának mondják. Ez legyen a tej helyettesítője.
A tejjel és tejtermékekel túl sok a probléma. Pasztőrözve semmiképpen. A tejtermékek, mint az aludtej, tejföl, túró szóba jöhet, ha természetesen tartott állattól van. De ennyi növényi táplálékféleségből van mit választani.
Anyatejes korszak után vagytok? Tápszerre nincs szükség. Ha mindig ti csináljátok a kicsi ételét, az neki a legjobb. Igaz ez több idő, de hát ez a gyermekkel születik.
Ételtársítás: Gyümölcsöt lehetőleg üres gyomorba. Gabonaételek, olajosmagok, zöldségek megférnek együtt. Gabona, olajosmag, aszalt gyümölcs (édes) szintén. Édeset zöldséggel, gyümölcsöt zöldséggel ne!
Próbáljatok piacra menni vásárolni, keressétek az egyszerű, szerény, valószínűleg vegyszer nélkül termesztő embereket. Olcsók is.
A füge gyógynövényteába (menta, citromfű, ...) áztatva finom édesség, gyümölcsleves. Segíti a bélműködést a sok pici mag miatt.
A banán ne legyen semmiképpen se zöld. Inkább már kezdjen barnulni. Megbír egy kis erjedésgátló fűszert, mint a vaníliaőrlemény.
Buláta főétkezéshez jó lehet. Szerintem ahhoz viszont drága, jobb egy egyszerű, olcsó, teljesértékű búzadarakása, hajdinakása.
Túl sokat semmiképpen se igyatok evés után, csak olyan szájöblítő jelleggel.
A nasi nem túl jó dolog, inkább a főétkezések. Abból pedig kisgyermekkorban van vagy 3-4-5, nem? Ehhez már nem is kell nasi. Meg egyébként sem.

Ételek: Gabonafélékből, kása, kenyér, csíra(-málé); hüvelyes magvak: bab, lencse, borsó, előnyös csíráztatás után párolni, olajos magvak nyersen darálva (mák, szezám), csíráztatva, áztatva (mogyoró, dió); zöldségek, gyümölcsök, gumósok (krumpli, csicsóka).

Olvassátok a fórum cikkeit, tele van hasznos infókkal, pl a krumpli kapcsán.

Mindig próbáljátok a Természetet követni.
Pont tegnap dobtam be a fórumba a "vegi társa" témát, te ebben pont érintett vagy.
Jó lenne, szinte az egyetlen probléma nélkül járható út, ha Kedvesedet is megismertetnéd a vegetáriánusságod okával. Tényleg, mi a vegetáriánusságod oka? Egészség, állatszeretet, vallás, mindez együtt, vagy más. Tanítsd, tanuljatok együtt, olvassatok jó könyveket, az internet tele van vegetáriánusoknak való tanulnivalókkal.

Sok Szeretetet kíván Árpád a fórumról.
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: flower » 2005. jan. 25., kedd 14:46

Kimerítő, teljeskörű választ adtál Árpi! :lol:
én csak egy pár dolgot tennék hozzá: szerintem a tejföl helyett inkább kefír. de tejtermék(csak savanyított) csak minimális mennyiségben vagy egyáltalán ne. tejet semmiképpen ne adj a picinek, mandulatej jöhet! meg a más magtejek.. szokja meg ezeket, ne a tejet!
B12: tökmagcsíra.. rengeteg jó anyag van a többi csírában is. salira rárakod, csak keveset, és máris egy csomó fontos anyaghoz jutott a szervezeted. íze nincs, tehát nem zavaró.. észre sem veszed. tuti jó.
D vitamin : napi fél óra napon, levegőn. (vagy több..) arcot kezeket érje a nap. nyáron fel lehet tankolni... :lol: persze csak óvatosan(de nem is parázósan..60-as faktorral.. :wink: ).
Konyhasót (NaCl) semmiképpen ne használjatok,abban csak 2féle anyag van, ebből az egyik mérgező.. van helyette tengeri só,az tele van abból is csak picikét.
cukor helyet méz, bioméz,mazsola.
sok nyers gyümi,zöldség.. a nyers kaja tele van enzimekkel, ami a legfontosabb!
gabonából csak teljes értékű teljes őrlésűt.

Üdv a veg.hu-n! :D
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: gilice » 2005. jan. 25., kedd 16:32

http://www.eatright.org/Public/Governme ... /17084.cfm

Itt egy link az Amerikai dietetikusok szövetségének szakmai tanulmányára. Bőven kivesézi a babákat is, de emlékeim szerint nem ajánlja a teljesen vegán étkezést. Nekem nincs tapasztalatom babák etetésében, de a hüvelyesektől biztos frászt kapnak. Én nem etetném babbal.. Ami a legfontosabb az a fehérjeszükséglet ebben a korban, arra azért nagyon oda kell figyelni. Szerintem Nawesh biztos tud részletesen infót!!

Parsi: A só mint nem emberi táplálék 1 kicsit erős megfogalmazás nem? Az ember alapvető sejtműködéséhez (Nátrium-Kálium pumpa) kell. Az ajánlott napi adag 0,2gramm emlékeim szerint. A kálium túlsulyos, nátrium hiányos étrend épp olyan káros lehet, mint forditva, szvsz..

Flo: A tengeri só is ugyanaz mint a konyhasó kémiailag. Elvileg semmi különbség nem lenne a pár ezer éve kirakódott só ami most a bányából jön vagy a frissen tengervizbol lepárolt között. A lényeges különbség a vegyi tisztitás.. De abban se vagyok biztos, hogy a mai divatos tengerit nem vegykezelik esetleg. Ill. a nehézfémszennyezése se piskóta bizonyos tengereknek. Plusz ha megnéztek bármilyen sódobozt, valami csomósodásgátlót tesznek bele. A tutti szerintem valamilyen nagyszemü só, frissen örölve lehet:)
gilice
Írogat
 
Hsz: 67
Csatlakozott: 2004. okt. 26., kedd 0:00

HozzászólásSzerző: gilice » 2005. jan. 25., kedd 16:33

Ja amit még akartam, hogy kisbabák még könnyen emésztik a laktózt nem? Nekik nem biztos, hogy "előemésztett" joghurt kell feltétlenül..
gilice
Írogat
 
Hsz: 67
Csatlakozott: 2004. okt. 26., kedd 0:00

HozzászólásSzerző: gilice » 2005. jan. 25., kedd 16:41

Bocs, nem írt ilyet, hogy nem ajánlja a vegan étrendet!
Az Infants + Children fejezetben részleteiben..
gilice
Írogat
 
Hsz: 67
Csatlakozott: 2004. okt. 26., kedd 0:00

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2005. jan. 25., kedd 18:42

Amikor az előző írást írtam, nem volt túl sok időm átgondolni a dolgokat, így amit kihagytam, és fontosnak gondolok, azt most ideírom.

Fügéből a napon aszalt a jó. Az többnyire nem férges, meg nem kezelt. Mindig félbe kell szedni, és megnézni, mert a magok közt peték, kukacok száradmánya lapulhat. Ennyi a hátránya.

Ételtársítás: zöldség a levélnövényeket és a zöld színű, illetve azok családjába tartozóakat értem, mint káposzták, kelfélék, brokkoli, saláták, kelbimbó, karalábé.
Tehát édes, aszalt gyümölcsös étkezéshez (pl. mákos datolyás hajdinakása) illenek az édesebb gyökerek illenek, mint a cékla, csicsókagumó, répa (az igazi sárga színű enyhébb, édesebb, igaz én most egy nagyon finom ízű narancsszínűt eszek) reszelve, foggal pedig rágcsálva utána. Ez így vizet is ad, nem kell inni plusszba.

Ebéd közben ötlött be, hogy a gyermekeknek a csíra egy ideális táplálék. Csírázáskor a az anyagok egyszerűbb összetevőkké alakulnak, így azt a kisember is igazán könnyen megemészti. Főleg igaz ez a nagy tápértékű olajos magvakra, amelyek a gyermekek fő táplálói kell legyenek. Dió, mogyoró, mandula, mák, szezám, és a többi minden napra jut, még változatos is.

Minden étkezésben legyen nyers étel, mennél több, annál jobb. maradva a példánknál: a mákos datolyás hajdinakásában csak a hajdina hőkezelt, de az is hamar kész van, kevesebb a veszteség, míg a datolya és a mák (a "szupertáplálék") nyers, teljes tápértékű étel, utána egy kis csicsóka vagy reszelt répa, maga az egészség.

Természetesen a Természettel való kapcsolat is fontos, de biztos vagyok benne, hogy a Ti porontyotok lát elegendő napfényt, friss levegőt szív, örömmel játszik és mozog, szeret lubickolni tiszta vízben, több természetes veszi körül, mint művi...

További JÓ gyermeknevelést!
-------------------------------------------------------
gilice, az elvről: információra, ismeretre van szükség, teljeskörűre, aztán józan észre, tapasztalatra, nem pedig helyettünk döntésre

szerinted az emberen kívül mi-vagy ki szik sót? vagy használ? Na, meg Cl van mindenben ásványisóként

barátok vagyunk azért... :)
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: bcontact » 2005. jan. 25., kedd 22:53

Köszönöm szépen a segítségeteket!
Avatar
bcontact
Inkább olvas
 
Hsz: 10
Csatlakozott: 2005. jan. 25., kedd 1:00

HozzászólásSzerző: gilice » 2005. jan. 25., kedd 23:03

Hi Parsi!
Azé' mert nem értünk egyet ellenségek nem vagyunk:)
Az emberen kivül pl.: a csimpánzok akik fogyasztanak sót. De a kecske is megnyalja:) Most hirtelen más nem jutott eszembe, de ez semmit nem jelent. Az ember se nem tehén, se nem oroszlán..
Az biztos, hogy az átlagember túl sokat eszik belőle. Szerencsére én már csak nagyon minimálisat használok, de van amikor "érzem, hogy kell". Az, hogy Cl van benne, azt nem tom mennyire gáz, de nem annyira eccerü dolog, hogy az klór..
gilice
Írogat
 
Hsz: 67
Csatlakozott: 2004. okt. 26., kedd 0:00

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2005. jan. 26., szer. 12:30

egy kicsit azért kötözködök...

a csimpánzok, meg a kecskék hogy sóznak? kimennek a tengerpartra, vagy a hegyet nyalják, vagy esetleg az ember löki eléjük a sóskekszet? tényleg érdekelne, hogy van ez?

az ember tényleg nem az, amiket írtál, viszont ugyanúgy, mint ők, a természet gyermeke, így őt is "kötelezik" a szabályok (természeti törvények)

a NaCl tényleg nem csak Cl

sóéhség = ásványisóéhség, a szervezet figyelmeztetése...
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: gilice » 2005. jan. 31., hétf. 17:42

Az index forumon találtam eme linket, nagyon hasznos:

http://vega.medinfo.hu/weblap/csao2000/vegan.htm

Bcontact, te vagy az indexes bcontact is ugye?:)

Parsi: a fenti cikkben van utalás, hogy a teljesen nyersevők, sót sem esznek, de fogyasztanak tengeri algát, tengeri fűféléket. Ezeknek azért igen magas a sótartalma. Igazából Na ionokra van elengedhetetlenül szüksége az emberi szervezetnek, melyet természetes úton is be lehet vinni külső NaCl nélkül is, ezek szerint ill. nyilván Te szerinted is. (És mostmár szerintem is) Igazából az előző hozzászólásom inkább a kicsit "véglet"-nek szólt, hogy az nem emberi táplálék.

Az állatok meg valóban megnyalják a követ:) Próbáltam neten valami forrást keresni, de nem igazán jött össze. A háziállatoknak az ember ad sót, a természetben meg köveket nyalogatnak. Még régebben láttam Spectrumon v. valami hasonlón, hogy csimpánzokat úgy fogtak be, hogy astak egy godrot, amibe 1 nagy sodarabot tettek és mikor a monkey belenyult, megfogta, nem tudta kihuzni a kezet. Persze el nem engedte volna:) Abban volt, hogy a majmok teljesen beorulnek ha sot talalnak es nyalogatjak..
gilice
Írogat
 
Hsz: 67
Csatlakozott: 2004. okt. 26., kedd 0:00

HozzászólásSzerző: bcontact » 2005. feb. 10., csüt. 0:56

Adhatok a babának banánt? :?:
Avatar
bcontact
Inkább olvas
 
Hsz: 10
Csatlakozott: 2005. jan. 25., kedd 1:00

HozzászólásSzerző: flower » 2005. feb. 10., csüt. 11:54

Inkább banánt, mint húst! :!: :lol: csak legyen érett banán.. én kaptam,mikor pici voltam.. de sajnos nem emlékszem rá :?
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: Parsifal » 2005. feb. 10., csüt. 12:08

Az előttem szólóval egyetértek: Banánt, mint halált!
Avatar
Parsifal
Grafomán
 
Hsz: 946
Csatlakozott: 2004. okt. 7., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Körösök vidéke

HozzászólásSzerző: nawesh » 2005. máj. 8., vas. 2:17

hahó vegák!

http://www.weborvos.hu/cikk.php?id=92&cid=56470#

Káros a vegetáriánus étrend a gyermeknek


No, írjunk be néhány tapasztalatot!
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

Következő

Vissza: Vegi család, gyerekek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég

cron