Dinnye dinnye dinnye

általános, más témához nem köthető témák

Dinnye dinnye dinnye

HozzászólásSzerző: nawesh » 2012. aug. 27., hétf. 9:35

Dátum: 2008. július 15. kedd, 04:10 Küldte: nawesh

Lehet sárga, vagy görög, piros bélű, vagy sárga, kicsi vagy nagy. A lényeg, hogy sok legyen belőle...

Mikor, ha nem most, július, augusztusban együnk dinnyét. Beindult a dinnyeszezon. Finom és egészséges. Mégis, néha kásássá válik a szánkban...

Amióta kis hazánkban is beköszöntött a hipermarket korszak (ez valahol az atomkorszak és a Világvége között helyezkedik el) egész évben dinnye szezon van. Igaz télen nem raklapszámra áll a boltokban a dinnye, de azért hozzá lehet jutni egyiptomi, vagy marokkói dinnyéhez. Nos, akinek van kedve kiadni félezer Ft-ot a csemegéért.

Az igazi dinnyeszezon július, augusztus, de idén is már júniustól elárasztották a boltokat import dinnyékkel. Így lehetett görög görög dinnyét és spanyol sárgadinnyét kapni. A spanyol dinnyét némely marketekben olcsóbban adták, mint a magyart...

Még emlékszem arra az időre, amikor a piacon meglékelték a dinnyét, hogy a vásárló megízlelhesse a terméket. Volt, aki ügyes háromszög alakú nyílást vágott a dinnyére, de létezett lékelő kés is, mellyel kör alakú nyílást lehetett a zöld héjba metszeni. Az élelmesebb (?) vásárló egy piaci napon jól is lakhatott a lékekkel...

Ma már nem lékelnek. Legalább is én nem nagyon láttam sehol. De (főleg, amíg drágább) felezik, vagy negyedelik a dinnyét. Érdekes módon kis méretűeket, azaz pár kilósat nem nagyon árulnak. Mintha minden dinnye (görög) valahol hat kg felett kezdődne.

Gyermekkoromban édesapám a finomabb dinnyék magját elrakta a következő évre. Rokonságon elül még cserélgették is a magokat. Télen gondosan gyűjtögettük a tejfölös kupákat, melybe tavasszal lehetett dinnye magot vetni. S ahogy a palánták megerősödtek és az időjárás is megengedte, kiültettük szabadföldre a dinnyét. Locsoltuk is eleget, mert az egész család szerette ezt a csemegét.

Ma már van, aki fóliában neveli a dinnyét, hiszen nem mindegy, hogy a szezon kezdetén magasabb árat kaphat-e érte, vagy a dömping idején alacsonyabbat. A múlt héten a szegedi piacon 150 kg volt a görögdinnye kilója, ma reggel minden árusnál akció 99 Ft felirat volt kitéve. Nagyon árérzékeny a dinnyepiac...

Persze mi is elcsábultunk a hipermarket (magyar) dinnyéje irányt, 79 Ft/kg, de éretlen volt. A másik meg kásás... Igaz, nem is kopogtattuk, tapogattuk, szagoltuk, csak felkaptuk az első megfelelő méretűt.

Otthon azt tanultam, hogy amelyik gyümölcsnek elszáradt a kaccsa, azt le lehet szedni. De a raklapon ezt már nem látom...

Nem tudom, ki hogy van vele, de augusztus vége felé, amikor megérzem az első szőlő illatát, a dinnye mér nem ízlik. Bár létezik az ún. téli dinnye, a kései termés, melyet az igazi fanok még októberben, novemberben is megesznek. Nos, én egyszer próbáltam...

Édesanyám lelkesen szedte össze a félig érett kis dinnyéket, melyből savanyúságot készített. S létezik több féle recept a dinnyére. Időseknél láttam, hogy a sárga dinnyét cukorral, vagy mézzel ették, pedig egy érett sárgadinnyének nem kell semmilyen édesítő...

Gyerekként nekiültem egy fél görög dinnyének és addig nem keltem fel az asztaltól, amíg el nem pusztítottam. Ettem én maggal együtt, nem sokat törődtem a magok kipiszkálásával. Nem voltam híve a szelet dinnyének, mert csak csorgott a leve minden felé... Pedig számomra a dinnyeevés csúcspontja a végén a dinnyelé kihörpölése volt a héjból.

Szüleim mindig rá akartak beszélni, hogy kenyérrel egyem a görögdinnyét. Tény, jobban laktat...

Szóval dinnye... lehet Békés megyéből, vagy a Mezőföldről, finom és kész...

Nawesh




---------------------------------------------------------------------------------


Re: Dinnye dinnye dinnye
Küldte: baraka Dátum: 2008. július 15. kedd, 23:50


Jesszusom, Nawesh!

Neked van humorérzéked!

Miért titkoltad eddig? Kár volt. :-)

A hipermarketes mondatod azt hiszem klasszikus lesz. Nálam legalábbis... :-))


---------------------------------------------------------------------------------


Re: Dinnye dinnye dinnye
Küldte: nawesh Dátum: 2008. július 16. szerda, 11:05


nos, a veg.hu egy komoly honlap::))



szóval csak csínján a humorral

--------------------------------------------------------------------------------

Re: Dinnye dinnye dinnye
Küldte: baraka Dátum: 2008. július 16. szerda, 23:04


Szerintem remek dolog... Alkalmazd csak nyugodtan többször is. Tudod, a humor elveszi az élét a dolgoknak. A háborúból sok esetben a humor képes békét varázsolni...

---------------------------------------------------------------------------------


Re: Dinnye dinnye dinnye
Küldte: akralgob Dátum: 2008. július 16. szerda, 10:38

http://index.hu/gazdasag/magyar/din080714/
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged


Vissza: Csevegés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég

cron