A csúcsragadozó

Erőszakmentesség, erkölcs, moralitás, elvek, értékrendek, stb. -

A csúcsragadozó

HozzászólásSzerző: nawesh » 2011. dec. 15., csüt. 10:54

Dátum: 2007. november 21. szerda, 03:10 Küldte: nawesh


A minap filmet néztem. Olyan tudományos-ismeretterjesztő félét. Az ősemberekről. A Föld csúcsragadozójáról a homo sapiens sapiensről...


Csodálatos a digitális technika. Az állatbőrökbe öltözött színészek menekültek a mamutok elől. Nagyon valósághű volt... Persze lehet, a színészek csak egy zöld háttér előtt ugrabugráltak. A Mátrix óta már ezt is tudjuk...

Szóval a film az állította, hogy az ember azért emelkedett ki az állatvilágból, mert egyre kifinomultabb technikákkal tudott vadászni, ezt képes volt irányított közösségben is tenni. Az egyre tökéletesebb fegyverek által egyre több lett a zsákmány, a hús és ezáltal egyre szervezettebb a társadalom...

A film végigkísérte az ember fejlődését (?) kb. Krisztus előtt 15 ezertől Krisztus előtt 8 ezerig. Nem kételkedem benne, hogy a tudomány, a kutatások jelen állapota szerint pontos adatokkal tudnak szolgálni. Vagyis ha pl. a Bering szoros környékén találtak olyan kunyhó maradványokat, melyek tartószerkezete mamut agyarakból volt, akkor az ott élők értelemszerűen vadászták a mamutot. Ha a Közép-Nyugaton szakadékokban találtak bölénycsontokat (volt, ahol 1090 bölényét), akkor biztosak lehetünk benne, hogy a paleo-indiánok vadásztak így tömegesen állatokra.

De!!! Nagyon de...

Ha egy marslakókkal telerakott űrhajónak ma, a 3. évezred hajnalán kényszerleszállást kellene végrehajtania Amazóniában, a dzsungelban, vajon azt szűrnék le, hogy az emberek félmeztelenül járkáló, vadászó-halászó természeti népek?

Ha az űrhajó Grönlandon landol, akkor arra a következtetésre jutnának, hogy az emberek jégkunyhókban élnek? Ha a busmanok közé vinné a sors őket, akkor szerintük az emberek csak csattogó-füttyögő nyelven beszélő kis fekete emberek lehetnek?

Mit akarok ezzel mondani?

Nem hiszem, hogy az ember lenne a táplálkozási lánc csúcsa. A táplálkozási láncnak sok csúcsa van. Ha éppen nem körforgás... Mert a növényevő elefántnak lehet, hogy nincs természetes ellensége, de ha meghal, akkor a hangyák eszik meg a testét. Vagyis fölötte állnak a táplálkozási rangsorban?

Az ember a táplálkozás csúcsaként inkább gyümölcs evő, zöldségevő, gabona fogyasztó, de nem húsevő...

Mindig is voltak olyan ősi kultúrák, az általunk ismert (?) ősemberek MELLETT is, amelyek vegetáriusok voltak...

Csúcsragadozó?

Én biztosan nem...



Nawesh



www.nawesh.blogter.hu




-----------------------------------------------------

Re: A csúcsragadozó
Küldte: akralgob Dátum: 2007. november 21. szerda, 19:34


Ne haragudj... nem értelek...

egyrészt mert én leragadtam a homo ludens-nél (játékos ember... jól emlékszem?) másrészt mert bár mindig voltak vegetáriánusok (mint tudjuk a régi vicc óta, ez rossz vadászt jelent), az ember bukása meghatározó minden kultúrában ahhoz, hogy érzékeljük az ember törekvését a felfelé jutáshoz...

szerintem nincsenek véletlenek... csak nem mindig fogadjuk el a választ...

Minden jót, Bogi
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged


Re: A csúcsragadozó

HozzászólásSzerző: soulkeeper1234 » 2016. jún. 3., pén. 5:37

Thanks for the info
golden slot
soulkeeper1234
Néha írogat
 
Hsz: 31
Csatlakozott: 2015. szept. 16., szer. 10:48


Vissza: Vegetáriánus életről általában

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron