Mit mivel helyettesítenek a vegák?

Receptek, ételek, összetevők, főzés, praktikák (vegán és nyers receptek lejjebb)

Mit mivel helyettes

HozzászólásSzerző: Norci » 2007. máj. 3., csüt. 14:23

Sziasztok!

Hozzunk létre - tapasztalatok alapján - egy kis gyűjteményt a hozzávalók helyettesítéséből a kezdő vega háziasszonyoknak!!!

Az én helyettesítéseim:

Finomliszt helyett
- teljes őrlésű lisztek, pl. rántásokba,
- durumliszt v. durum tésztaliszt a süteményekbe, palacsintába, muffinba, stb.

Fehércukor helyett:
- méz, tápióka-, kukorica-, juhar-, agavészirup a süteményekbe,
- bio barna nádcukor a tejeskávéba

Tej helyett:
- rizstej, mandulatej, zabtej, kókusztej a mártásokba, szószokba, krumplipürébe, tejberizsbe, kásákba, tejeskávéba, süteményekbe, stb.
- kókusztejpor és víz keveréke szintén ugyanígy felhasználható, pl. mákos gubához, stb.

Köretként:
Fehér rizs helyett:
- barnarizs, basmati rizs, vadrizs, jázmin rizs vagy egyéb gabonák köretként, pl. köles, bulgur, kuszkusz, hajdina, stb.
Fehérlisztes tészták helyett:
- tojásmentes durumtészták (általában az olasz tésztamárkák ilyenek)

Tojás helyett:
- vízzel elkevert tönkölyliszt a panírozáshoz,
- vízzel elkevert sárgaborsóliszt a bundáskenyérhez,
- szódabikarbóna (citromlével felhabosítva) a süteményekbe,

Tejföl helyett:
- szójatejföl (yofu) - készen kapható bioboltokban - szójababból
- kesudióból vízzel kikeverve, citromlével ízesítve

Tejszín helyett:
- szójatejszín, zabtejszín a mártásokba
- biomargarin, víz és rizstej keveréke mártásokba, pl. besamel mártás

Sajt helyett:
- növényi sajt (cheezly)
- besamel mártás a rakott ételek tetejére, vagy csőben sült zöldségekhez

Túró helyett:
- kölesből yofuval kikeverve túrókrém, túrógombóc, túrórudi, túrós tészta, stb.
- tofuból vagy kölesből körözött

Darált hús helyett:
- szójagranulátum, ízesített szejtán (búzahús) apróra vágva, vagy lereszelve, gabonakolbász (darabos, pl. barnarizses, köleses, stb.)
az olaszos mártásokba, tésztákhoz
- sült tofu lereszelve, darabos gabonakolbász a rakott ételekbe, pl. rakott zöldbab, rakott kel, stb.
- gabonafasírtporból készült gombóc a töltött káposztába

Egyelőre ennyi jutott eszembe.
N
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00


HozzászólásSzerző: giyandeva » 2007. máj. 3., csüt. 14:48

Pár helyetesítés még:

só helyett: pirított, ledarált szezámmag; sörélesztőpehely ; ízfokozóként citromlé, fokhagyma

ecet helyett: citromlé

kakaó helyett: karobpor

zsiradékok kérdése: hidegen sajtolt olajak salátákba kész már kihült ételekbe, főzni-sütni kókusz ill. pálma zsirral, (vagy finomított olajjal) /a hidegenn sajtolt olajok Omega 3 tartama hő hatásására rákkeltő anyaggá alakul és el is veszti selymes ízét is/
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: Norci » 2007. máj. 3., csüt. 16:29

Köszi Gábor, számítottam rád!!! :-)

Só helyett a zöldfűszerek, vagy a fűszersó használható, illetve szójaszósz, tamari, shoyu, és a vegamix.

Margarin helyett a bio margarint javaslom, mert nem hidrogénezett. A szószokat, mártásokat krémessé teszi. Pálmazsírral és fűszerekkel együtt remek fűszervajat lehet belőle készíteni.

Szeletes husok helyett a szejtán (búzahús) remekül működik, süthető, főzhető, rántható, pácolható, stb. Natúr vagy ízesített (pl. gyros fűszerezésű) kapható a bioboltokban.

Sajt helyett sörélesztő pehely kerülhet a sajtos tésztára, tejföl helyett yofuval.

Cukor helyett a mákos tésztára én mézet szoktam csurgatni és citromlével ízesítem még.

A savanykás ízt ideálisan elő lehet idézni a citromlével, pl. tárkonyos levesekben, cukkinihez nagyon jól illik a pörköltbe, mártásokba, salátaöntetekhez, stb.
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: perzsi17 » 2008. okt. 25., szomb. 13:34

Sziasztok
Eddig sem ettem sok húst, de úgy döntöttem ezt sem szeretném
folytatni, ezért mostanában kezdtem el ezt az életmódot, de nem szeretnék kihagyni valami fontos élelmiszert.

Szeretnék segítséget kérni, melyek azok az élelmiszerek -amit
egy laktovegetáriánus étkezéskor feltétlenül be kell iktatni,
hogy a hús hiánya ne okozzon fennakadást a szervezetben

nagyon köszönöm a segítséget előre is
Erzsi :)
perzsi17
 
Hsz: 1
Csatlakozott: 2008. okt. 25., szomb. 0:00

HozzászólásSzerző: akralgob » 2008. okt. 25., szomb. 22:32

Szia Erzsi!

Amit hirtelen tudnod kell, az az, hogy a hús elhagyásakor rengetegen fogják a szemedre vetni, hogy alapvető fehérjéket vonsz el a szervezetedtől. Nos, igen, a fehérje pótlása szükséges, de nem mindegy, hogyan, mivel ez egy alapvető elem a táplálkozásban.
Elsőként jó, ha tudod, hogy a növények is tartalmazzák azokat a fehérjéket, amikre szükséged van. Csak jól kell párosítani őket. Legjobb, ha gabonát eszel hüvelyessel. Hogy ne und meg, és minden nyomelemet meg tudj enni, jó, ha a legkülönfélébb gabonákat (Tönkölybúza, hajdina, barnarizs, köles, árpa...) és hüvelyeseket (lencse, borsó, csicseriborsó, babfélék, mungóbab...) eszed. Így nem csak egész, de változatos is lesz a táplálkozásod.
Fontos még, hogy egyél olajos magvakat. Természetesen nem két pofára, és ezekből is változatosan. Mogyoró, dió, kesudió, mandula, paradió, törökmogyoró, stb... Ja, és ha lehet, akkor sótlan, pirítatlan változatban. (Nem is tudom, hogy lehet a mandulát sózottan enni, mikor alapvetően édes. )

Húspótlóknak nagyon jó a szejtán, vagy más néven a búzahús. Ezzel ugyanúgy kell bánni, mint a hússal. Ránthatod, sütheted, pörköltbe is jó, székelykáposztába, stb. Amivel pedig kicsit másként kell bánni, az a tofu. De ez is jó pl káposztába, de kínai kajákba a legjobb.
De ha eddig sem ettél sok húst, akkor ezekre talán nem fogsz annyira rákapni, mint pl a csicseriborsóból készülő falafelre. ;)

Aztán, hogy ez a sok fehérje akadálytalanul tudjon haladni odabent, és hogy valami haszna is legyen, egyél sok friss zöldséget, salátát a főétkezések mellé. Természetesen nyersen.

Hogy ne legyen fehérjetúltengésed, azt javaslom, hogy a hüvelyesek mellé ne egyél tejterméket.
Jobb, ha erjesztett tejtermékeket eszel, mint pl. a kefír, joghurt. A sajt a legnehezebb étel a laktovega táplálkozásban, és a legalattomosabb is. Én pl ekcémás voltam - és nagy sajtmániás. (Az ekcéma általában a tejtermékektől alakul ki.) De most csak kefírt eszem néha, és így nem újul ki. Általában a ragyákért is a tejtermék a felelős, de tényleg nem akarlak elriasztani a tejtermékektől.

Hát mi kell még?

Ja, nem tudom, hogy eddig hogyan táplálkoztál, de azt tudom mondani, hogy sokan beleesnek a kezdővega című "betegségbe", ami kb a sajtoskenyér-zöldségesrizs korszakot jelöli. Nos, jó, ha elejétől fogva szakítasz energiát arra, hogy az újdonságokat kipróbáld. Van ezen az oldalon is rengeteg nagyon jó recept, kísérletezz.

És még valami: ne feledkezz meg arról, hogy a tejtermék nem tartalmaz olyan esszenciális zsírokat, még ha zsírosnak is érzel egy jó sajtot ;) Így aztán jó, ha a kész ételbe locsolsz hidegen sajtolt növényi olajokat.
A lenmagolaj a legjobb omega 3 forrás, bőrfiatalító, rugalmassá teszi - és nemrég olvastam, hogy még a csípésekre is jó, enyhíti a viszketést; ezt már tapasztaltam is. Szóval jó, ha van otthon, és nem is drága, max 400 forint 2 dl. Ha ennél drágábban veszed, akkor nézz szét máshol ;)
A napraforgóolajnak nagyon jellegzetes de nagyon finom íze van, jó E-vitamin forrás. A szőlőmagolaj a legjobb bőrhidratáló, kívül-belül használ. A tökmagolajat krumplis ételekhez ajánlom. A szezámmagolaj pedig csak simán kenyérre csurgatva, vagy tunkolva nagyon finom. (A szezámmag egyébként sokkal jobb kalciumforrás, mint a tejtermékek ;) és jobban hasznosítja is a szervezet.)

Remélem nem hagytam ki semmit. :D Ha mégis van kérdésed, tedd föl bátran.
Bogi
Avatar
akralgob
Írogat
 
Hsz: 116
Csatlakozott: 2006. dec. 1., pén. 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár


Vissza: Receptek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron