Szekta

Vallás vegetáriánus szemszögből, filozófiai kérdések, híres bölcsességek

HozzászólásSzerző: akralgob » 2007. nov. 14., szer. 20:20

hm... szobatudós... :D

Aki tényleg elrettenni akar: Lugosi (mindkettő... ööö bocs, ezek testvérek, de keresztnév most nem jut eszembe), könyv címe nemes egyszerűséggel: Szekták

De ugyanilyen címmel ha jól tudom írt Németh Géza... na az minden, csak nem tudományos!!! Viszont horror helyett... se... Ő volt az, aki 1993-ban elintézte, hogy a jehovák, a krisnások, a szcientológusok, az egyesítő egyház és a Család megkapja a destruktív szekta jelzőt, és elessen minden támogatástól... 1995-ben visszakapták normális életüket... Ki tudja, melyik volt rosszabb döntés...

Szóval van itt kérem minden, kivéve az alapos terepkutatást, a megismerésből következő előítéletelhajigálást...

Van egy történetem, remélem nem baj, ha megosztom veletek... imádott rózsakereszteseimről megjelent egy cikk még régebben, hogy ők egy öngyilkos szekta. (naná, mivel a transzfiguráció tanából az író azt szűrte le, hogy meg kell ölni magunkat az új élethez... jó vicc, ha nem jársz utána...) Utánajárt a dolognak... később... ma oszlopos tag. :D
Avatar
akralgob
Írogat
 
Hsz: 116
Csatlakozott: 2006. dec. 1., pén. 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár


HozzászólásSzerző: Gega23 » 2007. nov. 14., szer. 22:59

Igen.
Ez nagyon hasonlít arra, amikor pl. olyan emberek tervezik meg a bringautakat, akik még életükben nem ültek birngán, és bringaúto is csak autóval közlekedtek, amikor jobb híján bringaútra parkoltak. :D

Szóval kicsit alaposabban kellett volna utánanéznie (és nem olvasnia) a dolgoknak.

giyandeva írta:Én csak jót derültem az íráson (http://www.communio.hu/ppek/k407.htm), de legalább sok könyet olvasott. Kedvesem mondaná: "szobatudós" - "rengeteg" tapasztalattal.

LOL nagyon! :lol:
Gega23
Grafomán
 
Hsz: 706
Csatlakozott: 2005. okt. 30., vas. 0:00

HozzászólásSzerző: akralgob » 2007. nov. 15., csüt. 2:17

nna bocs, pontosítom magam:

Lugosi Ágnes - Lugosi Győző (szerk) : Szekták. Új vallási jelenségek (Pannonica Kiadó Bp, 1998)...hm egészen friss, ropogós... és bocs, van benne egy használható írás... nekem használható ;) Mayer: És ha elkötelezem magam egy szektánál? c tanulmánya... :

"Minél előrébb haladok, annál kisebb a kockázata, hogy megtérjek egy "szektához". A kutató aki egy ilyen közegben nyomoz, félelmetes valósággal konfrontálódik: manapság a vallás területén a lehetőségek végtelen változatossága kínálkozik. A hitek igazi szupermarketjével állunk szemben. Mindez inkább lehangoló hatást kelt, a telítettség érzését: egy ilyen nagyságú választékben nincs semmilyen támpont, hogy inkább az egyik vagy másik hangot válasszuk-e. A vallási élmények szabad piacának e szituációja spirituálisan egyáltalán nem egészséges."


s ha belegondolunk... (főleg mi, kutatók ;) ) hogy a vallásnak nincs egy normális definíciója...
csodálatos dolog a megfoghatatlant kutatni, felfedezni... csodálatos dolgokra jön rá az ember, hipotézis hipotézis hátán... csak leírni nem lehet fogalmi csökevényességek nélkül...
Avatar
akralgob
Írogat
 
Hsz: 116
Csatlakozott: 2006. dec. 1., pén. 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

Re: Szekta

HozzászólásSzerző: Szilvi » 2007. nov. 16., pén. 15:22

akralgob írta:Adott egy szociológiai kritériumrendszer a szektára: 1. a tagság exkluzív, 2. a belépés önkéntes, 3. közömbös vagy ellenséges a társadalommal, 4. isten és ember közt nem kell közvetítő, a kapcsolat közvetlen, 5. a társadalom alsóbb rétegeivel szimpatizál, 6. a belépők vallásilag képzettek. (ezt csak mihez-tartás-végett)


Én született római katolikus vagyok.
Végignéztem a kritériumrendszert, és néhány gondolat/kérdés jutott az eszembe:

1-hez:
Ez azt jelenti, hogy csak egy vallás tagja lehetek?

Egyik gyermekem apja sem római katolikus. Csak abban az esetben keresztelik meg őket, ha igéretett teszek, hogy római katolikus szellemben nevelem őket (és nem ortodoxként vagy reformátusként, ami az apai vallás lenne)

2-höz:
Van olyan vallás, ahova nem önként lépnek be????

3-hoz:
Ilyet szinte minden vallás SZÉLSŐSÉGESEINÉL tapasztaltam.

4-hez:
Leghőbb vágyam, hogy közvetlen kapcsolatom legyen Istennel!!!
Van olyan ember, aki közvetítőre vágyik?

5-höz:
Ha az anyagi segítségnyújtást értik ez alatt, akkor kevés egyházra nem igaz ez. A katolikus egyháznak is van karitatív szervezete!
És adni csak akkor tudnak, ha van miből, van kitől!!

Egy más kérdés, hogy hány egyházban élnek a bibliai elveknek megfelelően a hívek , és a papok. (pl anyagi javak mellőzése)

6-hoz:
Ez egy érdekes jellemző
- engem csecsemő koromban kereszteltek, valószínűleg nem ismertem még a Bibliát -> nem léphettem szektába
- tanulmányaimból úgy emlékszem, hogy a középkorban nem adták a nép kezébe a Szentírást - így nem is mondhatták, hogy más van az Írásokban - nem is igen voltak "szekták"
- ha valaki felnőtt korban tér meg, keresztelkedik meg, akár a katolikus egyházban is, akkor már szükséges elötte az Írások tanulmányozása, tanfolyam végzése, vagyis "szektás" lesz?


Ezt a kritérium rendszert kissé általánosnak tartom, dehát valami mindig kell, hogy magunkat (vallásunkat) a másik fölé helyezhessük !! :D
Szilvi
Törzsvendég
 
Hsz: 239
Csatlakozott: 2004. szept. 9., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: akralgob » 2007. nov. 18., vas. 23:14

Szia Szilvi!

Köszönöm a megjegyzéseket. Ki kell, hogy ábrándítsalak, sajnos a "szakma" is ezt az elavult szempontrendszert használja javarészben... :(

1. igen, lényegében azt jelenti, és emellett azt is, hogy a csoportban maradáshoz át kell esned néhány próbán, és/vagy a bentmaradáshoz kell néhány kritériumnak megfelelned...(pl sok vallási közösség elvárja a vegaságot... főleg ilyenekre kell gondolni...)

2. igen, van olyan vallás, ahova nem önként lépnek be... te is azt írtad, hogy született katolikus vagy ;) én is, ne aggódj, nem én választottam, nem is gyakorlom...

4. itt nem az a kérdés, hogy vágyik-e közvetítőtre, hanem hogy a csoport eleve kizárja a papság jelenétét pl. érted?

6. jót mondasz... a nagy egyházaknak ezen része ezek szerint igen, szektás jellemzőket mutat... de gondolj arra, hogy nem csak a nagy egyházakhoz lehet megtérni...
ez egy cirka 80 évvel ezelőtti kritériumrendszer... mikor ezt kitalálták, akkor az volt a divat, hogy aki a nagy egyházból már többet tudott, mint az elvárható lett volna, akkor kis megújulási mozgalmat szervezett... ez nyilván mélyebb volt lelkiség szempontjából, mint az, amikor Mari nénitől csak a miatyánkot meg az üdvözlégyet kérdezték... (persze ez nem Mari nénit kicsinyíti, hiszen a miatyánknak is van ereje, ha párszázan egyszerre mormolják...)
Avatar
akralgob
Írogat
 
Hsz: 116
Csatlakozott: 2006. dec. 1., pén. 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: giyandeva » 2007. nov. 19., hétf. 11:18

Azt gondolom, az általánosan fejben élő kép az, hogy amely szellemi közösségekben beszélnek Istenről és nem valamely "elfogadott" nagy vallás követőiről van szó, akkor arra közösségre "népnyelven" rásüthető a szekta szó. Hisz bármi ami eltér a megszokott "társadalmi normáktól", ugye az gyanús, nemigaz? ;)
Avatar
giyandeva
Grafomán
 
Hsz: 790
Csatlakozott: 2006. feb. 7., kedd 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: akralgob » 2007. nov. 19., hétf. 11:52

Gááábor! Ezek szerint a mai világban a vegaság is egy szekta? :D

...engem nem az aggaszt, hogy anyukám az ügyes-bajos dolgait a Jóistennek szokta elmondani, hanem az, hogy a Jóisten válaszol is neki... :D

Szóval azért ennyire már ne általánosítsunk...

Hanem témaötlet! Szerintetek például Mari néni falun milyen szempontrendszer szerint sorolja be a szektát? (oké, miorbid így, de mint tudjuk, Mari nénit csak mi elemezzük, ő tudtán kívül skatulyáz...)

Szóval?
Avatar
akralgob
Írogat
 
Hsz: 116
Csatlakozott: 2006. dec. 1., pén. 1:00
Tartózkodási hely: Székesfehérvár

HozzászólásSzerző: Szilvi » 2007. nov. 19., hétf. 20:07

szerintem, amit a misén mondanak...
Szilvi
Törzsvendég
 
Hsz: 239
Csatlakozott: 2004. szept. 9., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: nawesh » 2007. nov. 20., kedd 2:01

mi a szekta?

ha megkérdezzük Mari nénit az istenképéről, a plébánosát és egy szobatudós jezsuita szerzetest, akkor gyökeresen már Jézusról, hitőrl, stb... beszélnek. Melye hitelvek akár ellenkezhetnek is egymással.

de mindannyian keresztények...
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: ata » 2007. nov. 21., szer. 4:34

Miért nem kérdezitek meg a Mari nénit, miért helyette találgattok.
A végén még azt hiszi, hogy a háta mögött kígyót békát összehordtok, csoportba szerveződve, húsételtől undorodva a növények/állatok, titkos füvek szellemeit idézve, valami szektához tartoztok.... :P
Avatar
ata
Írogat
 
Hsz: 170
Csatlakozott: 2006. feb. 8., szer. 1:00
Tartózkodási hely: Toronto, Kanada

HozzászólásSzerző: nawesh » 2007. nov. 22., csüt. 11:07

Mari néni így is meg van róla győződve, hogy ez a veget..vagy milyen nevű valami csak is egy szekta lehet, merta plébános úr is megeszi a sonkát... :oops: :lol:
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: Szilvi » 2007. nov. 25., vas. 20:10

Lehet, hogy Mari néni elöbbre volt (van), mint mi...

http://hetilap.hetek.hu/index.php?cikk=56535
Szilvi
Törzsvendég
 
Hsz: 239
Csatlakozott: 2004. szept. 9., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: a1734fgq » 2007. nov. 26., hétf. 23:35

Hmmm, szerintem csak ne védjük a Szcientológusokat, sőt a Jehovákat se. Érdekes módon, belföldön-külföldön, mindenhol destruktív szektának tartják őket (főleg a Szcientológusokat)... A netről nekem is sikerült olyat megismernem akit már régóta zaklattak a Szcientológusok, sőt Görögországból és Németországból már ki is vannak tiltva.

Röplapok ellenük:

http://www.xenu.net/archive/leaflet/ Hungarian alatt

Website ellenük:

www.xenu.net
Avatar
a1734fgq
Néha írogat
 
Hsz: 37
Csatlakozott: 2007. okt. 5., pén. 0:00

HozzászólásSzerző: Szilvi » 2007. nov. 28., szer. 8:52

Hol volt itt a Szcientológusokról szó?
Szilvi
Törzsvendég
 
Hsz: 239
Csatlakozott: 2004. szept. 9., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: nawesh » 2007. nov. 28., szer. 18:36

A hetek című lap a Hit Gyülekezetéhez tartozó sajtókiadvány!
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

ElőzőKövetkező

Vissza: Vallás, spiritualitás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég

cron