Szója - jó vagy roszz?

Természetes táplálkozás (mikor, meddig, mit, hányszor, hogyan, stb.)

HozzászólásSzerző: Gega23 » 2007. jan. 9., kedd 16:38

Egyetértek!
:evil:

giyandeva írta:és mellesleg Flo még közönséges is vagy. Több tiszteletet is tanúsíthatnál mind John Robbins Úrak, mind Bokor Katalinnak. Már bocs. Szerintem többet tettek le az asztalra. Kár, hogy vak vagy észrevenni.


És mellesleg le a kalappal Bokor Katalin előtt. Én találkoztam vele, egy fantasztikus személyiség, mindenképpen követendő példa. Szerintem.
Gega23
Grafomán
 
Hsz: 706
Csatlakozott: 2005. okt. 30., vas. 0:00


HozzászólásSzerző: Apropo » 2007. jan. 15., hétf. 16:56

Itt kölespuding recept:


http://www.eletadotv.hu/index.php?l=ms

:lol:
Avatar
Apropo
Írogat
 
Hsz: 53
Csatlakozott: 2006. júl. 3., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: litta » 2007. márc. 7., szer. 18:01

Bokor Katalin tényleg jó fej, ő maga pedig már másképpen táplálkozik, mint ahogy azt a könyvében leírja. Saját elmondása szerint a könyvét kezdőknek írta, és többször olvasva, a nagy beteg disznóhúson tengődőknek, tényleg reményt nyújt a gyógyulások története. A versekről szólva pedig nem mindenkinek azonos az ízlésvilága, mindenkit más érint meg. Aki nem olvas verseket, egyáltalán, azt lehet hogy megérintik az egyszerű sorok.
Én úgy gondolom, hogy tömegeket sajnos nem lehet megmozgatni az egészséges táplálkozás témakörében. Jómagam is csak akkor vagyok hajlandó tenni magamért valmit ha már kezd beütni a baj, ézért van szükség lelkesítő könyvekre.
Sajnos kevés jó jelenik meg. A nagy öregek lassan elmennek, és nem látok mögöttük senkit aki melszélességgel és érdek nélkül vállalva a kompromittálódást kiállna nyilvánosan a maga részleteiben a táplálkozás fontossága mellett. És igazából senki nem is kutatja...
litta
Írogat
 
Hsz: 141
Csatlakozott: 2004. okt. 31., vas. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: Hippolyta » 2007. márc. 16., pén. 22:06

Sziasztok!

Harmadéves dietetikus hallgató vagyok, szeretném szakdolgozatomat a hazai vegetarianus táplálkozási szokások felméréből készíteni. Szeretném továbbá úgy megírni a dolgozatot, hogy az hiteles is legyen, leírhassam benne, ennek előnyeit, és mindent, ami hozzá kapcsolódik. Ehhez szeretnék segítséget kérni, hitelesen csak úgy tudom megcsinálni, ha minél többen kitöltik, akik ezt a táplálkozási formát választották.
Szeretném kérni minél többötök jelentkezzen, mert összesen 100 kitöltött kérdőívet kell összegyűjtenem, még ebben a szorgalmi időszakban, ahhoz, hogy megírhassam ezt a dolgozatot.

Jelentkezés privát üzenetben, e-mail cím megadása, cseréje szintén.

Előre is nagyon szépen köszönök mindenfajta segítséget!: ))
Avatar
Hippolyta
Újonc
 
Hsz: 5
Csatlakozott: 2006. máj. 1., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: tami » 2008. aug. 22., pén. 9:36

TAO A TÁNYÉRON - cikk a természetgyógyász magazinban a szójáról

"A „magok” mellett az élelmiszer-termelők egy legalább ennyire hatásos táplálékot kínálnak, a szójababot. E táplálékkal kapcsolatban is rengeteg kutatás és vita zajlik. Az alábbiakban összefoglaltuk, mit érdemes tudni róla.

A szója az ókori Kínában az „öt szent növény” egyike volt a rizs, a köles, az árpa és a búza mellett. A szója az egészség építőköveinek egész sorát tartalmazza. Ezt Nyugaton a 20. századi reformmozgalom fedezte fel. A vegetáriánusok gyakran konfrontálódtak a fehérjehiányos táplálkozás témájával. A szója, esszenciális aminosavaival, értékes alternatívának bizonyult.
A „szuperbabnak” a búzával és más gabonákkal együtt sok közös tulajdonsága van. Ilyen pl. hihetetlen sokoldalú felhasználhatósága az élelmiszeriparban. Ám az ipari feldolgozás következtében a szója is folyamatos denaturálásnak van kitéve. Ez az 1970-es évek elején a „vegetáriánus hús” feltalálásában kulminált. E termék a problémás Textured Vegetable Protein (TVP) alkalmazásán alapul, amely minden növényi húspótlék alapja.
Az ilyen, „texturált” szójaproteinnek mindössze egyetlen előnyös tulajdonsága van: a készételek gyártásában univerzálisan alkalmazható. A kritikusok azonban rámutatnak, hogy e termék előállítása során elvész a szójabab minden, egészségünkre gyakorolt pozitív hatása. Az előkezelt nyersanyagot ilyenkor erősen felhevítik, majd nagy nyomással, ún. extruderekkel apró lyukakon préselik keresztül, aminek hatására színes, húshoz hasonló halmazállapotot kap. Ezt követően az így „strukturált” masszából „virslit”, pelyheket, „fasírtot”, „hússzeleteket” készítenek.
A probléma csak az, hogy az említett gyártási folyamatok során toxikus anyagok keletkeznek (ún. Maillard-reakció). Extrudereket alkalmaznak a cornflakes, valamint más reggeli gabonakészítmények, sütemények, csipszek és egyéb termékek előállításához. A technológiai folyamatok során rákkeltő akrilamid keletkezhet.
Paradox, de jellemző, hogy a hagyományos szójatermékek a tudatos „lassítás” erdményei. Mindennek időre van szüksége, így a szójából fermentálással készített termékeknek is. Ezzel tisztában voltak a taoista szerzetesek is, évezredekkel ezelőtt. Minden, ami a szóját különösen értékessé teszi, ők fedezték fel: a tofut, a szójacsírát, a tamari szószt és a szójatejet..."
Avatar
tami
Grafomán
 
Hsz: 666
Csatlakozott: 2004. aug. 23., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

Előző

Vissza: Táplálkozás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég