Vegetáriánus erkölcs (?)

Vallás vegetáriánus szemszögből, filozófiai kérdések, híres bölcsességek

Veget

HozzászólásSzerző: mintaka » 2005. nov. 8., kedd 13:08

Hello!

Kiváncsi vagyok a véleményetekre a következőkkel kapcsolatban!

Kísérletekkel bizonyították, hogy a növényeknek vannak érzéseik, megérzik, ha valaki gonosz szándékkal közeledik feléjük és fordítva.

Tehát mi vegák sem vagyunk erkölcsösek, maximum állatvédők!
Gondolkoztatok már azon, hogy a kül. magvak növényi embriók?

Hogy dönthetnénk el, hogy melyik élőlény az értékesebb? Egyáltalán van jogunk hozzá?
A földi élet alapkövei a növények, ha ők nem állítanának elő szervesanyagokat, akkor az ún. "magasabbrendű élőlények" nem is léteznének.

Szóljatok hozzá! Köszi! :)
Avatar
mintaka
Írogat
 
Hsz: 78
Csatlakozott: 2005. okt. 27., csüt. 0:00


HozzászólásSzerző: mandula » 2005. nov. 8., kedd 20:10

Ezzel a kérdéssel már sokszor akartak ellentmondásba hozni... De kétségtelen, hogy jogos.
A gonosz szándék az, hogy az almát el akarom szakítani a fájától? Ha belegondolok, tényleg azt lenne a legerkölcsösebb megenni, amit a természet maga odaad.
Egy kis különbség azért van a növények meg az állatok között. A növénynek egy hajtását vízbe teheted, és új növény fejlődik belőle, akárcsak úgy, ha elülteted a magjait. Egy állat testrészeivel ugyanez nem játszható el, az mind vízbe téve, mind földbe ültetve (temetve) új élet helyett rothadásnak indul.
Az állatoknak például van még idegrendszere, ami a növényeknél egy kicsit más, de ehhez annyira nem értek, nyilván vannak átmeneti formák is.
Avatar
mandula
Törzsvendég
 
Hsz: 395
Csatlakozott: 2005. ápr. 1., pén. 0:00

HozzászólásSzerző: flower » 2005. nov. 8., kedd 20:20

Én megszülettem, azt hiszem jogom van arra hogy táplálkozzam azzal ami nekem való: növényi étellel. Amig nem fut el előlem síkítva és jajveszékelve egy alma vagy egy búzaszem, nem hiszem hogy tartózkodnom kéne a növényevéstől. De hát az emberi agy mindent képes megmagyarázni és mindenbe képes belekötni is. :idea:
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: Jablko » 2005. nov. 8., kedd 22:07

Az ember nem élhet élelem nélkül. A sok mindenből, ami a Földön fut, himbálózik a szélben vagy fekszik a fű között (lepottyant gyümölcs!), esetleg lóg a bokron, valami a mi számunkra termett. Mi volt az eledelünk az Édenkertben? :)
Avatar
Jablko
Törzsvendég
 
Hsz: 222
Csatlakozott: 2005. márc. 9., szer. 1:00

HozzászólásSzerző: flower » 2005. nov. 8., kedd 23:00

És ami táplálja a testemet és egészségessé teszi, azt miért tagadjam meg? :?:
Avatar
flower
Grafomán
 
Hsz: 786
Csatlakozott: 2004. okt. 4., hétf. 0:00

HozzászólásSzerző: Jablko » 2005. nov. 9., szer. 11:44

Jól gondolja flower: amitől egészségesek vagyunk, azt szánta nekünk a Természet. :) /növényi étrend/ A többi csak szennyezi a testet.
Avatar
Jablko
Törzsvendég
 
Hsz: 222
Csatlakozott: 2005. márc. 9., szer. 1:00

HozzászólásSzerző: Szilvi » 2005. nov. 9., szer. 17:53

Vannak gyümölcsevők, vagy helyesebben termésevők, akik az érett, lehullott terméseket fogyasztják, és a magokat visszajuttatják a földbe. Ők tulajdonképpen részt vesznek a természet körforgásában, és a növényeket sem bántják, hanem elősegítik a szaporodásukat.

szép napot!
Szilvi
Törzsvendég
 
Hsz: 239
Csatlakozott: 2004. szept. 9., csüt. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged

HozzászólásSzerző: Norci » 2005. nov. 10., csüt. 12:23

van még egy fontos szempont, amit túl földtől elrugaszkodottnak tekinthettek, de így van: a növény a fényt veszi fel a kozmoszból, és azt továbbítja nekünk azzal, hogy megesszük. másszóval, ahogy az már többektől is elhangzott, a növény élő étel. ellenben az állattal, ami gyakorlatilag hulla... nincs mit szépíteni rajta. semmi olyat nem közvetít, ami az embert építené, ellenkezőleg.

van még egy lépcsőfoka a táplálkozásnak, ami tényleg maximálisan figyelembe veszi a nem ártást: a pránázás. de erre még csak nagyon kevesek képesek, tehát az ideális most a vegán életmód (bár ahhoz is szükséges egy magasabb tudatállapot...)
Avatar
Norci
Grafomán
 
Hsz: 826
Csatlakozott: 2004. dec. 31., pén. 1:00

HozzászólásSzerző: nawesh » 2005. nov. 12., szomb. 7:59

E kérdésre a mesterem azt mondotta, ha majd leszoktok a húsról, beszéljünk a növényekről :wink:

más tudatállapot.

De megosztanám veletek egy érdekes tapasztalatomat.

nem vagyok (még) egy nagy csíraszekértő, de pár hete elkezdtem.

Úg ykezdődött, hogy csicseriborsót szerettem volna főzni és előző este leáztattam, mivel tudom, hogy nehezen fő meg. S reggel mit látok: csírézik.

Hagytam.. Sőt előszedegettem mindenféle magocskákat otthon és próbáltam csíráztatni.

Volt, ami bejött, volt ami nem.

Ám ahog yeszegettem a zöld hajtásokat, volt némi bűntudatom :?: 8O ha hagyom, tovább csírázik és nő, ha megeszem, vége...

Egyébbként nem vega fórumokon szokták afejemhez vágni húsevő emberek: hogy mit képzelek én, megeszem a növényt...

de úgy tudom, végeztek kísérleteket a növények érzéseivel kapcsolatban...

egyébként meg étkezési imák és mantrák.

Nem véletlenül használják a spirituális utakon, hogy az ételt felajánlják fogyasztás előtt, hogy azt a minimális karmát, emylet pl. egy növény elkészítése és elfogyasztása okoz is megszüntethessük.

természetesen egy húsételt is fel lehet imával ajánlani és biztos, hogy akkor is csökken valamelyest e karma hatása, ám egy húsátelhez annyi szenvedés és vér tapad, hogy "nagyon sokat kell/ene imádkozni", hogy húst ehessünk.. ráadásul a természet rendje ellen való...

http://www.ivu.org/hungarian/religion/a ... karma.html

ez az anyag nagyon jól megvilágítja ezt a kérdést...
Nawesh"A világbéke a Te kezedben van" - Swami MaheshwaranandaJiJóga a mindennapi életben rendszer - Magyarországi Központ:www.joga.huJóga a Mindennapi Életben Egyesület - Szeged: www.yoga.szeged.hu
Avatar
nawesh
Grafomán
 
Hsz: 1619
Csatlakozott: 2004. szept. 20., hétf. 0:00
Tartózkodási hely: Szeged


Vissza: Vallás, spiritualitás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég